Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).

Kresba Martin Zhouf

Vaše reakce laskavě zasílejte autorům, pokud je uvedena mailová adresa, nebo mně na adresu ondrejneff@gmail.com s označením workshop nebo kontakt.
Pravidla hry jsou zde, na úvodní stránce.
Děkuji za zájem za všechny Mimozemšťany


Aston


SPECIÁL:
Byl jsem v kosmu
1. část
2. část
3. část
4. část
(Ivo Vašíček)


Fórum KONTAKT
Po registraci a přihlášení tady můžete diskutovat do aleluja, dokud vás neodnesou ufoni.

Ikarie:
leden /  únor  /  březen  /  duben

Příspěvky podle typu:
Souhrnné analýzy:
Lidé-kosmoni-pole (Ivo Vašíček) / Temná masa a vesmír (Ruda Mentzl) / Jsme plíseň (Ivo Vašíček) / Xeochydří empatie (Jan Horáček) / Jaký je účel živé přírody (Ivo Vašíček) / Vesmír je život (Grizli) / Předpoklad kontaktu (Přemek Fiala) / Skepse je zbytečná (Jan Gruber) / My jsme kontakt (Jiří Doubek) / Cesta je v nanotechnologiích (Jiří Ventluka) / Ideální světy (Jan Pohunek) / Válka nebude (Daniel Pánek)
NOVÉ

Jací jsou:
Skupinové vědomí (Karel Bartoš) / Existence mimo hmotu (Vítězslav Foltýn) / Jak počítají kosmoni (Ivo Vašíček) / Náboženství ET (Ondřej Šimon) / Ještě ke kosmonům (Ivo Vašíček)

Jak by to proběhlo:
Protiletecká obrana (Jan Pohunek) / Temná masa (Ruda Mentzl) / Gravitační vlny (Adam Berger) / Obrazová komunikace (Ondra Trampota) / Rádiová komunikace (Martin Heisler) / Xeochydří empatie (Jan Horáček) / Ufoni jsme my! (Martin Šorm) / Náboženský fanatismus (Ondřej Šimon) / Biologická invaze (Radek Martínek) / Neutralita ve válce ET (Ondřej Šimon) / Nejdříve střílej a pak se ptej (Juraj Chlebec) / Obchod jako motor kontaktu (Juraj Chlebec) / Scénář typu zašlápnutý šváb (Milan Březina) / ET jsou ve válce (Ondřej Šimon) / Jak předejít útoku ET (Ondřej Šimon) / Pouhé tankování (Dušan Hrazdíra) / Dopravní prostředek z předtransformačního období (Ivo Vašíček) / Politická hra ET (Ondřej Šimon)
NOVÉ

Skeptici:
Kontakt nikdy nebude (Miroslav Frais) / Jsou to duchové (Přemek Fiala) / Příliš úzká okna (Josef Kočí) / My je nechceme (Radek Martínek) / Pravdepodobnosť inteligentnej komunikácie je nízka (Marian Smolík) / Je to mýtus (Mirek Bulava)

THEY ARE WATCHING US:
Už jsou tady (Rowdy) / Už nás jedí (Jan Kovanic) /Hlídací sondy 1 (Vítězslav Foltýn) / Hlídací sondy 2 (Vítězslav Foltýn) / (Nejdřív pozorování (Ivan) / Přišli a zničili nás (Jan Šimůnek) / Byli v Postoloprtech (Vít Engliš)

Vtípky:
Jsou to Maďaři (Petr Zenkl) / Pravděpodobnost (Přemek Fiala) / Kdo je Mimozemšťan? (Milan Hrubeš) / Nebezpečný frajer (Jan Michálek) / Starý dluh (Mirek Bulava) / Mimozemské přirození (Kopštos)

Osobní světy:
Svět Tomáše Javůrka:
Jací jsou dvourucí čtyřnožci / první scénář kontaktu - Únos a dorozumění / Pokus o kontakt / Obecné údaje / Další obecné údaje

Aktualizováno 8.6.2006 (příspěvky od poslední aktualizace jsou označeny červeně NOVÉ)
    A přece nás snědí!
Maurice de Boulignard, 1.4.1932 (?)
Nepřehlédněte diskusní fórum o Kontaktu! Čtěte, diskutujte, zatím je tam hanebně málo příspěvků.

