Energeticky suverénní stát? To už bolo.
Jedno mohl premiér Petr Fiala čekat jako odezvu na svůj nedělní televizní projev národu a jedno nemohl, pokud je příčetný. Mohl čekat a jistě čekal rozporuplné až negativní ohlasy na bombasticky ohlašované oslovení národa předsedou strany, která kandiduje ve volbách příští týden. Nevrle se ozvali i Piráti, jedna ze stran koalice, pilně zastávající oblíbenou roli opozice uvnitř vlády. Co čekat nemohl? Že jeho projev churchillovsky pozvedne morálku národa deptaného zločinným nepřítelem. Ano, zločinný nepřítel tu je, potíž je v tom, že zdaleka ne každý občan to tak bere. Takže dělat Churchilla týden před volbami je víc než ošemetné.
Kritici teď mají širokánské hřiště k exhibicím. Věcně sdělil to co víme, nebylo třeba propagačního HIMARS bombardování. Má kritika se týká zdánlivě drobnosti, jedné formulace, která je mírně řečeno nepřesná, drsně by se mohlo říci - lživá.
Petr Fiala řekl: Děláme, co můžeme, aby se Česká republika stala co nejdříve energeticky suverénním státem.
Naše země byla energeticky suverénním státem, taková je drsná pravda. Současná krize je důsledek politiky, založené na zelené ideologii odtržené od reality, na fanatické víře ve spasitelnost takzvaných obnovitelných zdrojích vyrábějících elektřinu zadarmo (jsou z převážně Číny), ale jen občas, a je nutno je zálohovat stabilními zdroji (plynem z Ruska). Toto je základ celé krize, bez zejména německého sklonu propadnout barevným ideologiím, jednou rudé, jindy hnědé, teď zelené, a pokud se věc takto nepojmenuje, budeme jen tančit mezi vejci.
Takže ano, věřme, že si vláda myslí, že dělá co může. Je to ale její blud. Může víc. Přinejmenším může tlačit na to, aby Německo ukončilo groteskní tanečky kolem svých jaderných elektráren, a jistě by našla spojence. Původně mělo Německo jaderek čtyřiadvacet. Jistě, jaderná elektrárna není budík, který nás omrzel a dáme ho do šuplete, a když ho potřebujeme, ze šuplete ho vytáhneme, natáhneme a budík jede. Jenže opravdu jsme v energetické válce, v tom měl Petr Fiala hlubokou pravdu. Za války jsou racionálně vedené společnosti vždycky schopné udivujících výkonů. Jaderná puma vznikla za tři doky od vzorečku na papíře k bombardování, jež ukončilo světovou válku (když to jen málo přeženu). Lze napnout síly, soustředit kapacity, odstranit regulační překážky. Západ není na kolenou, jak by se zdálo na pozadí hádek o čtyřiadvacáté pohlaví. Má nadále obrovské možnosti. Uvolnit je, to je politický úkol a ten se musí zbavit předsudků a ideologického fanatismu. I my, evropský stát střední velikosti, k tomu můžeme napomoci.
K tomu Fialův projev nepřispěl ničím.
|
Čtěte
neff.cz. Navštěvujte
facebook.com /Digineff.cz
Kde je ten štrůdl?
Jakmile se zmíním o štrůdlu a přidám, že se kolem motala Gari, je všechno jasné a pointa je prozrazena. Štrůdl upekla Anna a ta umí štrůdl líp, než co popisují báje o dokonalosti všech těch Magdalen Rettigových. Asi nejslavnější štrůdl na světě peklo pekařství založené panem Christoffel van Collerem v oáze Solitaire v oblasti Sussusvlei v africké Namibii. Měl jsem to potěšení, ale kam se hrabe Christoffel van Coller na naši Annu.
Co je mi to platné, když kolem šla Gari.
Mám pokračovat?