Senát zamítl s velkou převahou návrh na uzákonění lékařsky asistované smrti. Senátorka Václava Domšová, která zákon navrhla, hovoří o něm jako o "zákonu o důstojné smrti". To je velebná a na pohled úctu vzbuzující formulace. Jistě, kddyž už ta smrt musí být, nechť je důstojná.
Jsou tu ale hned dvě jenže.
Především, smrt není důstojná. Je hnusná a zákeřná, je to popření smyslu toho, proč jsme na zemi, a ten smysl je život sám. Smrt nás vrací do nicoty, ze které jsme vzešli, a vytrhává nás ze života a ten už se nám nikdy nevrátí. Kamil Lhoták to lapidárně yjádřil, když někdo před ním žvanil o tom, že "XY měl krásnou smrt". Mistr pravil: "Každá smrt stojí za hovno." Floskule o důstojné smrti, to je jen reklamní slogan, nálepka, která měla pomoci zákon protlačit.
Druhé jenže je vážnější a týká se praxe. Dovedete si představit provádění eutanázie prakticky, ve státě, kde soused sousedovi závidí kozu a přeje si, aby mu chcípla? V živé paměti je případ, kdy žena žalovala lékaře za to, že špatně provedl potrat a plod nezabil, takže se dítě narodilo. Budou příbuzní žalovat lékaře za to, že umírajícího vyléčil, místo aby mu píchli injekci jako dokonávajícímu psovi, podle přání umírajícího a jeho obklopující rodiny? Bude smět lékař eutanázii odmítmnout? Pokud ano, pak to bude vybočení z lékařských povinností. Kdo rozhodne o beznadějnosti případu? Komise smrťáků, jeden Mengele vedle druhého?
Návrh neprošel. Ale je tak pitomý a tak nechutný, že má velkou naději, že jednou projde.
PSÍ PŘÍHODY: Námět pro vědce
Miluji formulaci "vědci zjistili, že..." Slýchám ji v rádiu a říkám si, proč nejsem vědcem? To by bylo bádání!
Vědci kupříkladu zjistili, že manželské páry, které se hádají, se rozvádějí častěji, než páry nehádající se. Zjistili, že v únoru mají lidé šestnáctkrát častěji rýmu než v červenci, kdežto v květnu převládá rýma senná, v lednu takřka neznámá. A tak dál.
Takže jsem se dal na vědecké bádání také.
Naše Iris má pelech dole v přízemí v obýváku a taky v mé pracovně pod stolem. Oba pelechy jsou identické, jsou to kulaté košíky s měkkou poduškou na dně. No a v přízení se Iris před ulehnutím vždycky otočí ve směru hodinových ručiček, zato nahoře proti směru hodinových ručiček.
Stojím před záhadou srovnatelnou s otázkou Velkého sednocení.
Co ovlivňuje směr Irisčina otáčení? Nadmořská výška? Přítomnost počítače a tím pádem intenzivnějšího elektromagnetického vyzařování? Fakt, že v obýváku je pelech hned u prosklených dveří, kdežto v mé pracovně u zdi?
Mnoho fascinujících otázek, a co otázka, to výzva.
Takže, doposud jsem tu oznamoval, že Pes nevyjde, pokud se opiji, zešílím nebo se zastřelím.
Teď výzvu doplním.
Kdyby Pes nevyšel, řekněte si: aha, Aston vědecky bádá.