ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Útok po evropském křídle
Nejdřív nabídl Jiří Paroubek Topolánkovi dočasnou spolupráci v době českého předsednictví v EU, pod podmínkou přijetí Lisabonské smlouvy. Teď přitvrdil: už ne diskuse o euru, ale přijetí eura. To si přejí čeští průmyslníci a nepřeje si to hlavně Václav Klaus, který se právě pasoval v Irsku na "evropského disidenta".
K tomu poslednímu: disidenti si právem získali a získávají úctu, protože riskují svoji osobní existenci. Čeští disidenti v době normalizace byli v base anebo pracovali v kotelně. Disident Klaus je na Hradě a je prezidentem. I on riskuje, totiž - riskuje českou pozici na evropské scéně. Osobně neriskuje vůbec nic. Sebepasování na disidenta v jakémkoli kontextu je trapné.
Topolánek je v této době v zajímavé pozici. Okolnosti ho zahnaly do kouta. Prohrál monumentálním způsobem volby - důsledkem toho, co on a jeho vláda dělali dobrého a ne chybami. Po krku mu skočil Klausův věrný mopslík Pavel Bém. Čím dřív pochopí Mirek Topolánek, že nejvíc jemu i této zemi škodí právě Václav Klaus, tím líp pro Mirka Topolánka i pro tuhle zemi.
A Paroubek? Ten samozřejmě za této kuriózní situace sbírá body. Zahájením útoku na evropském křídle sbírá body jinde než dosud. Už to nejsou jen reptající čecháčci, kteří vzpomínají, že za Husáka stálo pivo dvě koruny (a neberou v úvahu, jaký měli tenkrát plat). Podporu může získat v kruzích, které jsou vážně znepokojené Klausovými umanutými antievropskými hrátkami. Samozřejmě, že na tahu je Mirek Topolánek. Paroubkův útok po evropském křídle se může paradoxně změnit z útoku v podporu, aniž by z toho vyplynula nová hanebnost podobná opoziční smlouvě neblahé paměti.
|
JAK ŽIVOT JDE: Tak nám zabili Bonda
Quantum of Solace, tak se jmenuje doposud poslední film, ve kterém vystupuje hrdina jménam James Bond. Bondovka?
Nikoli. Je to "akční film", to dozajista. Ovšem bondovky, jak jsme je znali, dokud Bonda nezačal hrát Vladimír Putin, se vyznačovaly tím, že byly plné elegance, ironie, nadsázky, vtipu. Z toho všeho nezbylo vůbec nic. Místo Putina by mohl Bonda hrát Bruce Willice, ale i jemu by asi zakázali ten jeho poťouchlý úsměv.
Děj je tak propletený a zmatený, že jsem téměř nepochopil o co jde. Ptal jsem se kamaráda, filmového fanouška, a prosil ho, aby mi pomohl.
"Já tomu taky moc nerozumím," řekl. "Viděl jsem to teprve potřetí."
Darmo skuhrat, říkala moje maminka. Doba se změnila. Už Casino Royal, první Putinem zprzněný Bond, měl rekordní návštěvnost, a dost možná, že tomu tak bude v Quantum of Solace. O to jde, film je zboží jako každé jiné a musí se prodat. Nás, milovníků vodka-martini "protřepat, nemíchat" a věty "jmenuji se Bond, James Bond je málo a kina nenaplníme. Ta jsou plná lidí, kteří se chtějí podívat, jak Vladimír Putin dá každému přes držku a sám přitom nejednu slízne.