Jak jinak, než rvačka
Fischerova vláda, co je to? Vláda? Pak by měla rozhodnout o obsazení funkce eurokomisaře. Věděl bych o jednom schopném člověku, jmenuje se Pavel Telička.
Najednou dochází k náramné shodě mezi ODS a ČSSD. Tito dva rivalové, kteří si vesele rozdělovali prebendy ve správních radách v době oposlouvy a teď na sebe dští síru a oheň, a ČSSD vyzývá občany, aby "zabránili návratu ODS" a ODS nevyzývá občany k ničemu, protože si nedokáže nic kloudného vymyslit, tito dva rivalové našli najednou shodu. Hlavně aby tohle lukrativní místo neobsadil někdo nominovaný Fischerem!
Paroubek prohlašuje, že jedním z témat podzimních voleb bude, kdo se stane eurokomisařem. Naprosto směšné tvrzení. Těžko by Paroubek doložil, podle jakého výzkumu či na základě jakých faktů k tomu tvrzení dospěl. Tématem voleb bude na jedné straně koruptivní slibování hor a dolů lidem, kteří se nedovedou nebo nemohou o sebe postarat ze strany ČSSD a strašení z bolševismu ze strany ODS. Kdo bude nebo nebude komisař, to z téhle hry vypadne jako okrajové téma. Tady jde čistě o to, koho odmění vítěz voleb prebendou tak výnosnou, že se o tom nesní ani našim rozdělovačům státních zakázek.
Že ten vyvolený pán přijde do křesla v době, kdy už nebude moci rozdělovat funkce, protože budou rozdělené, to je jedno. Stejně to pravděpodobně bude člověk, který v Bruselu nikoho nezná a neumí žádný jazyk, takže se tam nedomluví (pokud budou zachovány české zvyklosti, a velmi rád bych se v tomto ohledu mýlil).
Takže rvačka, hlavní rváči se spojili aby zabránili něčemu, co je slušné a rozumné.
Jak jinak. Je to česká politika.
|
JAK ŽIVOT JDE: Tajuplný ostrov hotov
Tajuplný ostrov hotov - a já taky tak trochu hotov, dokončil jsem adaptaci čtvrté verneovky. V mém převyprávění vyšly už dvě, Dvacet tisíc mil pod mořem a Patnáctiletý kapitán, příští pondělí vyjde Pět neděl v balóně a jak řečeno, dopsal jsem Tajuplný strov, ten vyjde opět s ilustracemi Zdeňka Buriana před vánoci.
Na rozdíl od předchozích jsem se tu hodně držel původní předlohy - dohromady nic moc se tam nemuselo měnit. To víte, napadaly mě všelijaké myšlenky.
Tak třeba: připomenu, že v knize jde o to, že uragán odnese 5 Američanů v balónu na ostrov uprostřed Tichého oceánu. Oni se tam usadí a m.j. vytvoří obytnou jeskyni ve výšce 30 m. Lezou do ní zdola po provazovém žebříku. Už to samo o sobě vyvolá moje "hmmm..." Vylézt 30 m po provazovém žebříku, nota bene se psem v náručí... A co na záchod? Kam tam chodili na záchod? V jeskyni je cosi jako studna, kolmá šachta do moře. Ta by mohla problém řešit. Jenže v té studni, jak se ukázalo, vysedával kapitán Nemo a připoslouchával, co si ti nahoře podívají. Taky "hmmm..."
Všelijakých legračních nesmyslíčků je v knize víc, například to, že Verne si myslel, že elektrické vedení je jeden drát a že zpátky jde ten proud zemí...Ale jedna nelogičnost mě napadla už když jsem tu knihu četl poprvé a to mi bylo nějakých 8 let.
Tam se píše, že Nemo se svým Nautilem je v jeskyni a že nemůže ven. Jenže týž Nemo torpédoval pirátskou brigu útočící na jeskyni oněch 5 Američanů. Jeskyně je na druhé straně ostrova, než je to místo, kde uvázl Nautilus. Jak Nemo to torpédo dostal na místo vzdáleného vzdušnou čarou 15 km a oklikou kolem ostrova nějakých 25? Nehledě k tomu, to vystřelil to torpédo z ruky? Ptal jsem se coby chlapeček a teď se ptám coby dědeček. Otázky zůstávají, záhada nevyřešena. Já to v tom převyprávění taky neřešil. Proč by mělo být všechno vyřešeno?