Vláda (ne)práva
Žijeme ve světě falešných nálepek. Nikým nekontrolovaným a nekontrolovatelným
nátlakovým skupinám se vznešeně říká občanská společnost – a nikdo si netroufne ceknout. Kdo by přece byl proti občanské společnosti? Jenom nácek a dinosaur. Podobně je to s vládou práva. Kdo soudný by chtěl žít pod vládou bezpráví, toho si naše společnost za nacistů a pak násobn déle za komunistů užila dost. Někdy si klademe nepříjemné otázky, jako třeba kde bylo právo, když systém likvidoval Vlastu Parkanovou (je to příklad bohužel z mnohých, jenom že na paní Parkanovou je vidět a žádné satisfakce se jí za bezpráví nedostalo). Nicméně obecně máme v právo důvěru a není mnoho pochyb nad smyslem vlády práva.
Jenže, jak se to vezme.
Pomyslný varovný nápis typu mene tekel se před očima zjevil před čtrnácti dny, kdy Městský soud v Praze nařídil ministerstvům životního prostředí, průmyslu a obchodu, zemědělství a dopravy, aby vyřešily klimatickou krizi (ironie a zjednodušení, jádro je ale pravdivé, přesvědčte se na stránkách ČTK). Naše média to bagatelizovala. Nicméně ten trend tu je, dokonce celosvětově. Poslední novinka: brazilský Nejvyšší soud rozhodl, že Pařížská dohoda spadá do kategorie ochrany lidských práv. Podle brazilského práva má mezinárodní lidskoprávní dohoda vyšší váhu než brazilským parlamentem schválené zákony. Jakýkoli zákon přijatý brazilským Kongresem teď budou moci aktivisté úspěšně napadnout před soudem. Pole pro právní kreativitu je bezbřehé, lze si snadno představit, že budou mít prakticky všechno pod palcem. Když vidíme v Evropě svévolnost v taxonomii s katastrofálními důsledky doslova pro osud kontinentu, musí nás mrazit. Zdaleka nejde jen o takzvanou záchranu klimatu. Istambulská úmluva je další takový vypečený dokument. Taky pod zdánlivě ušlechtilým heslem dává volnou ruku nátlakovým skupinám a ukládá státu je podporovat a hlavně financovat. Veřejnost nebude mít na ně vůbec žádný vliv. Pod mezinárodní úmluvy ověšené zdánlivě ušlechtilými hesly se schová všechno. Naplňuje se Orwellův koncept: Lež je pravda, otroctví je svoboda. A v tomto případě zvůle je vláda práva.
Nemyslete si, že je Brazílie daleko, protože je za oceánem. Šílené rozhodnutí jejich Nejvyššího soudu se nás týká víc, než si dovede představit i pesimista.
Čtěte
neff.cz. Navštěvujte
facebook.com /Digineff.cz
Pomůže ječák?
Nemůžu popřít, že Nora poslechne, když jí Ljuba nařídí ticho, kdežto já se můžu utichat a bestie štěká dál. Dneska mě napadlo, jestli to není tónem hlasu. Ne snad, že bych měl hluboký hlas jako operák barytonista, ale zase na druhou stranu netrpím fistulkou, mám prostě hlas, jaký mužští obvykle mívají.
Zkusil jsem tedy na Noru zaječet ticho nejtenčím mně dosažitelným hláskem. Výsledek byl v něčem negativní, v něčem pozitivní.
Negativní v tom, že se na mě vykašlala a štěkala dál. A pozitivum? Kdyby totiž přestala, byl bych nucen nadále až na věky věků amen řvát fistulkou ticho a zalíbilo by se to Garině a…
Prostě, nefungovalo to.
Čtěte
neff.cz.