Hra o informace
Je to paradoxní, že jediný, kdo veřejnosti podal konkrétní informaci o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, byl jeho předchůdce v úřadě, totiž Václav Klaus. On potvrdil, co mnozí tušili, že Zemanovo holdování alkoholu mu poškodilo játra.
Přitom je samozřejmě Klaus v medicíně absolutní laik. Nicméně je to poučený laik, byl za Zemanem v nemocnici při jeho předposlední hospitalizaci a zjevně tam získal informace, které pokládal za vhodné zpřístupnit veřejnosti. Nejspíš proto, že je to politik, který ctí evropské civilizační standardy, takže se nedržel orientálního nazírání na komunikaci s veřejností.
Z jiných oficiálních nebo kvazioficiálních zdrojů se valí jen pseudoinformace anebo zvěsti, které budí pochybnosti. Na tiskové konferenci oznámil ředitel Vojenské nemocnice profesor Zavoral, že je Zeman nemocen. Po nedělním kolapsu ho odvezli z Lán na JIP. Následné sdělení, že pak měl k obědu ovocné knedlíky a na zítřek si objednal klobásu, je výsměch, nebo snad zkouška, co veřejnost snese. Čtvrteční extempore bylo o to více politováníhodné, že do něho zapletli paní Zemanovou. Jistě to nebylo z její hlavy propůjčit se k melodramatickému výstupu, jehož cílem bylo umlčení médií. Vytváří se tu dojem, že kolem Zemanova lůžka krouží senzacechtivé hyeny. To je samozřejmě nesmysl. Veřejnost a samozřejmě i politická reprezentace mají plné právo vědět, zdali je v současné době prezident schopen vykonávat svůj úřad. Odkudsi se vynoří jakési náznaky prezidentova fungování. Svolal prý sněmovnu na 8. listopadu – ona by se svolala sama, protože je to třicet dnů od voleb a dovoluje jí to ústava. Jakou legitimitu ale budou mít eventuálně jmenovaní soudci, když je kolem stavu prezidenta tolik záhad? Dosluhující předseda sněmovny Vondráček se bohužel těch manévrů účastní také.
Česko naštěstí není žádný Zemanostán, třebaže to z určitých úhlů tak vypadá. Volby rozhodly jasně, Pětka má většinu 108 ku 92 křeslům a takovou většinu jsme za třicet let neměli. Před volbami se spekulovalo, jak by mohl Babiš v tandemu se Zemanem pokračovat v demisi bez ohledu na výsledky voleb přinejmenším do konce Zemanova mandátu. Pokud by nepěkné tanečky - bohužel do nich zatáhli nevinnou paní Zemanovou také - měly pokračovat, brzy dojde k nárazu na tvrdou vodu. Senát jedná o aplikaci článku 66 ústavy zcela vážně – jde o pozastavení funkcí dočasně zneschopněného prezidenta. Diskutuje se o tomto kroku i mezi poslanci dolní sněmovny.
Andrej Babiš prohlásil, že ustavení nové vlády nechce klást překážky. Zde námět k přemýšlení: ustavení konsilia nezávislých lékařů, mohl by mezi nimi být třeba i profesor Pafko, který měl v péči Václava Havla (o jehož stavu byla veřejnost průběžně informována), které by pracovní kapacitu nemocného prezidenta posoudilo. Pokud by ale konsilium shledalo, že je způsobilý, pak by měl skutečně pracovat. To by ovšem znamenalo jednat i s jinými politiky, než jenom s panem Vondráčkem.
Čtěte
neff.cz. Navštěvujte
facebook.com /Digineff.cz
Povýletová radost
Byl jsem od úterka pryč – na vejletě s kamarády. Na procházky s pejsky chjodila Ljuba. Ve čtvrtek byla dvakrát, nachodila s nimi devět kilometrů. Přijel jsem a v podvečer s nimi šel na skoro nejdelší z mých pravidelných okruhů - pět kilometrů. Takže Gari s Norou měly dohromady čtrnáct lidských krát koeficient psího pobíhání, těžko odhadovat, minimálně je to dvakrát. No, osmadvacet kiláků, potěš pánbu.
Vrátil jsem se domů a do nich jako kdyby čert vjel, vytáhly plyšáky, bojovaly o ně, skákaly všude, pral se, dokonce Gari (skoro) Noru kousla a pak jí dávala pusinky (olizovala jí hlavu), aby se jí omluvila.
“Mají radost,“ pravila Ljuba, „že jsme tady zase spolu jako jedna stabilní klidná domácnost.“