Generální stávka nám ještě chyběla
Odbory hrozí generální stávkou, hovořil o ní jejich hlavní boss Josef Středula v pátek a zopakoval to v pondělí. Ve hře je jak generální stávka, tak blokáda Prahy, jako odborářská odpověď na zhoršující se situaci, neřešenou ze strany vlády.
To vše je třeba vážně promyslet. Blokáda Prahy je zajímavá myšlenka. Kdo zná situaci v Praze na sklonku (doufejme) éry pirátského primátora Hřiba, napadne ho, jak by se asi dala zablokovat ještě víc než je? Leda tak, že by Středula nechal postavit barikády jako v pětačtyřicátém roce.
Generální stávka je také zajímavé téma. Jedna taková se odehrála na pozadí hroutícího se režimu komunistické strany v roce 1989, v době, kdy partaj ztratila mocenskou oporu v komunistickém Rusku a lidi prostě vyšli do ulic protože věděli, že bez ruských bajonetů za zády si na ně komunisté netroufnou. Padl režim. Taky v roce 1918 na sklonku světové války byla generální stávka a padl režim. Padne režim znovu, když Středula zavelí? Pak by byl Fiala něco jako zimní král.
Nicméně situace vážná bezesporu je s vyhlídkami nevábnými. Zatím se mluví o inflaci, ale je to poněkud posouvání pojmu. Ano, v oběhu je obrovské množství nerytých peněz natištěných a rozházených helikoptérovým způsobem za kovidové krize. Z vnějšího pohledu to ale nevypadá nato, že vznikl přetlak poptávky nad nabídkou, což by klasicky vedlo ke zvýšení cen. Někde ano, například v automobilovém průmyslu, tam nabídka vázne a ohromující vzestup cen je jak vystřižený z učebnice. Jinde to vypadá, že na vině jsou spíš rostoucí ceny energií, problémy s dopravou, horší dostupnost surovin. Ano, toto je na debatu.
Co ale je mimo debatu je to, že pokud si odbory vyboxují masivní zvýšení platů, pak se opravdu nastartuje klasická inflace, která v krajním případě vede ke zhroucení měny, jak to dopadlo po první válce v Německu: filatelisté mají v albech známky s nominálem v řádu milionů a miliard.
To snad nehrozí, co ale můžeme mít za jisté je to, že se úspory vypaří a dobře na tom budou dlužníci. Například stát. Adept na zimního krále Petr Fiala by mohl aspoň vysvětlit, proč je u nás zdražování nadprůměrné – když už proti němu nedovede nic udělat a nechává prostor odborářům, aby králíka trefili rovnou za uši.
Čtěte
neff.cz. Navštěvujte
facebook.com /Digineff.cz
Šlo to rychle
Na Ljubu přišlo bolení v krku a kejchání a zvýšená teplota. Covid testy negativní, takže dobrý. Vpodvečer jsem byl s pejsky (oběma pejsky) dole v obývacím pokoji. Šel jsem se podívat nahoru, jestli Ljuba něco nepotřebuje. Nebyla tam, hledala něco ve vedlejším pokoji. Zašel jsem za ní a něco jsme si povídali. Neprobírali jsme nesmrtelnost chrousta, nepředčítal jsem jí bibli. Jen tak jsme prohodili pár slov a poté jsem ji doprovázel do ložnice.
Zpod deky vyčníval povědomý útvar. Garina zabořená hlavou pod deku, jen zadel jí koukala. Stihla to z přízemku nahoru a šup do postele snad za dvě, tři vteřiny.
Ne, nenastal řev, jak by nastal za normálních okolností (ale normálně by to Gari neudělala). Nastala chvilka sdílení pod dekou. Jak známo, pes v posteli je léčivý element. Snad i ta krátká terapie zabere.
Čtěte
neff.cz.