Levnější roaming
Zpráva skoro zapadla: Evropský parlament stanovil cenové stropy pro mobilní operátory. Češi tedy budou platit za SMS v cizině 3.50 oproti stávající desetikoruně, příchozí hovor bude stát pětikačku a u datových přenosů euro za megabyte.
Nové patření jistě vyvolá pokřik zastánců "volného trhu". Neviditelný pes je v tomto smyslu ve sporu například s Martinem Římanem už deset let, od dob, kdy inetrnetová komunita u nás prosadila speciální tarif pro internetové spojení.
Zde ale nejde o ideologii: volná ekonomická soutěž je samozřejmě ve výsledku blahodárná. Musí to ovšem být volná ekonomická soutěž. Ta je iluzorní v případě, kdy na trhu je několik hráčů, kteří jsou schopni se spolu domluvit. Navíc, nemravnost chování mobilních operátorů v Evropě: dostali licenci na využití kmitočtů, tedy v podstatě přírodního zdroje . Přiměřený zisk jim nikdo soudný asi nebude upírat. Jenže je skutečně nemravné, že si globální operátoři vytvořili pravidla pro národní státní oblasti a tváří se, že při propojení jednoho evropského státu s druhým vznikají jakési náklady navíc.
V rázném zákroku proti čachrářství mobilních operátorů se projevil smysl Evropské unie ve své podstatě: má fungovat tam, kde nemůže zafungovat regionální nebo státní orgán. Takže, na adresu Bruselu: pokud bude uvolňovat kontinentální kontakty, občané mu budou tleskat. Na koblihy nám ale nesahejte. :-)
Půvabná reakce ze strany nejmenovaného českého operátora, že nové opatření se promítne na omezení investičního rozvoje.
Takže: už dnes, za situace nestoudných vyděračských tarifů jsme technicky sto let za opicemi. Budeme na truc Bruselu tedy dvě stě let za opicemi!
Ještě k radaru
Zdá se, že hrozí reálné nebezpečí, že se jaderných zbraní v Pákistánu zmocní Taliban. Opravdu je tak špatný nápad budovat protiraketovou obranu?
JAK ŽIVOT JDE: 13 let Neviditelného psa
23. dubna 1996 jsem zveřejnil první vydání Neviditelného psa. Už je to tři náct let! Inu, výročí jsou umělá data, nic neznamenají - včerejšek byl den jako každý jiný, Neviditelný pes vyšel, dnes taky a zítra bezpchyby bude venku jak by smet. Rád bych ale při té příležitosti poděkoval všem přispěvatelům, a že jich za tu dobu byly stovky, možná i několik tisíc, a také redaktorům, kteří se na práci účastnili: Martinovi Hlaváčovi, Jitce Splítkové a v současné době Jirkovi Wagnerovi. Bez jejich nadšení a oddanosti by nebylo vydávání možné, kdybych byl na to sám, bídně bych zahynul někde u cesty. A lidi by šli a řekli, hele, hadr leží ve škarpě, a ten pozornější by řekl, to není vyždímanej hadr, to je Aston.