Ideální světy
U úvah o mimozemské civilizaci a náboženství mi často chyběla jedna možnost - a to že jejich náboženství odpovídá realitě. Nemám na mysli to, že by objevili "pravou víru" - mohou být ale technicky zdatní natolik, že své víře přizpůsobí okolní vesmír.
Pokud totiž nejsou nadsvětelné cesty možné, je pro civilizaci z krátkodobého úhlu pohledu asi nejjednodušší využívat zdroje vlastní soustavy, zejména solární energii, a věnovat se spíš zvyšování vlastního blahobytu. Cesty mimo její hranice jsou náročné a ekonomicky se obvykle jen obtížně vracejí, zvlášť počítá-li se doba letu na desítky a stovky let. Dá se čekat, že namísto realistů a hédoniků okolní vesmír začnou kolonizovat idealisté, odštěpenecké fundamentalistické skupiny, hledači vlastních rájů a podobně. Takoví, kteří mají dost vlivu na vytvoření vlastní "lodi" a z nějakého důvodu je jim okolní společnost těsná.
Má-li vesmírné cestování svou danou podsvětelnou mez, nabízí víc možností výzkum sebe sama - biologie, psychologie, AI atd. Je možné si představit vysílání nepříliš nákladných "kolonizačních kapslí", které na cílovém místě po dlouhém letu vytvoří třeba geneticky přizpůsobenou a kulturně předprogramovanou "ideální společnost" a AI komplex, který ji bude udržovat. Ideální společnost se bude chtít ideální svět - je k tomu naprogramována - a nebo ji budou hlídat "božské" kontrolní mechanismy.
Řada jich asi zanikne, ale některé se ujmou a vytvoří cosi jako novou civilizaci. Ty nejúspěšnější se nakonec mohou od svého "naprogramování" odchýlit běžnou evoluční cestou a časem v nové soustavě vzniknou noví nespokojenci. A nebo se opět v souladu s přirozeným výběrem nejvíc rozšíří "ideální" světy sekty, která má za jeden ze svých hlavních předprogramovaných principů šíření svých věřících po vesmíru. Ale podsvětelná rychlost neumožňuje rychlou správu velkých říší a ty se budou opět štěpit.
Vesmír nakonec může být velmi pestrým místem. Ať už půjde o mimozemskou civilizaci nebo nové a nové "odcizené" kmeny lidstva.
Jan Pohunek prebral@seznam.cz
|