Od osmi to běží
Očkuje se od sedmadvacátého. Na portálu ministerstva zdravotnictví pořád ještě nejsou slíbené údaje o počtu dodaných dávek a počtu očkovaných osob. Na koronavirovém rozcestníku je už tlačítko registrace na očkování - a od osmi od rána to mělo běžet, ale nefunguje to.
Večer jsem si tam klikl a objevilo se obligátní: HTTP Error 503. The service is unavailable. Ruce by programátorům upadly, kdyby tam dali vzkaz, že to začne fungovat od osmi ráno, a kdyby byli důvtipní jako kdejaký středoškolský bloger, dali by tam odpočítávání. No, je to státní zakázka, rozpočet neznámý, takže sorry vole error.
To ovšem byl jen malý předkrm.
V osm to spustili, v první vlně se snad stačilo zaregistrovat čtyřicet tisíc lidí, to je desetina z celkového počtu 440 tisíc lidí s věkem 80+. Pak to v podstatě zkolabovalo. K tomu ale dodám coby člověk s pětadvaceti lety zkušeností s internetem, jen růžolící naivka si mohl myslet, že to půjde jako na drátkách a bude to fungovat, jako když si v Alze koupíte kafemlejnek. Mrzuté je, že se na nezbytný kolaps nemyslelo dopředu, ale takový krok vyžaduje předvídavost, inteligenci a vtip a nic z toho se od státní instituce nedá očekávat.
Každopádně je učiněn další důležitý krok ve vakcinaci. Tento proces zatím není slavný, ale ukazuje se, že pýchou nepraskají ani jinde. Jestliže je u nás 75 tisíc naočkovaných a ve Francii 300 tisíc, tak se Francouzi nemají čím vytahovat. V Německu nastavěli centra, ale nemají vakcínu a registrační systém jim nefunguje, takže mají jasno, můžou za to Francouzi a Východoevropané. Nicméně je třeba zachovat klid, u tak – bez ironie – obrovité operace se musí se zmatkem počítat, zejména na počátku.
V osm v pátek to začíná. Na první pohled je to složité, nicméně logiku to má - je třeba zájemce identifikovat, někam umístit a vyzvat k očkování. V podstatě to jinak ani nejde.
Nicméně z celkového pohledu to vypadá, že hlavní starost není, aby to fungovalo a naočkoval se maximální počet osob, ale aby bylo všechno podle foršriftu. Zvlášť absurdní se zdá taxovací systém rizikovosti. Kdo má postoupit v pořadníku dopředu, 82letý diabetik s vysokým krevním tlakem, anebo 84letý astmatik? Rozhodně je rozumné dělat pořadí podle věku, v pátek ráno začínají osmdesátníci a starší, to je nepochybně v pořádku. Čím to budou mít jednodušší, tím líp.
Na to je ale asi pozdě..
Je ale správný čas na systém náhradníků. On ne každý registrovaný se dostaví a zejména v té kategorie 80+ jich bude hodně absentovat. Čtu na izraelských webech, že tam to řeší také tak, že odchytávají kolemjdoucí a tahají je na očkování. To ale předpokládá spolehlivý registrační systém.
Což asi mají, kromě jiného. Na Times of Israel (zde) oznamují, že překročili hranici dvou milionů a od příštího týdne očkují 40+. Nicméně situace zůstává vážná, počty nemocných a zemřelých nadále rostou a policie se chystá potvrdit. To jen, abychom nepodléhali iluzím, že vakcína je kouzelný proutek, který nás okamžitě zbaví všeho zlého.
Čtěte
neff.cz. Navštěvujte
facebook.com /Digineff.cz
Jak to prasklo
Večer jsem šel do tříděného s pytlem plastu, jen tak nalehko, na nohou kroxy. U popelnic se už lopotil s odpadem nějaký pán a kolem něho pobíhal pejsek s červeným svítícím obojkem. Přišel jsem blíž a koukám, ja to francouzský buldoček. Uviděl mě a radostně ke mně běžel. Na radostné útoky jsem zvyklý a nevadí mi, ani když mě poskáče cizí pejsek. Natož, takový mrňous.
Pán si všiml, že jsem přišel, otočil se a povídá:
“Pozor, ať vás nepočůrá.“
“Cože?“
“Už vás počůral. To on dělá vždycky,“ pravil ten muž odevzdaně.
Šel jsem domů a přemýšlel jsem, zda se mám pochlubit. Pak jsem si řekl, že nemusím referovat o všem.
Později jsem vyrážel s našimi pejsky na večerní procházku, takovou tu se svítícími obojky. Velmi se zajímali o mé – už oschlé – kroxy. Takže to stejně prasklo, aspoň částečně. Naštěstí to nejsou žalobnice.