Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).

Kresba Martin Zhouf

Vaše reakce laskavě zasílejte autorům, pokud je uvedena mailová adresa, nebo mně na adresu ondrejneff@gmail.com s označením workshop nebo kontakt.
Pravidla hry jsou zde, na úvodní stránce.
Děkuji za zájem za všechny Mimozemšťany


Aston


SPECIÁL:
Byl jsem v kosmu
1. část
2. část
3. část
4. část
(Ivo Vašíček)


Fórum KONTAKT
Po registraci a přihlášení tady můžete diskutovat do aleluja, dokud vás neodnesou ufoni.

Ikarie:
leden /  únor  /  březen  /  duben

Příspěvky podle typu:
Souhrnné analýzy:
Lidé-kosmoni-pole (Ivo Vašíček) / Temná masa a vesmír (Ruda Mentzl) / Jsme plíseň (Ivo Vašíček) / Xeochydří empatie (Jan Horáček) / Jaký je účel živé přírody (Ivo Vašíček) / Vesmír je život (Grizli) / Předpoklad kontaktu (Přemek Fiala) / Skepse je zbytečná (Jan Gruber) / My jsme kontakt (Jiří Doubek) / Cesta je v nanotechnologiích (Jiří Ventluka) / Ideální světy (Jan Pohunek) / Válka nebude (Daniel Pánek)
NOVÉ

Jací jsou:
Skupinové vědomí (Karel Bartoš) / Existence mimo hmotu (Vítězslav Foltýn) / Jak počítají kosmoni (Ivo Vašíček) / Náboženství ET (Ondřej Šimon) / Ještě ke kosmonům (Ivo Vašíček)

Jak by to proběhlo:
Protiletecká obrana (Jan Pohunek) / Temná masa (Ruda Mentzl) / Gravitační vlny (Adam Berger) / Obrazová komunikace (Ondra Trampota) / Rádiová komunikace (Martin Heisler) / Xeochydří empatie (Jan Horáček) / Ufoni jsme my! (Martin Šorm) / Náboženský fanatismus (Ondřej Šimon) / Biologická invaze (Radek Martínek) / Neutralita ve válce ET (Ondřej Šimon) / Nejdříve střílej a pak se ptej (Juraj Chlebec) / Obchod jako motor kontaktu (Juraj Chlebec) / Scénář typu zašlápnutý šváb (Milan Březina) / ET jsou ve válce (Ondřej Šimon) / Jak předejít útoku ET (Ondřej Šimon) / Pouhé tankování (Dušan Hrazdíra) / Dopravní prostředek z předtransformačního období (Ivo Vašíček) / Politická hra ET (Ondřej Šimon)
NOVÉ

Skeptici:
Kontakt nikdy nebude (Miroslav Frais) / Jsou to duchové (Přemek Fiala) / Příliš úzká okna (Josef Kočí) / My je nechceme (Radek Martínek) / Pravdepodobnosť inteligentnej komunikácie je nízka (Marian Smolík) / Je to mýtus (Mirek Bulava)

THEY ARE WATCHING US:
Už jsou tady (Rowdy) / Už nás jedí (Jan Kovanic) /Hlídací sondy 1 (Vítězslav Foltýn) / Hlídací sondy 2 (Vítězslav Foltýn) / (Nejdřív pozorování (Ivan) / Přišli a zničili nás (Jan Šimůnek) / Byli v Postoloprtech (Vít Engliš)

Vtípky:
Jsou to Maďaři (Petr Zenkl) / Pravděpodobnost (Přemek Fiala) / Kdo je Mimozemšťan? (Milan Hrubeš) / Nebezpečný frajer (Jan Michálek) / Starý dluh (Mirek Bulava) / Mimozemské přirození (Kopštos)

Osobní světy:
Svět Tomáše Javůrka:
Jací jsou dvourucí čtyřnožci / první scénář kontaktu - Únos a dorozumění / Pokus o kontakt / Obecné údaje / Další obecné údaje

Aktualizováno 8.6.2006 (příspěvky od poslední aktualizace jsou označeny červeně NOVÉ)
    A přece nás snědí!
Maurice de Boulignard, 1.4.1932 (?)
Nepřehlédněte diskusní fórum o Kontaktu! Čtěte, diskutujte, zatím je tam hanebně málo příspěvků.

