|
ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS:
Paroubkovo euro
Ne nějací úředníci, ale já, toho času premiér, jsem tu od toho, abych oznámil veřejnosti to, co veřejnost už dávno ví. Taková je podstata sdělení premiéra Paroubka z předposledního srpnového dne. Premiéra namíchlo, že se mluvčí ministerstva financí Radek Němeček opovážil prozradit ČTK, že Česká republika bude usilovat o vstup do eurozony v roce 2010.
Chápeme premiérovo rozhořčení. Když něco řekne obyčejný, šedivý ministerský úředník, je to sdělení právě tak šedivé a úřední. Kdežto když něco odherolduje premiér, znějí k tomu famfáry a duní kanonáda slavnostní baterie. Takže vskutku, to co úředník před týdnem vyslepičil, premiér se vší pompou oznámil: Česká republika bude usilovat o euro k roku 2010. Premiér chce osobně oznamovat lidu vše, co se dá považovat za úspěch a také tento krok bude vládou interpretován jako akt uvážlivosti a národohospodářské prozíravosti. Což jistě je. Ovšem tato prozíravost a uvážlivost má svůj rub. Na rok 2009 nemůžeme reálně pomyslet právě kvůli rozhazovačné politice socialistických vlád, které uvedly státní finance do takového stavu, že se k euro proplazíme s odřenými zády do roku 2010. Rok 2010 se může někomu zdát nekonečně vzdálený. Ve skutečnosti je takříkajíc na dosah ruky. Příští rok je volební a tomu cíli bude uzpůsoben rozpočet. Fiskální reforma s cílem snížení veřejných rozpočtů? To je samozřejmě absurdní představa. Už teď je zřejmé, že vláda se pokusí koupit si za peníze poplatníků tolik hlasů, kolik to jen půjde. Byla by to asi první socialistická vláda, která by se o to nepokusila, a podle toho, co prosazuje Zdeněk Škromach, přidáno by měl dostat prakticky každý, kdo má nějaký chobot ke státní kase. Pak budou volby a dá se čekat, že z nich nevzejde silná prorefomní vláda. Rozpočet pro rok 2007 bude jistě také plný kompromisů. A to budeme pouhé dva roky od cílového roku 2009, o kterém se některé hlavy pokoušely přemýšlet jako o roce cílovém. A je tu ještě jeden argument. Nestane-li se něco mimořádného, i rok 2010 bude rokem volebním. Vstup do elitního ekonomického klubu, jímž eurozóna bezpochyby je, bude dobrý volební argument pro tu garnituru, která bude v roce 2010 usilovat o znovuzvolení. Co bude potom? Potom se ukáže, že i v eurozóně je chleba o dvou kůrkách a ty kůrky dovedou být pořádně tvrdé. Ale tohle je opravdu už daleko za horizontem a s tím si budou hlavu lámat jiní úředníci a jiní premiéři.
Aston
|
RODINA A PŘÁTELÉ: Případ smrdutého stopaře
O smrdutosti by se daly napsat celé anály. Statistiky prodeje
hygienických potřeb o nás mluví smutnou řečí. Páchne přinejmenším každý druhý stopař, kterého
vezmu - nemeje se, nepere si prádlo. Ten, co jsem ho sebral posledně, navíc smrděl chlastem.
Já teď beru stopaře mnohem víc, než jindy, když jezdím do Zvole. Naopak, když jedu do Brna
a na okraji prahy vidím chlapíka s cedulí JIHLAVA, připadá mi to trochu praštěné. Nebudu to
rozebírat, ale nejsem pendl do Jihlavy. Když ale jedu autem na Vraný a vím, že tam
autobus jezdí v intervalech daných výbuchem necek, beru každého.
V neděli jsem zastavil chlapíkovi v černém odění. Už jsem skoro stál, když jsem si všiml,
že má na zádech nápis POLICIE. Prdlajs policie, ožrala to byl, pochopil jsem, když mi vlezl do
auta a zaobalil mě o oparu... Jak to je ve Švejkovi? Režná... čert... ořechovka...
slivovice...kontušovka... Tak to nějak bylo.
Muž byl hovorný, aspoň to! Zhasnul jsem rádio, trochu nerad, protože tam povídal Ivo Mathé
o televizi, a Ivo Mathé byl jediný rozumný ředitel veřejnoprávní televize, a protože si
oprávněně myslel, že televizní rada je složená z blbců, televizní rada ho nezvolila a od té
doby, no, darmo mluvit.
Muž byl hovorný a z hovoru vyplývalo, že už nemá na chlast a jede do Modřan pumpnout
nějakého kamaráda, posledního, který by možná mu snad byl ochoten mu na chlast dát. Ode mne
peníze nesomroval, vážil si toho, že ho přibližuji k objektu vysomrovatelnému a nechtěl mě
namíchnout.
V Modřanech jsem ho vysadil a pak jsem o tom uvažoval, zdali jsem prospěl dobré věci, nebo
vůbec, jaká je moje role v celém příběhu: kdybych ho nesebral, vzal by ho někdo jiný. A je to
věc toho druhého a ne moje. Složité to je.
Dnes ráno jsem jel, už jak je správné, na motorce, stejnou trasu.
A zase jsem toho člověka spatřil. Kráčel vratce, pak se zastavil a zřejmě okouzlen hleděl
na motýla, jak se třepotá v modři pozdního léta, jako by viděl něco takového poprvé.
Ulevilo se mi. Dobře jsem udělal. Přispěl jsem k oslavě božího díla skrze rum.
|
PSÍ PŘÍHODY: Co Irda slyší
Ljuba tvrdí, že Iris špatně vidí. Nedovedu to posoudit. Jak poznáte, že pes blbě vidí? Když nabourá čumákem do dubu, je to s ním zlé, ale tak daleko Irda není. Sluch má ale skvělý.
Samozřejmě, že slyší, když otevřu ledničku. Samozřejmě rozpozná šustění pytlíku s preclíky a zareaguje, když rozbaluju sejra. Ale ocenil jsem onehdy, když jsme - v sobotu to bylo - byli na kole v Brdech v kolistické hospodě a někdo jel kolem na Suzuki Banditovi. Iris ožila - a utíkala k němu! To proto, že je zvyklá na moji sůzu.
Ona pozná tón motoru Suzuki Bandit. A jak vidět, image je víc, než realita. Vždyť jsem tam byl s ní, osobně, navíc jak se patří smrdutý, protože jsem měl pětadvacet kilometrů terénem po kořenech za sebou na kole, no a zazněl motor Suzuku Bandit a Iris se hnala jiným směrem.
Rád bych viděl, jak by se začala chovat, kdybych sůzu prodal a koupil si ninžu. Do ninži mě heftuje Andulka, velmi nenápadně, nepřímo.
Já jsem ale věrný. Sůze, Ljubě, Anče i Irdě a Bartovi. Změny ať dělá kurva osud, já tuhle fachu za něj neberu. A že Irda pozná tón motoru Suzuki Bandita pokládám za drobnou zajímavost ze života psů, lidí a motocyklů.