  Rok kontaktu 2 - článek z Ikarie/2

  Jací budou?
  V prvním čísle Ikarie jsme vyhlásili workshop neboli dílnu s úmyslem zabývat se celý rok otázkou kontaktu s mimozemskými civilizacemi. Téma nabylo na aktuálnosti, když i Stephen Hawking se zmínil krajně skepticky o možnosti nějaké "mírové koexistence" s mimozemskou civilizací. Technicky vzato, workshop se rozběhl dobře. Všichni účastníci pochopili zadání, že tedy nejde o povídky nebo náčrty povídek, jako spíš o "přemýšlení na klávesnici": snad se nám podaří vybudovat ucelené scénáře, jakýsi systém, který by zapadal do sebe. Čímž obnovuji výzvu, zdali by některý ze čtenářů nebyl ochoten otevřít (a spravovat) na svém serveru konferenci na toto téma - podotýkám že moderovanou, aby ji nezničili idioti a hulváti, kteří - jak se někdy domnívám - útvary tohoto typu na netu ovládají. Pojďme tedy k věci:

  1. příspěvek - skepse
  Každý kontakt s mimozemskou civilizací by byl extrémně asymetrický. Když vyjdeme z předpokladu, že kontakt díky technologické vyspělosti vůbec vznikne, pak není těžké domyslet, že budou obě civilizace jistojistě na různých úrovních vyspělosti. S vysokou pravděpodobností bude mimozemská civilizace na mnohem vyšší úrovni. Myslet si, že se ve vesmíru vyvíjí ona civilizace stejným tempem, podle stejných zákonitostí, přesněji řečeno synchronně s naší, je naivní. Stačí si představit, že by už přiletěla k nám před objevem polovodičového jevu, nedejbože vynálezem knihtisku.
  Pak by asi řešili dilema: máme je kolonizovat (to bychom tu už nebyli) nebo do nich nerýpat a počkat (na co ?; až pozemšťané dosáhnou naší úrovně a budou schopni s námi komunikovat ?) ? Jestli čekají, tak sami pokračují ve vývoji, pokud nenastala saturace - a to je asi taky proti přírodním zákonům. A nůžky se stále rozvírají a my je nikdy nedoběhneme a nikdy nenastane kontakt.
  Varianta opačná, že my objevíme je stejně tak technicky nemožná. Pokud jsou oni před vynálezem knihtisku (a co je to 500 let ve vývoji civilizace nebo vesmíru), tak je nemůžeme slyšet. Pokud je přece jen uslyšíme, tak je nechme na pokoji. Vzhledem k asymetrii ve vývoji budou mnohem dál a při
  fyzickém kontaktu bychom nebyli rovnoprávnými partnery, kteří diktují pravidla hry.
  Ing. Miroslav Frais

  Otázky pro další uvažování: Za předpokladu technologických nůžek je zdrženlivost jediná varianta? Pokud ne, pak jaké jsou?


  2. příspěvek - megaskepse
  Kdy přijdou? Už jsou tady. Kdy nás sežerou? Nikdy. Sežral byste snad vlastní počítač? Už jsou tady a konzumují nás. Ale tak, že o tom nevíme. Co se děje v noci? Tělo odpočívá, mozek nemá co řešit. Protože to ale není sval a nevykonává mechanickou práci, neunavuje se, stejně jako se neunaví váš počítač. Ale má volnou kapacitu. Když se někdo přihlásí do hledání ET dome (seti@home), dává svou kapacitu vědomě zdarma k dispozici. V noci děláte totéž, ale nedobrovolně (nevědomě) a se sebou. Proč se nám zdají sny? Přece jen multitasking v lidském mozku nefunguje tak jako v počítači - jednotlivé procesy nejsou odděleny tak striktně. Takže něco z toho, co zrovna ve vašem mozku zpracovávají, proběhne do vědomí. Někdy se z toho člověk i zblázní (to když systémák špatně nastavil filtry nebo oddělování procesů nefunguje kvůli změně HW konfigurace). Dřív si nás pěstovali a hleděli víc. Lidí bylo o několik řádů méně, takže to byla sranda a když se z toho vybral ještě jeden nárůdek s mimořádnou genetickou odolností, dalo se mu navrkat, že jsou vyvolení, ale něco za něco - jejich šéf je neustále kontroluje. Byl to ale jen experiment a s ohledem na následky to už etická komise nepřipouští.
  Rowdy

