Pošetilá námitka autora sci-fi
Pomáhat plošně nebo adresně, toť hamletovská otázka. Pak by tu ještě byla ještě ďáblova otázka, jestli je úloha státu pomáhat – já bych doporučoval zjednodušovat, usnadňovat a do ničeho se neplést. Ujalo se ale pomáhání a čínský virus tomu napomohl, vlády pomáhaly div se nestrhaly, dluhy enormně narostly a ve výsledku nastala obří inflace a všichni přijdeme o peníze a ještě nám u toho bude zima. Ale to jsem odbočil opravdu nežádoucím směrem. Jsme zajedno, že stát má pomáhat – adresně nebo plošně?
Když plošně, tak podpora přijde i tomu, kdo rozumně nemá nárok. Rozumně, to je široký pojem. Za covidu nejvíc peněz dostala firma provozující... léčebny dlouhodobě nemocných? Kdepak. Je to Bestsport a jeho O2 aréna. Na třetím místě je to CCC Czech, obchodní společnost s oděvy a obuví. Chudáci, museli zavřít tolik provozů… Kdepak, oni jsou internetový podnik, a ten za covidu rozkvetl. Takže, jak to že…
Neptejme se tak blbě. Berme na vědomí, že pomáhat se musí a soustřeďme se na to, zdali plošně nebo adresně. Babišova vláda se slovy obracela na ty nejpotřebnější a rozdala to všem (nejpotřebnější ji volí). Babišova vláda propaguje myšlenku selektivní podpory nejpotřebnější (líbí se to jejím voličům) a nedělá nic, co by stálo za zmínku. Co s tím?
Nic. Problém je v tom, že plošná pomoc je administrativně jednoduchá, avšak neúčinná, kdežto adresná pomoc vyžaduje administrativní zázemí tak rozsáhlé, že v nákladech sežere víc, než je pomoc sama. To je podstata věci.
Teď přijde ta sci-fi.
Aby stát mohl adresně pomáhat, musel by mít jasný přehled o ekonomické situaci svých občanů, tedy rodin i jednotlivců. On ta data všechna má tak jako tak, „něco“ ví, kolik vyděláváme a utrácíme a jaké máme úspory. Ale „něco“ brání, aby to stát dal dohromady a udělal z toho závěr: jě… dejme tomu… pět pásem od „průser“ do „jakž takž vyžít\“ a podpora by se odvíjela podle toho. Automaticky, bez vyřizování papírů.
Což možné není, jako není možné, budu mluvit za sebe a svoji pidifirmu - aby stát automaticky stahoval DPH a vyměřil mé firmě daně, třebaže za 26 její existence jsem nepřijal ani jednu korunu na hotovosti, všechny příjmy a výdaje protekly elektronicky a tudíž o tom stát věděl. To proto, že by se jednalo o nepřípustný průnik do soukromí a orwellismus a totalita. Čili to projít nemůže.
Shrnu: debata o tom, zdali pomoc adresná nebo plošná patří do kategorie dobového folklóru. Stát (lidi co jsou stá) to nechce, jemu vyhovuje jak to je, takže v největším ekonomickém průseru za posledních třicet let dostane největší pomoc O2 aréna a internetový obchod, u kterého se dá čekat, že enormně vzrostly zisky, kdy jindy by měly? A vyhovuje to státu proto, že mu to vyhovuje lidem kterým patří.
Čtěte
neff.cz. Navštěvujte
facebook.com /Digineff.cz
Natírání ne
Když řežu motorovou pilou, Nora pomáhá. Když sekám polena nebo mlátím kladivem, vždycky je poblíž. Je to kooperativní, dá se říct akční pes.
Byla by akční i při natírání. Čeká nás nátěr dřevěného obkladu (nevěřte žvástům architektů a prodejců, že jsou obklady které netřeba udržovat a pravidelně natírat). Chystal jsem si věc, štafle, štětku, plachtu (Nora se ráda válí po plachtě), vypadalo to slibně… a zahnal jsem ji.
A to jsem natíral jen penetrací. Zítra přijde červený lak.
To je snad zaleju do betonu. Nechci červeného psa.
Čtěte
neff.cz.