Dobrá zpráva: žaloba.
Sci-fi vstoupila na scénu a komunisti můžou vyletět z kůže. O co jde? K finále se blíží film
Kíček, který bez nejmenší pochyby sahá do žánru sci-fi, do jeho kategorie "časovka", neboli "hrátka s časem", tedy "vstup do jiného časoprstoprového kontinuta"! Filmovou premiéru čekáme na 13.8., osobně si myslím, že by o týden později bylo lépe. Film režíroval Jan Novák podle scénáře svého a Šárky Horákové. No a o co jde?
Dva dnešní mladí lidé se propadnou do padesátých let (přál bych to moha lidem) a ocitnou se v drápech kreatur, jako byl starý Grebeníček. V drápech bolševické StB, v drápech jejího stroje na utrpení.
Film jsem neviděl, micméně už to je velmi záslužné, že motivický arzenál scifi pomáhá zdůrazňovat diskusi o naší minulosti. Ve filmu vystupuje Alois Grebeníček, otec dnešního komunistického papaláše, ten muž, kterého se nepodařilo potrestat za jeho evidentní zločiny proti lidskosti.
To vše jsou dobré zprávy.
Nejlepší nakonec. Mladý Grebeníček, opřený o přízeň Jiřího Paroubka, příštího spoluvládce naší země, vyhrožuje tvůrcům filmu žalobami. Je dobře, že film přijde do kin před volbami. Je dobře, že si - zejména mladé - lidé uvědoémí, s kým se Paroubek spolčuje a pochoppí, jaký směrem vede naši zemi.
Jen tak dál. Tím líp. Tím víc lidí pochopí, že komunismus není nic mrtvého, nic překonaného. Že je to něco, jako spóra moru, která dovede vydržet přes desítky let v jakési hybernaci a pak znovu ožít.
Na na film "Klíček" se upřímně těším, věřím, že to bude konečně český film, který bude k věci a který bude mít smysl.
Osobní podotek:
Vrátil jsem se z Korejské republiky. Tavelmi seriózně reflektuje Korejsou válku, rozštěpení Koreje an dva státy, lidské a politiícké otázky s tím vším spojené. Sci-fi jako umělecká laboratoř se toho samozřejmě účastní. Chvála bohu, že se u nás pojalo politické téma v tomto žánru. A že Grebeníček hrozí žalobami, to je velmi, velmi dobře.