Trump a druhý impeachement
Donald Trump je první americký prezident, kterého dvakrát postihl proces impeachementu, tedy ústavní žaloba za závažný delikt. Pokud by prošla posouzením i horní komory, takový úředník, tedy i prezident, by byl zbaven funkce. V případě Donalda Trumpa by mohl být zbaven možnosti ucházet se znovu o kandidaturu na prezidentský úřad. Šéfka sněmovny reprezentantů Nany Peloisová označila Trumpa za hrozbu pro Spojené státy a obviňovala ho z podněcování vzpoury. Lídr republikánů ve sněmovně Kevin McCarthy připustil, že Trump nese odpovědnost za útok na Kongres, nicméně proces impeachementu nepodpořil. Sněmovna reprezentantů návrh žaloby většinou hlasů podpořila. Konečný verdikt je ale na Senátu.
Je o americkou záležitost a týká se Američanů, nicméně s ohledem na váhu jakou USA ve světě mají nám nemohou být takto závažné záležitosti lhostejné. Pokud nechceme připustit na konspirativní teorii o zfalšování voleb, pak musíme konstatovat, že Trump na závěr svého období osudně selhal. K tomu, abychom na jeho verzi o zfalšovaných volbách přistoupili, museli bychom přistoupit na to, že jsou Spojené státy něco jako Bělorusko, že jsou prolezlé levičáckou konspirací až na úroveň jednotlivých volebních místností a že stejnou konspirací jsou zasažené i soudní orgány včetně Nejvyššího soudu, do něhož sám Trump dosadil tři soudce. To je ale obvinění tak šílené, že máme právo pochybovat o zdravém rozumu muže, který je vyvolal. Pokud by se mělo potvrdit, pak je to s USA na dlouhou dobu špatné a s nimi i pro celý svobodný svět.
To je ale pohybujeme ve sféře konstrukcí a dohadů.
Jedno je jisté: jestliže si i málo zasvěcení pozorovatelé všimli rozdělení Spojených států, události posledního týdne tomu daly korunu. Jak nově zvolený prezident Biden, tak odcházející Trump nabádají ke smíření a klidu. Na Trumpově slovech už nezáleží, v danou chvíli je to politická mrtvola.
Státnicky by se měl zachovat Joe Biden a měl by silou autority úřadu který bude za týden zastávat by mohl hodně přispět k uklidnění vášní. Médii ale vibrují fanatická slova Nancy Peloisové. Fanatismu by se měl Biden bát mnohem víc než politicky mrtvého Trumpa. Ten ho už ohrozit nemůže. Fanatici ale ano. Ujímá se nejvyššího úřadu v zemi, kde už děti udávají svoje rodiče, to je oblíbená společenská disciplína z doby stalinského teroru. Přitom každý teror se tvářil jako očista od něčeho špatného, jako obrana a náprava. Impeachement, ať už dopadne jakkoli, k uklidnění vášní nepřispěje. Bude signálem k zesílení honu na čarodějnice, který je v chodu už dnes.
Dočkat se můžeme čehokoli, včetně takové absurdity, že budou pronásledovaní Američané emigrovat ze zfanatizovaných USA do Evropy. Třeba včetně Česka – aspoň bychom mohli splatit dluh.
Čtěte
neff.cz. Navštěvujte
facebook.com /Digineff.cz
Kdo asi
Máme doma řemeslníky, konkrétně obkladače. Kladou nové dlažky v koupelně. Nečekejte obvyklé stesky na téma řemeslník v domě! Jsou to profesionálové, nepůjčují si od pána domu šroubovák, neshodili květináč na schodišti a nevyhodili pojistky, jak to už řemeslníci dělávají. Pracují rychle a čistě a že ji při tom řve rádio, to opravdu nemohu reklamovat.
Proč ale se o nich vůbec zmiňuji.
Dlaždice se kladou na vrstvu lepidla. Takže hádejte: kdo šlápl do lepidla?
Já?
Ljuba?
Nora?
Gari?
Myslím, že nemá cenu pokračovat. Je to příliš snadná hádanka. Tlapka očištěna a Gari byla v pohotovosti na procházku. Už se jistě těšila, jak zase vleze dírou do hektarové oplocenky, ztratí se v ní a bude hledat cestu zpátky.