Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
Zlatá padesátá
Ondřej Neff: Vzpomínání na dětská léta - Slapy, Dobříš, Žižkov, jak se to uchovalo v mlze paměti

1/Životní styl [*] 2/ Rádio / Až to rupne / Cigarety [*] 3/ Mladá móda / Slapská přehrada [*] 4/ Strach / Přituhuje [*] 5/ Mandelinka bramborová [*] 6/ Dobříš v padesátých létech / Malířka Myška [*] 7/ Zlý kluk Kadeřábek [*] 8/ Zábava [*] 9/ V Praze / Žižkov [*] 10/ Škola / Školní výlet [*] 11/ Politika [*] 12/ Nábrdle [*] 13/ Žvejkačky [*] 14/ Pionýr [*] 15/ Dětské hry [*] 16/ Punčocháče [*] 17/ Tramvaje - konduktéři [*] 18/ Šumáky [*] 19/ Pražírna kávy [*] 20/ Jaká jezdila auta [*] 21/ Tři králové [*] 22/ Zmrzlina [*] 23/ Měnová reforma [*] 24/ Sodovky [*] 25/ Sportovní střelnice [*] 26/ Hračky samo domo [*] 27/ Gramofony [*] 28/ Sovětští vynálezci [*] 29/ Sovětské filmy [*] 30/ Sáňkování v Riegráku [*] 31/ Mlácení žen [*] 32/ Život na Žižkově [*] 33/ Stalinův pomník [*] 34/ Kedsky [*] 35/ Čepice [*] 36/ Závod míru [*] 37/ Muzika, písničky [*] 38/ Kupované hračky [*] 39/ Kulaci a šmelináři [*] 40/ Veřejné osvětlení [*] 41/ Trpaslíci na zahrádce [*] 42/ Stonání [*] 43/ Kdy to rupne [*] 44/ Vesnické funusy [*] 45/ Plynové masky [*] 46/ Zemědělské stroje [*] 47/ Jízdní kola [*] 48/ O mlékárnách [*] 49/ Cigarety a kafe, taky banány [*] 50/ Autobusy a vlečňáky [*] 51/ Staré časopisy [*] 52/ Korejská válka [*] 53/ Taxíky [*] 54/ Telefon [*] 55/ Tělesné tresty [*] 56/ Vesmír [*] 57/ Vesmír 2 [*] 58/ Imperialisté a krize [*] 59/ Pečení chleba [*] 60/ Nudle u nosu [*] 61/ Dráteníci [*] 62/ Sportovní pytle [*] 63/ Vodovod [*] 64/ Kýnka a čeeser [*] 65/ Televize [*] 66/ Vánoce [*] 67/ Silvestr [*] 68/ Televize 2 [*] 69/ Postižení lidé [*] 70/ Auta 2 [*] 71/ Auta 3 [*] 72/ Elektrická hračka [*] 73/ Lyžování [*] 74/ Holič [*] 75/ Holič 2 [*] 76/ Kadeřník2 [*] 77/ Zima [*] 78/ Led a chlazení [*] 79/ Dlažba a dlaždiči [*] 80/ Verneovky a jiné knížky [*] 81/ Noviny [*] 82/ Řemesla - kovář [*] 83/ Přehlídka na Letné [*] 84/ Dobytčáky [*] 85/ Knížky sci-fi [*] 86/ Parní lokotky [*] 87/ Praní prádla [*] 88/ Plynové lampy [*] 89/ Chrousti [*] 90/ Spartakiáda [*] 91/ Lidské vztahy [*] 92/ Stereokino [*] 93/ Rock´n roll [*] 94/ Řemeslníci [*] 95/ Holčičí kufříčky [*] 96/ Škola [*] 97/ Mouchy [*] 98/ EXPO 58 [*] 99/ Pád Berlína [*] 100/ Šlauch od plynu [*] 101/ Reklamy [*] 102/ Les



Dětské hry

V první půli padesátých let nebyla televize buď vůbec, nebo jen těžko dostupná a i později nebyla samozřejmostí. Děti méně čučely a více si samy hrály. Už dávno jsem některé hry neviděl děti hrát a myslím, že moje děti, dnes už velmi dospělé, si je nehrály v sedmdesátých a osmdesátých let, když ony samy byly dětmi.

Možná nejběžnější hra byla "na pikolu". Jeden "pikal", to znamená že počítal po smluvenou dobu, pak končil "před pikolou, za pikolou nikdo nesmí stát, nebo nebudu hrát, už jdu". Po dobu pikání s nesměl dívat a hráči se poschovávali. Pikolující je pak hledal a koho spatřil, musel ho zapikat, to znamená, že musel doběhnout k pikole, třikrát zaklepat a volal: "raz, dva, tři - Pepík!" Jednodušší verze byla "na schovku", to bylo prosté hledání poschovávaných dětiček.

Další často hraná hra byla "král vysílá své vojsko". Pravidla si už moc nepamatuju, bylo to nějaké prorážení kordonu, tedy řady dětí zaklesnutých do sebe lokty. Velmi ceněni byli dobře živení chlapečkové. Ti také vynikali v kohoutích zápasech (skákání na jedné noze, ruce založené na prsou, duelanti do sebe vráželi, kdo se dotkl oběma nohama země, prohrával). Hrálo se i "na vodníka" - moc si nepamatuju, jak to bylo, myslím že jsme přebíhali nějaké vyhrazené území, kde číhal vodník, kdo byl lapen, stával se dušičkou, ovšem za specifických okolností mohl být osvobozen.
Zvláštní druh her byl spojen s barvami - například "pan čáp ztratil čepičku". Pak se říkalo... "měla barvu barvičku..." a ten kdo vyvolával, řekl třeba "modrou" a všichni prchali a každý musel rychle nalézt něco modrého. Kdo byl přistižen mez modré, měl "babu" a musel v dalším kole vyvolávat.
Bojová hra byla "na lupiče a na strážníky" neboli na "lupy a na strály". Detaily jsem zapomněl.
Specifické hry se hrály s kuličkami - hliněnými, prodávaly se v pytlíku v hračkářství, ceněny byly skleněnky a cíněnky, měnily se za hliněné kuličky v přesně daném poměru.

K hrám patřila rozpočítávadla - snad každá začínala nějakým rozpočítáváním. Nejčastější bylo:

"En ten týky / dva špalíky / čert vyletěl / z elektriky / bez klobouku bos/ natlouklo si nos / boule byla veliká / jako celá af / ri / ka ! /" Každé znaménko "/" znamená ukázání prstu a na kom zůstal prst jako na posledním, ten byl "ten vybraný", k čemu koli. Rozpočítávadel bylo mnoho, ještě si pamatuju na "En ten tyciól, cukr karfiól, ava výva vývo ven." Prostinké, ale účinné. Kolem rozpočítávání byly hádky, jelikož zkušený rozpočítávač věděl, kolik slabik, respektive těch "/" rozpočítávadlo má a dovedl to zaonačit tak, aby los padl na specifickou osobu.

Když to po sobě čtu v éře autíček na rádio a plejstejšnů, připadám si jako Erben.