Česko zahájilo předsednictví
Naše půlroční předsednictví začalo neobvykle v Litomyšli, ministr pro Evropu Mikuláš Bek vysvětluje, že původně to měla být pompa v Rudolfinu, bylo z toho pracovní setkání EK s vládou a zámek v Litomyšli je k tomu naprosto vhodný, přičemž cesta z letiště v Pardubicích trvá hodinu, autobusem asi déle. Navázali jsme tedy na tradici a Evropě to osladili už první den.
Priority jsou jasné, vše co souvisí s válkou na Ukrajině, energetická nezávislost na Rusku a zelený úděl. V době našeho předsednictví má Evropský parlament definitivně zlikvidovat evropský automobilový průmysl, který vytváří 7 procent evropského HDP a zaměstnává 14 milionů lidí. Na domácí půdě Petr Fiala vytváří dojem, že udělá všechno proto, aby… čert ví, co s tím chce udělat, ovšem Evropská komise po něm chce, aby prosadil v EP akt, který už není řezání větve pod sebou pilou, to je řezání pilou rovnou do zadnice. Tohle půjde snadno, hroby s e kopají dobře. Horší to bude s nezávislostí na ruských zdrojích. Zejména Německo na ní usilovně pracovalo po desítky let, zelené náboženství zbožňující OZE (občasné zdroje energie) mělo být živeno ruským plynem. Teď holt zaskočí uhelné elektrárny, když už si zelení fanatici přejí zavřít poslední německé jaderky.
Hodně bude záviset na vývoji situace na Ukrajině. Henry Kissinger se v těchto dnech znovu veřejně vyjádřil a vidí tři varianty: Rusové získají doteď dobytá území, vyhlásí to za vítězství a pro NATO z toho vyplyne oslabení role. Pokus o zatlačení Rusů za hranice včetně Krymu nastojí otázku války NATO s Ruskem. Třetí variantu očividně preferuje, návrat před 24. únor, zmrazení situace, Ukrajina „bude přezbrojena a úzce spojena s NATO, ne-li jeho součástí“.
Toto vše jistě bude součástí agendy v následujícím půlroce. Konfrontaci vojenské a částečně i ekonomické se jádro Evropy bude chtít vyhnout – dokazuje to i opatrný postoj vůči blokádě Kaliningradu. Také v tomto ohledu bude Fiala (respektive Česko) mezi mlýnskými kameny, podobně jako ve věci likvidace automobilového průmyslu. Kissingerova preferovaná varianta je nepřijatelná pro dnešní Ukrajinu, ale také Pobaltí a Polsko, jak se k ní postavíme my, pokud ji bude západní Západ podporovat? Dříve či později totiž bude muset Západ vyhlásit cíle a limity své podpory. Není to přece jenom podpora, je to fakticky účast a ta musí být podložena definicí účelu, jakého chceme dosáhnout.
Zatímco takzvané pokoření Ruska je mimo realitu, jeho izolace a zatlačení je nutnost. To jsou krajnosti vymezující manévrovací prostor a tady se bude pohybovat i Česko v roli předsedající země v EU.
Ještě dodatek pro toho, kdo může brát výše uvedená slova o autoprůmyslu za moc drsná. Situace je následující: pod tlakem politických sil se chystá zákaz výbušného motoru ve prospěch elektromobilů, pročež se ruší elektrárny a horuje se pro zákaz lithia, protože je jedovaté. Toto je stávající koncept pro nejbližší desetiletí. Obnova a plná podpora rozvoji jaderné energetiky je schůdná cesta vedoucí z pasti ven. Bude to ale dlouhý proces a kéž by se českému předsednictví podařilo aspoň něčím přispět k jeho nastartování.
|
Čtěte
neff.cz. Navštěvujte
facebook.com /Digineff.cz
Kudy jít?
Někdy to nedělám pejskům snadné. Jako dneska. Dodělávám U vrbiček zvoničku (už má zvoneček, děti zvoní, ale přidělávám stříšku). Zajel jsem tedy ke zvoničce autem – mám v něm nářadí a hlavně štafličky. No a že půjdu nejdřív s pejsky na okruh, proběhnou se a pak sebou plácnou do stínu a já půjdu mordovat zvoničku.
No jo, ale on ten okruh má taky odbočku, kudy obvykle chodíme domů, odbočku do álejky skrz pole až k nám do Šmlouva, druhá ulice vlevo! Dojdeme tedy k odbočce, Nora zastaví a ptá se, kudy dál, to dělá vždycky na odbočce, ale Gari už letí do álejky a že domů.
Zavolám ji a plísním: to si nemůžeš zapamatovat, trdlo, že jsme přijeli autem a máme ho v blátě U vrbiček?
Nemůžu. Jsem pejsek.
Čtěte
neff.cz.