  Otázky pro další uvažování:
  Za předpokladu "už jsou tady" jsou rozhodnutí "etické komise" trvalé? Nelze uvažovat i o vývoji postoje mimozemšťanů k nám? Jaká jsou pokušení a jaké jsou zábrany? Z čeho by vyplývaly? Z fyziologické podstaty? Jaká je? Z myšlenkového založení? Jaké je? Historické zkušenosti? Jaká je?


  3. příspěvek - optimistická skepse
  Naše Země už v minulosti návštěvu mimozemšťanů zažila. Nemusela to být přímo návštěva žijících bytostí, ale mohla to být návštěva jen nějakého automatu, který má za úkol vyhledávat planety s existujícím životem a zařazovat je do okruhu sledovaných planet. Ten systém, který nás sleduje, zde byl nainstalován asi v období, kdy nějaká menší sonda zaregistrovala na zemi jakousi uvědomělou činnost, například rozdělání ohně. Já bych se spíš přikláněl k domněnce, že tato sonda zaregistrovala zvláštní vlny vznikající jen v mozku, který disponuje už druhou signální soustavou. U Země hlídající sonda poslala nadsvětelnou rychlostí zprávu jejím tvůrcům o nutnosti zvýšit kontrolu nad touto planetou. V ten okamžik se začal kolem naší planety instalovat univerzální komunikační systém. Něco jako GPS, ale zase na základě nadsvětelných částic. Tudíž pro nás neviditelný a nezjistitelný. Tento systém dokáže sledovat Zemi do všech podrobností. Především monitoruje činnost všech myslících mozků a veškeré informace zaznamenává. Tento systém je ovšem interaktivní a může s každým mozkem komunikovat. Naše mozky této komunikace ovšem neumí řízeně využívat. To ale neznamená, že by to nešlo. Ten systém k tomu byl dokonce původně vytvořen.
  Jeho tvůrcům slouží na všech planetách, kde byl umístěn, ke vzájemné komunikaci, k ukládání dat a dokonce i k přenosu energie.
  Tato komunikace samozřejmě probíhá i v rámci celého vesmíru.
  My se s činností tohoto systému můžeme setkat u některých zvlášť citlivých jedinců. Někdo se může připojit v hypnóze, někdo ve snu. Například minulé životy jsou jen indukcí některých starších záznamů tohoto systému. Někteří lidé, kteří mají bohatou fantazii (vynálezci, spisovatelé, umělci), jsou také citlivější k interakci s tímto systémem.
  Vypadá to, že v historii lidstva, se vyskytli i jedinci, kteří dokázali tohoto systému využívat vědoměji. Mohli pak využívat i jeho energetických možností. Například ke konání "zázraků". Mohli přemísťovat těžké předměty, sami levitovat apod. Mohli i věštit, protože nadsvětelné částice umožňují částečný pohled do budoucnosti. Proto se nám někdy zdá, že se nějaká událost už stala. To je zase jen malý dotek tohoto systému. Nelze ani vyloučit, že mimozemšťané už naši Zemi navštívili a podle všeho tento systém hojně využívali. To bylo ale před nynější technickou civilizací, kdy ještě nikdo nemohl odhalit existenci nějakého podobného systému. S nástupem techniky, především po objevu elektromagnetických vln, už
  bylo obtížné svou přítomnost zde maskovat, a tak se co nejvíce stáhli ze všech kontaktů. Vítězslav Foltýn nytlof@quick.cz

  Otázky pro další uvažování:
  Tento příspěvek je variantou předešlého tématu. Otázky jsou proto v podstatě totožné - nelze předpokládat vývoj vztahu a jejich návrat?


