Skupinové myšlení
Skupinové vědomí určitého druhu máme i na zemi, konkrétně u blanokřídlého hmyzu (je nejvyspělejší u některých mravenců) a u termitů. Společenstva tu fungují jako jeden celek a osamocený mravenec rychle hyne, neboť má jen omezenou schopnost přežít.
Tato společenstva ovšem reagují na základě vrozených vzorců chování, a ne intelektuálního rozboru situace. Lze si však představit společenstvo, kde ke kastám válečník, dělník a královna přibude ještě kasta myslitel, podobně jako ve filmu Hvězdná pěchota (ovšem jen jeden jedinec coby ústřední mozek mi nepřipadá příliš reálný).
Každý jedinec společenstva reaguje na situace na základě schémat vypracovaných mysliteli. Nenajde-li vhodné schéma, nasbírá co nejvíce informací a předá je dále ke zpracování metodou „každému, koho potkám, dám kousek a on to předá dál“, čímž by informace mohly proudit společenstvem velmi rychle a spolehlivě - obdoba peer to peer mezi mozky.
Myslitelé informace vyhodnotí a řešení předají zpět stejným způsobem, takže se řešení postupně dostane ke všem.
Současně dělník a voják jsou nejčastěji obnovovaní, neboť jejich mozková kapacita zvládne podržet jen omezené množství vzorců. Než hledat jen situace, na něž umí reagovat dělník se zaplněným mozkem, je snazší takového jedince nahradit. Takže dělníci a vojáci se buď vyznačují krátkým a intenzivním životem, nebo mají schopnost selektivně zapomínat.
Rozmnožování zajišťuje kasta rodičů, početně menší než ostatní kasty, zato mnohem lépe chráněná a pro zamezení příbuzenského inbreedingu rozprostřená v populaci.
Přenos informací může být efektivně zajištěn všelijak i bez magie. Feromony (mravenci, termiti), pohyby (včely, vosy), přímým propojením jedinců (Vládci Loutek) či dokonce i pseudotelepatií tvořenou např. změnami magnetického pole ve svém okolí (možná termiti).
Inteligence takového společenstva by byla nesporně vyšší než inteligence kteréhokoliv člověka, ovšem komunikace s ním by byla nesmírně obtížná, ne-li nemožná.
Pokud by se naučil tento druh cestovat vesmírem, byl by pro vesmír tím, čím jsou mravenci Atta pro Afriku. Čili by nás snědli, možná doslova.
Karel Bartoš bartos.k@tiscali.cz
|