Úprk k rozvolnění
Vláda posunula rozvolňovací datum o čtyři dny. Na první pohled je to nesmysl, co udělají čtyři dny v epidemii? Důvod je ale rozumný, 26. červen připadá na sobotu a lidé plánují prázdniny a chtějí cestovat a obecně vzato, přejí si normální život. No a pracovní týden končí v pátek. Krok je to tedy rozumný a pravděpodobně bude přijímán pozitivně.
Pořád je tu ale ta nejistota, a ta je dokonce dvojí. Společného jmenovatele má: při jakém vzestupu nákazy vypukne alarm? V Praze je teď 20 nakažených, tedy stouplo to. Zase spustíme klec? Jak si to usmyslíme v Česku?
Jenže stejná otázka je obecnější, mezinárodní. Každá země si nadefinovala svoje pravidla neklidu. Má svoji byrokracii a ta musí ukázat, že je k něčemu. Zatím to vypadá, že je nějaký univerzální covidpas s platností pro celou EU jen iluze. Je tedy možné, že země s vidinou blízkých voleb budou liberálnější a ty jiné… přísnější. Když se ale objeví mutace schopná překlenout očkování i prodělání nemoci, na pořad dne se vrátí zásadní otázka: co a koho jsme ochotni obětovat za to, aby společnost normálně fungovala?
Čtěte
neff.cz. Navštěvujte
facebook.com /Digineff.cz
Výhody a nevýhody
Už jsem tu psal, že Gari čelí vedrům jinak než Nora a Nora jinak než Gari. Nora vyhledává úkryt venku, ve stínu na trávníku anebo ve křoví, kdežto Gari – chytře – zůstává uvnitř. Čistě fyzikálně vzato je uvnitř opravdu chladněji než venku. Plácnout sebou břichem na dlažkách, to je bonus.
Včera v podvečer, to jsme byli v očekávání deště, ten přišel až v noci z pondělka na úterý, jsem pátral po psech. Ano, Nora byla ve křoví. Gari jsem nemohl nikde najít. V předsíni? Nebyla. Na dlažkách v kuchyni? Nebyla. Nakonec jsme ji našel v mé pracovně na kanapi, a všechna čest, kromě půdy je to nejteplejší místo v době.
Gari zvažuje výhody a nevýhoda. Válet se na kanapi, to je nesporná výhoda. Že je tam víc horko než jinde?
To je relativní. Ono jinde je sice míň horko, ale pořád horko, a není tam kanape.
V noci přišel déšť a dnešní úvahy se budou ubírat jinými směry.