  4. příspěvek - ironie
  Tomáš Baldýnský v jednom článku připomněl slavnou Szilardovu odpověď na otázku fyzika Enrika Fermiho "Vesmír je nekonečný, obsahuje myriády hvězd, některé s planetami schopnými zrodit inteligentní život, schopný vytvořit civilizaci, vědu a technologii k cestám mezi planetami. Takové výjimečné a talentované bytosti by jen stěží přehlédly tak krásné místo jako naše Země. Tak kde tedy jsou?" - "Žijí mezi námi," odvětil Szilard, "a říkají si Maďaři."
  Petr Zenkl

  Otázky pro další uvažování: Právem říkal sapér Vodička - každej Maďar může za to, že je Maďar!


  5. příspěvek - snědí nás
  Skupinové vědomí určitého druhu máme i na zemi, konkrétně u blanokřídlého hmyzu (je nejvyspělejší u některých mravenců) a u termitů. Společenstva tu fungují jako jeden celek a osamocený mravenec rychle hyne, neboť má jen omezenou schopnost přežít. Tato společenstva ovšem reagují na základě vrozených vzorců chování, a ne intelektuálního rozboru situace. Lze si však představit společenstvo, kde ke kastám válečník, dělník a královna přibude ještě kasta myslitel, podobně jako ve filmu Hvězdná pěchota (ovšem jen jeden jedinec coby ústřední mozek mi nepřipadá příliš reálný).
  Každý jedinec společenstva reaguje na situace na základě schémat vypracovaných mysliteli. Nenajde-li vhodné schéma, nasbírá co nejvíce informací a předá je dále ke zpracování metodou "každému, koho potkám, dám kousek a on to předá dál", čímž by informace mohly proudit společenstvem velmi rychle a spolehlivě - obdoba peer to peer mezi mozky.
  Myslitelé informace vyhodnotí a řešení předají zpět stejným způsobem, takže se řešení postupně dostane ke všem. Současně dělník a voják jsou nejčastěji obnovovaní, neboť jejich mozková kapacita zvládne podržet jen omezené množství vzorců. Než hledat jen situace, na něž umí reagovat dělník se zaplněným mozkem, je snazší takového jedince nahradit. Takže dělníci a vojáci se buď vyznačují krátkým a intenzivním životem, nebo mají schopnost selektivně zapomínat.
  Rozmnožování zajišťuje kasta rodičů, početně menší než ostatní kasty, zato mnohem lépe chráněná a pro zamezení příbuzenského inbreedingu rozprostřená v populaci.
  Přenos informací může být efektivně zajištěn všelijak i bez magie. Feromony (mravenci, termiti), pohyby (včely, vosy), přímým propojením jedinců (Vládci Loutek) či dokonce i pseudotelepatií tvořenou např. změnami magnetického pole ve svém okolí (možná termiti). Inteligence takového společenstva by byla nesporně vyšší než inteligence kteréhokoliv člověka, ovšem komunikace s ním by byla nesmírně obtížná, ne-li nemožná.
  Pokud by se naučil tento druh cestovat vesmírem, byl by pro vesmír tím, čím jsou mravenci Atta pro Afriku. Čili by nás snědli, možná doslova.
  Karel Bartoš

  Otázky pro další uvažování:
  Je možné, aby "hive mind" byl schopen technologické kreativity?Vždyť přece je top ideální způsob soužití a kde se dosáhlo ideálního stavu, dá se těžko čekat nějaký vývoj. Hive mind musí být nutně konzervativní (zachování rodu, sobecký gen) a technickou kreativitu by musel vnímat nevraživě, nepřátelsky.

  Shrnutí Workshop jsme tedy zahájili. Uvedené příspěvky mohou naznačovat další vlákna úvah a vývoje, lze připojit i další. Než spustíme někde (kde?) nějakou strukturovanou webovou stránku, u mě na Hyeně (http://hyena.cz/cteni/kontakt/) jsou vystaveny všechny došlé příspěvky. Prosím, svoje úvahy adresujte na ondrejneff@gmail.com.