Kalousek nesmí, oni by ho lidi volili
Šlo to překvapivě rychle, podle informací z médií se výkonný výbor TOP 09 měl sejít v půl páté a už po sedmé večerní čtu na Twitteru, že Miroslav Kalousek nebude na kandidátce Spolu za TOP 09. Vedení mělo Kalouska vyzvat, aby se věnoval domácí politice a za stranu kandidoval do senátu.
Ono, jak je něco blbý od začátku, tak se to s tím táhne a nemůže to dobře dopadnout. Na čele kandidátky Spolu jsou Alexandr Vondra a Luděk Niedermayer a to je prostě blbý. Nedá se to okecat žádným desaterem, Vondra je realista, Niedermayer zelený federalista, pokud oba budou zvoleni (asi budou, tak velká katastrofa to pro společnou kandidátku nebude, aby sestava klesla ze současných osmi poslanců na míň než tři…), stejně budou každý v jiné frakci. Kdyby v Česku vládl rozum, Niedermayer by logicky táhl do voleb pod stejným praporem jako Nerudová a Peksa. Ano, není to možné, ale bylo by to logické – i to hodně vypovídá o poměrech v tomto světě.
Miroslav Kalousek přijal verdikt důstojně a věcně, připomněl, že měl nominaci z 12 krajů. To není jediná jedovatost v sedmiřádkovém sdělení na twitteru. Rozhodnutím přijímám. Proces, který k němu vedl, byl navíc zdrojem řady informací zajímavých jak pro mě, tak pro veřejnost, podotkl ještě.
Přesně tak se zachoval Jan Sladký Kozina, když postoval na twitteru:
Lomikare, Lomikare, do roka a do dne! Hin se hukáže, hdo z nás!
Možná že to bylo trochu jinak, ale jádro sedí.
Ukrajina do EU
Evropská rada rozhodla o zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem. Ukrajina je kandidátskou zemí od poloviny loňského roku, přístupová jednání měla začít po splnění sedmi podmínek. Do konce listopadu všechny splněny nebyly, něco se dohánělo v posledních dnech. Dělostřeleckou munici není Evropa schopna na bojiště dodat, protože si zničila obranný průmysl a bankovní ESG regulace znemožňují jeho vzkříšení. Tak aspoň Ukrajině slíbí něco, co je na léta, spíš na desetiletí vzdáleno.
Unie a umělá inteligence
Umělá inteligence se stává přelomovým fenomenem. Prudkostí rozvoje připomíná internet: k jeho vzniku, přinejmenším k části zvané World Wide Web, přispěli také Evropané, konkrétně Brit Berners-Lee, vědecký pracovník mezinárodní laboratoře CERN ve Švýcarsku. Centra vývoje umělé inteligence jsou ve Spojených státech. Ale nevěšte hlavu, Evropa nestojí stranou: v členských státech vzniknou speciální úřady pro její kontrolu a regulaci. Hurá!
Pojď nahoru
Po večerní procházce jdu nahoru do pracovny, abych dodělal zítřejší vydání Neviditelného psa a Hyeny. Povídám Noře:
"Pojď se mnou nahoru, jdeme psát knihu!"
Zavedl jsem, že se chodí psát kniha, nechci jí plést hlavu. Dopoledne kniha, večer internet, ale co je pejskovi do toho. Pejsek stojí a čumí.
"Pojď se mnou nahoru!" Za chvíli: "Já tě tu nechám a budu psát knihu sám."
Stojí a čumí. Jdu nahoru, schody, podesta a schody na druhou stranu, klasika. V ohbí se nakloním přes zábradlí. Zpoza rohu trčí čumák.
Von by mě tu vážně nechal docela samotnou, čtu z postavení fousů.
Ale to se ví, že nenechal. "Tak pojď, " řeknu, sejdu k ní, vezmu ji do náruče a stoupáme nahoru psát knihu. Dělat Hyenu a Neviditelného psa.