Senátorka Václava Domšová předložila návrh zákona "o důstojné smrti", tedy o legalizace eutanázie, která má dát nevyléčitelně nemocným trpícím lidem možnost, jak za pomoci lékaře ukončit život. Dá se čekat, že "začne diskuse". Dá se ale o téhle věci vůbec diskutovat?
Problém vidím v nekonečné složitosti případů nemoci a umírání a léčení a chátrání a rehabilitace. Zákon, to jsou mantinely, to je nastavení standardu a je třeba jednotlivosti standardu přizpůsobit. V případě smrti a umírání jsme ale na konci. Dovedeme si rozumně představit nějaká pravidla, nějaký standard, který by toto nekonečno možností řešil?
Formulace o "důstojné smrti" je ambaláž. Kdo by si nepřál důstojnou smrt? Všichni jednou umřeme a kdo z nás by si přál nedůstojnou smrt, zdlouhavou, bolestnou, ponižující. Problém je v tom, kdy ta smrt má nastat a kdo má rozhodnout o tom, že další život nemá smysl. Slogan o "důstojné smrti" bych doporučoval odhodit jako frázi. Moudrý malíř Kamil Lhoták k tomu řekl : "Každá smrt stojí za hovno." Reagoval tím na řeči o tom, že ten či onen měl "krásnou smrt". Není žádná krásná smrt, je jenom smrt. Vybírá si sama. Ona rozhoduje, jak a za jakých okolností přijde. Jakpak bychom se asi tvářili na návrh senátorky Domšové, kdyby to měl být "návrh zákona o zřízení komise, která rozhodne, jak mám zemřít" ?
Podotkněme, že senátorce Václavě Domšové, o které jsme zatím toho mnoho neslyšeli, čím prospěla k blahu obyvatelstva, končí volební období. Při nezbytné míře krutosti se lze domnívat, že se chce k znovuzvolení dostat přes mrtvoly. Dobrovolné.
 |
ZLOBENÍ S ASTONEM: Dvojitá pusa
Řeč půjde o puse jako o projev přízně, nikoli o puse ve smyslu anatomickém. Když se s Dominkou loučíme, dáváme si pusu. Děje se to dvojím způsobem. Jeden je kontaktní, druhý symbolický. Kontaktní, to znamená, že mi přitiskne rty k něčemu, na co se zrovna trefí.
Takže odcházím a loučím se s Dodo na zahradě.
"Dáš dědovi pusu?"
To je rituální otázka. Správně by měla znít "dáš Astonovi pusu", jelikož odmítám to označení spojené s bačkorami a lahvovým pivem (bačkory nenosí a lahváče nepiju). Jednou přijde Astonův den, zatím jsem tedy děda.
Následuje příprava na pusu. Musím se samozřejmě nějak zmenšit, srolovat, přikrčit. Načež přijde okamžik aplikace pusy, a najednou, kde se vzal, přikomíhá se na svých vetchých tlapách Bart. Staříček už sotva chodí, ale udílení pusy si nenechá utéct. Takže z jedné strany se mi na tvář přitiskne mokrá hubinka dvouleté holčičky a z druhé strany mě oplácne Bartův jazyk, připomínající mokrou horkou matraci.
Z hlediska estetického jsou obě pusy (ve smyslu projevu přízně) nesouměřitelné. Těší mě ale obě.