Zákazníkův názor na světovou ekopolitiku

Pořád se tu bavíme o svobodě a o zlých bruselských byrokratech. O svobodu se postarám sám, na byrokraty kašlu. Zajímají mě peníze. Odtud moje dnešní úvaha.
Zabývám se fotografií. Firma Sony oznámila, že bude prodávat nový fotoaparát, není důležité, že se jmenuje ALfa 850, bavíme se o ekonomii. V tiskovém prohlášení se praví, že se v Americe bude prodávat za 2000 dolarů, kdežo v Evropě za 2000 eur. Napsal jsem ve svém
fotografickém webu Digineff, že Sony nabízí nový přístroj za cenu pod 40 tisíc. Na to čtenář odpověděl:
Dobrý den pane Neff, píšu jen k tomu článku o Alpha 850 pod 40tisíc. Sony má stanovenou cenu 2000 dolarů v USA, ale pro Evropu stanovil 1999 euro. Tedy čekejme reálnou cenu kolem 55 - 60tisíc.
A já na to odpověděl:
No a jaký je problém si to koupit v USA? Já to dělám už deset let. Svět už dávno není tak velkej, jak si to pánové představují. Kdo chce platit blbné, tedy poplatky za blbost vyvěrající z rozdělení Evropy, nechť si poslouží. Já nakupuju tam, kde je to výhodnější.
Komentář: zvvykli jsme si na to, že je všechno v Americe lacinější, protože je to "velký trh". Můjtytondo, jakýpak velký trh? V Evropě je nás víc než dvojnásobek. Jenže je to rozpráskáno na pašalíky (takzvané státy) a v čele každého sedí nějaký Klaus a ječí o svobodě. Podporují ho lidé, kteří mají z tohoto rozdělení prachy - viz telekomunikační společnosti a jejich drzé podvody s "roamingem".
Jenže já chci svůj foťák za čtyřicet a ne za padesát tisíc.
Je to správně pochopené poselství?
Najde v této úvaze někdo nějakou zásadní logickou díru?