Pirstan vyhrál u mladých
Přes čtyřicet tisíc středoškoláků volilo ve studentských volbách. Výsledky numericky připomínaly dávné volby, kdy dominovala dvojka ČSSD – ODS – 30,4 procent dali mladí Pirstanu a 29,4 Spolu. ANO se muselo spokojit s 8,5, do takto zvolené sněmovny by se ještě dostali Zelení se 7,1 procenty a vše ostatní spadlo pod stůl.
Není to žádný objev, že věk při volebním rozhodování hraje velkou roli. Ve velkých volbách je ANO něco jako bývala Strana důchodců (pamatujete na pana Kremličku, pojídajícího živého brouka?) a průzkumy ukazují, že Pirstan má oporu spíše v mladší generaci. Z tohoto úhlu pohledu je slabá podpora ANO logická. Nicméně zajímavá je vysoká podpora Spolu, tato K3 se proklamuje spíše za pravicové uskupení. Autenticky pravicová ve stylu staré ODS je dnes už jenom Trikolóra – a ta v tomto hlasování skončila na posledním místě s 1,9 procenty.
Je to zajímavý obrázek politického smýšlení… té části mladých lidí, kteří politicky smýšlejí. Podle statistik je u nás – čtyř set tisíc středoškoláků (viz zde), to by tedy znamenalo, že se výzkumu zúčastnilo deset procent. K tomu ale třeba podotknout, že všichni letošní středoškolští voliči budou v příštích volbách mít řádné volební právo. Pokud by si své preference ponechali (SPD i Volný blok zůstaly pod pěti procenty) byl by to dobrý příslib do budoucna.
Evropa se zlobí
Zlobí se hlavně Francie kvůli tomu, že Australané odmítli její ponorky a nakupují v USA a navíc udělali obranný pakt s USA a Británií. Evropanům nedali o přípravách vědět. Ano, je to ponížení, ale na to bychom už mohli být zvyklí. José Manuela Barrosa ponížil ruský ministr zahraničí Lavrov, teď je to Biden, donedávna miláček evropských liberálů. Zlobíme se na Lavrova a teď nově na Bidena. Nebylo by lepší se zamyslet nad tím, co dělá bruselské vedení Unie špatně, že s ním velcí zametají jako s hadrem?
Čtěte
neff.cz. Navštěvujte
facebook.com /Digineff.cz
Báli jsme se labutí
No, jak kdo. Já se jich bál asi tak nejmíň, i když vím že podceňování labutí je chyba. U nás vbe slapech (kol. roku 1950) měli v sousedství husy a ten jejich husák šéf byl taková svině, že se ho báli všichni, a labuť je jen ušlechtilejší husa. Ale fakt, nebojím se. Bojí se Nora. Na výletě jsme se přiblížili k rybníku s labutěmi. Byl to párek s nějakým přícmrdou a mladými. Když nás zmerčili, plavali k nám. Nora se hned zdekovala. Gari, nejstatečnější z nás, se šla podívat. Šéf skupiny roztáhl brka. Nora se stáhla, on se stáhl.
Ve světě vysoké, ale opravdu vysoké politiky se tomu říká atomový pat.