Petr Macinka drží slabého premiéra Andreje Babiše příliš silně pod krkem. Svoji pomstu za ponížení Turka dotáhl do konce. Donutil Babiše porušit slib prezidentovi Pavlovi. Vláda na pondělní tiskovce oznámila definitivní sestavu delegace na summit NATO v Ankaře: Babiš, Zůna a Macinka. Hrad na to reagoval oznámením, že Petr Pavel svolává tiskovou konferenci na úterý na deset dopoledne. Těžko můžeme čekat, že vystoupí před mikrofony a řekne, tak holt zůstanu doma, když pan Macinka nechce, abych do Ankary jel. Daleko pravděpodobnější je, že oznámí rozhodnutí podat kompetenční žalobu. Babiš s tím zřejmě počítá. Už na pondělní tiskové konferenci přednesl argumenty vládní strany. Prezident do ciziny jezdí, zemi reprezentuje a zúčastní se i Valného shromáždění OSN v New Yorku. Jak tento argument zaujme Ústavní soud? To teprve uvidíme, pokud prezident kompetenční žalobu podá. Pokud ji podá, jako že ji asi podá, bude to především mít negativní vliv na naše postavení v rámci NATO. Aliance je v krizi důsledkem razantních změn postoje americké vlády. Stačí si přečíst projev ministra obrany (války) Pete Hesgetha, přinesli jsme ho v plném znění včera. Pozitivní přístup Petra Pavla k posílení obrany je dobře známý. Babiš pojede do Ankary pro výprask za neplnění aliančních závazků a k tomu se přidá zásadní spor s hlavou státu, stoupencem tvrdé linie. Summit ale skončí, přijdou další těžkosti, na spor se zapomene. Zůstanou ale další důsledky. Na jeden jsem tu už několikrát upozorňoval. Ústavní soud bude muset rozhodnout. Neutrální stanovisko typu „hoši, dejte si led na hlavu" není pravděpodobné. Soud se přikloní k jedné či druhé pozici. Nastane to, k čemu došlo už mnohokrát, že se kvůli aktuální politické krizi přijme opatření s následky pro budoucnost – jako příklad za všechny připomenu neblahou změnu způsobu volby prezidenta, její přenesení z parlamentu na „všelidové hlasování". Rozsudek způsobí, že v budoucnu už napořád bude silnější vláda a prezident se stane opravdu jen kladeč věnců, nebo posílí prezident. Dovede si někdo představit, jaká neřízená střela sedne do křesla hlavy státu v příštích letech a co bude se silnějšími pravomocemi vyvádět? Toto jsem tu už několikrát psal. Hrozí ale ještě něco jiného. Současná krize kolem financování ČT a ČRo nabourává důvěru v jejich nestrannost. Bohužel, v očích půlky veřejnosti to jsou hlásné trouby poraženého demobloku. Chtěli jsme to? Stálo to vládě Petra Fialy za to, obdařit veřejnoprávní média půl roku před volbami balíkem peněz a hned na to - stojí to vládě Andreje Babiše zato, obě média pomstychtivě zničit? Do této atmosféry přijde kompetenční žaloba. Přál bych si, aby Ústavní soud podpořil vládu. Pokud to ale neudělá a podrží prezidenta, důvěra v nestrannost Ústavního soudu dostane ránu pod pás. Prezident, Ústavní soud a demoblok jsou jedna parta, tak bude znít heslo omílané ze všech stran. Kéž by se to podařilo nějak zastavit... Nora ale nešla na trávník a shýbla se k misce z terasy. Za chvilku ji jazykem dostrkala až na okraj a bum, miska spadla.
|