|
Náboženský fanatismus napříč galaxií
To, jak je na některých místech Země palčivá náboženská otázka, je dnes už díky médiím všeobecně známo. Někdy stačí i drobná neshoda ve výkladu jednoho posvátného textu, aby rozdělila celý národ (katolíci a protestanti, sunnité a šíité,…) Jak se tedy v případě kontaktu a případné pravidelné komunikace projeví rozdíly v chápání světa a vesmíru, pokud se jím cizinci budou vůbec zabývat? Určitě nastane období vzájemného ovlivňování a střetávání ideologií či náboženství a filozofové a duchovní obou stran se jistě pořádně zapotí při teologických diskuzích. Bude to určitě nepříjemné období pro obě strany (pokud si jím už cizinci neprošli dříve) a možná se náboženství stane jednou z významných překážek vzájemného porozumění. Pokud se tak nestane, nebo bude chápání kosmu u obou stran podobné, tak možná naopak povede k utužení vztahů.
Představme si, že během několika let po kontaktu nebudou nejčastějšími návštěvníky mimozemští vědci a politikové, ale misionáři. A co lidé, zachovají se snad jinak? Jak dlouhá doba od prvního kontaktu uplyne, než na vzdálený svět poputuje první vyslanec Vatikánu, buddhistický mnich či rabín? A jak dlouho potrvá, než některý z nich zemře slavnou mučednickou smrtí za šíření víry? Nebo kolik století uplyne, než se cizinci rozhodnou vyrvat hrob Syna božího z rukou nevěřících?
A co když naopak mimozemšťané přinesou nezvratný důkaz toho, že veškerá pozemská náboženství jsou jenom snůškou pohádek a tradic, které sloužily přežití druhu v ranných fázích jeho duševního vývoje? Nepodlehne potom lidstvo nějakému sebezničujícímu šílenství způsobenému ztrátou svých duševních a morálních opor?
Na závěr si neodpustím, ještě jednu myšlenku. Co když měl Däniken pravdu a my se při prvním kontaktu opravdu setkáme s "Bohy"?
Ondřej Šimon SimonOndrej@seznam.cz
|