    

  Pravdepodobnosť inteligentnej komunikácie je nízka

  Pojem "mimozemšťan" patrí (aspoň v slovenčine) medzi životné podstatné mená (povieme "dvaja mimozemšťania" a nie "dva mimozemšťany"). To znamená, že by mal vyjadrovať niečo, čo sa veľmi podobá na človeka. Vzájomný kontakt by mal znamenať kontakt podobný medziľudským kontaktom, teda s výmenou informácií. Isto by to malo byť čosi viac, než len to, že niekomu padne na hlavu meteorit.

  Mimozemšťan by teda malo byť čosi, čo priletí z vesmíru a s čím sa dá porozprávať. Môžeme uvažovať o tom, aká je pravdepodobnosť, že to vôbec existuje, že sa s tým stretneme v čase a v priestore, a že nájdeme aspoň dva páry kompatibilných vysielačov a prijímačov, potrebných na obojsmernú komunikáciu. Myslím však, že najprv by sme sa mali zamyslieť nad tým, či si budeme mať čo povedať.

  Predstavte si, že stojíte v supermarkete v plnom výťahu. Všetci mlčíte. Je isté, že tí ľudia existujú, sú pri vás, pravdepodobne nie sú hluchí, pravdepodobne hovoria tým istým jazykom ako vy, ba dokonca máte najmenej jeden spoločný záujem, totiž nakupovanie v hypermarkete. Čo však z toho všetkého máte? Aj tak mlčíte.

  Alebo si predstavte, že vojdete do miestnosti, v ktorej sa vaše pubertálne dieťa dobre zabáva so svojimi kamarátmi. Aká je pravdepodobnosť, že medzi vami vypukne inteligentný rozhovor? Ak je vaše dieťa veľmi slušne vychované, možno sa vám podarí vymeniť pár rozumne znejúcich viet, ale aj tak sa vám všetkým uľaví, keď už konečne zavriete dvere zvonka.

  A čo konverzácia so zvieratami? Áno, kto má v byte dlhé roky psa, dokáže sa s ním zhovárať. Ten kontakt sa naozaj trochu podobá na ľudský kontakt, čo aj vyjadrujeme tým, že psovi dáme meno a bežne o ňom hovoríme rovnakými slovami, akými opisujeme konanie človeka. Ale priznajme si, ten kontakt je veľmi obmedzený. Zvaľujeme to na psa, vraj je hlúpejší ako my. Je to ale naozaj tak? Pre psa napríklad existuje celý svet vôní, ktorý je nám takmer neprístupný. Nielenže nemáme dosť slov na to, aby sme vedeli opísať všetky vône, ktoré môže pes cítiť, my si väčšinu tých vôní nevieme ani predstaviť. Možno, že nášmu psovi dosť vadí, že má takého obmedzeného pána, s ktorým sa nedá porozprávať na takú zaujímavú tému. Čiže opäť: nechýba komunikačný kanál, chýbajú spoločné témy.

  Suma sumárum: Ak aj niečo z vesmíru príde, pravdepodobnosť inteligentnej komunikácie je tak nízka, že si to sotva zaslúži antropomorfizujúci názov mimozemšťan. Pre nás to sotva bude niekedy niečo viac ako ten meteorit, čo nám spadol na hlavu. Apropos, meteorit: Je celkom dobre možné, že do nás niekto hádže kamienky, aby na seba upozornil.

  RNDr. Marian Smolík marian@smolik.sk