Nejistota kolem voleb trvá
Současná krize má několik rovin. Připravuje se ústavní zákon o
obecném mechanismu vyhlášení předčasných voleb. Tím padne hlavní námitka proti "ad hoc" ústavnímu zákonu o volbách, totiž že je jednorázový, nikoli obecný. Proti němu nebude moci mít Ústavní soud námitky, ujišťují experti.
Kde ale byli experti, když se ústavní zákon o volbách schvaloval a prezident ho podepisoval?
Velmi se obávám, že právní bitva hned tak neskončí.
Třeba se nakonec dopracujeme poznání, že nám ani vláda, ani parlament nejsou k ničemu a že je nepotřebujeme.
Toto je míněno, podotýkám, jako pochmurný vtip.
Nicméně si to tak trochu myslím...
Dodatek ke včerejšku
Někteří čtenáři namítali na můj včerejší úvodník, že Ústavní soud nemohl jednat ze svého popudu a že bylo třeba - kupříkladu - iniciativy poslance Melčáka, aby mohl začíti konati.
To je samozřejmé a omlouvám se na možná nejasnou formulaci, nikdo není povinen texty luštit. Pokusím se svoji myšlenku upřesnit. Podivoval jsem se nad liknavou lhůtou. Poládám za velmi pravděpodobné, že soudci Ústavního soudu sledují veřejné dění a že tudíž sledovali i vznik a schválení ústavního zákona o předčasných volbách. Pokládal bych potom za logické, že tito vysoce postavení a kvalifikovaní činovníci si na věc učinili kvalifikovaný názor, aniž je pan Melčák nebo pan Kalvoda nebo kdokoli jiný na problém upozornil. A pokud by se učinili názor a mají ho tím pádem hotový, snad by mohli rozhodnout tak rychle, aby škody pro chod státu byly co nejmenší.
Mně tato úvaha připadá samozřejmá a logická. Asi se velice mýlím a škody pro stát jsou něco, co je nikoli v popředí, ale v pozadí zájmu.
|
JAK ŽIVOT JDE: Ještě o Berlínu
Podobně jako Praha je i Berlín celý polepený volebními plakáty. Je to tam řešeni jinak než u nás. Převládají plakáty malého rozměru (Ale ani billboardy nechybějí), zato jsou všude. Na každé lucerně, na plotech a na zdech, prostě na všem co se nehýbe a je svislé visí obrázek nějakého inteligentního, sympatického, vzdělaného, pracovitého a koncepčního člověka. Opticky se to slévá, jedete po ulici a tihle sympatičtí atd. lidé vás obklopují a mezi tím se proplétají zasmušilí voliči, kteří z nich mělio vybat ty nejsympatičtější atd. Jka víme, zvolili z velké části komunisty, a to i v západní části země.
Ono to asi fungue všude stejně. Německy umím velmi hrubě, nicméně natolik, abych si dovedl přečíst reklamní slogany těch lidí. Takže příklad za všechny: VŠICHNI MAJÍ BÝT BOHATÍ, hlásá na svém plakátu jeden ten chytrý sympatický atd. člověk.
No a nevolte to!