Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 12.2.2002
 • Vláda se rozhodla přidat státním zaměstnancům průměrně o 11 procent
 • Telecom se rozhodl umožnit zákazníkům na dražší tarif, aby mohli využívat služeb jiných operátorů
 • Úřad pro hospodářskou soutěž zkoumá, zda Telecom nezneužil dominantního postavení
 • Miloš Zeman upozornil na nerovnováhu přístupu EU, kdy ČR má platit plné sazby, ale dotací na zemědělství bude dostávat jen čtvrtinu
 • Ještě letos bude obnovena výstavba dálnice D1 na úseku z Vyškova do Mořic, přinese to úlevu hlavně Zlínskému kraji, ve kterém je řídká silniční i železniční síť
 • Ministerstvo zemědělství hodlá podpořit zakládání vinic, protože po vstupu EU už to nebude možné
 • Dva bývalí estébáci dostali v nepřítomnosti u soudu v Praze tři roky vězení za psychické a fyzické týrání disidentů při akci Asanace
 • František Chvalovský požádal o výjezd do Švýcarska, kde se má zúčastnit arbitráže, v níž vymáhá dvě miliardy korun
 • Jindřichovice pod Smrkem uvažují o zavedení školného na základní škole
 • Jen 35 tisíc korun se sešlo v kasičkách do sbírky na opravu Karlova mostu - zatím co se odborníci hádají, zda se má most opravovat a když, tak v jakém rozsahu
 • Porucha parní turbiny v Temelíně je pokládána odbornými orgány za velmi vážnou, došlo k několika závadám najednou - závady se netýkaly jaderné části elektrárny
 • Pražští tramvajáci odvolali hrozbu stávkou
 • V mnoha okresech začaly jarní prázdniny
 • Hladina řek v povodí Labe stoupá
 • Počasí: Praha - nad nulou, hodně větrno, ráno a vpodvečer zataženo, kolem poledne sluníčko
  Brno: spíš to vypadalo na podzim než na cokoliv jinýho    Lubomír Střítecký
  Žilina: prší, prší, len sa leje...    Miroslav Drkoš

Český rok

Česká zima (z Moravy):
Copak je to za veselí,
dyž só ještě kamna celý!
A my vocaď nepudeme,
až ty kamna roztlučeme!
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

 

Z deníčku Moby Dicka:

Úterý 12. února 2002
Českými Textárnami slídí hordy zástupců společností, které mají zájem o nákup zbylého balíku našich akcií. Finanční odborníci poradenských firem dostávají ke studiu vyžádané podklady. Nejvíce se zajímají o různé výroční zprávy. Myslím, že lepší rozhled o pozici firmy na textárenském trhu by získali z našeho ozdobného továrního komína - polovičku těch přehledů jsem psal sám.ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Zvítězí litera zákona, nebo vůle Telecomu?
Lidové noviny nachytaly Telecom na švestkách, když přišly na to že abonenti tarifu Home Mini nebudou moci využít tzv. přenositelnosti účastnických čísel (oddíl 3, §78 telekomunikačního zákona). 300 tisíc zákazníků bude o tuto službu připraveno, třebaže zákon to výslovně ukládá:

Provozovatelé veřejných telekomunikačních sítí s výrazným podílem na trhu jsou povinni ve svých sítích podle číslovacího plánu umožnit přístup ke službám kteréhokoliv s uvedenými sítěmi propojeného poskytovatele veřejných telekomunikačních služeb, kromě služby pronájmu okruhů, a to buď formou nastavení předvolby čísel, nebo individuální volbou čísel pro jednotlivá volání.
Provozovatelé veřejných pevných telefonních sítí ve svých sítích zajistí přenositelnost telefonních čísel podle číslovacího plánu tak, aby účastníci veřejné telefonní služby, kteří o to požádají, si mohli ponechat svoje účastnické číslo, jestliže se rozhodnou změnit provozovatele veřejné pevné telefonní sítě nebo provozovatele veřejné digitální sítě ISDN nebo poskytovatele veřejné telefonní služby, své zeměpisné umístění nebo službu.

Telecom hbitě objevil fintu, jak se z nepříjemné povinnosti vykroutit. Ve výše uvedeném textu totiž není uvedena povinnost umožnit to všem zákazníkům. To prostě zákonodárce nenapadlo, že zákon bude platit jen pro někoho - kdo si to zaplatí. Kdybychom žili ve fungujícím právním státě, bylo by to však stejně na žalobu, protože v další větě je člověk, který má nárok na tuto službu, definován jako "účastník veřejné telefonní služby, který o to požádá" a nikoli jako účastník, který si platí specifický tarif. Takže podle zákona o službu může požádat i abonent tarifu Home Mini, neboť on je ten, kdo o to požádal, a podle ústavy od něho nemůže nikdo chtít něco, co není v zákoně. O nějakých tarifech tam není slůvka. Jenže žijeme ve státě, kde soud dovoluje ministerskému předsedovi lhát a pomlouvat a ještě za to inkasovat peníze "za výlohy", takže je malá šance, že by těch tři sta tisíc lidí, kteří budou zřejmě okradeni, prosadilo svoji vůli.


Galerie Rudolfinum a Gema art chystají jeden z klíčových kulturních projektů tohoto roku: bude to souborná výstava děl jednoho z nejvýznamnějších českých tvůrců 20. století, malíře Mikuláše Medka v pražském Rudolfinu ve dnech od 24.4. do 18.8.2002. Nad výstavou převzal záštitu prezident republiky Václav Havel. Pořadatelé hledají sponzorskou spoluúčast nad touto prestižní, rozsáhlou a dlouho očekávanou výstavou, jejíž reklamní a mediální pokrytí, jakož i předběžně odhadovaná návštěvnost, se budou odehrávat v objemu, který je konkurenceschopný s největšími a nejúspěšnějšími výstavními projekty v historii České republiky. Zde najdete základní informaci (v textovém dokumentu Word) o chystané události, která zaručí mimořádnou možnost efektivního zviditelnění vaší společnosti v souvislosti s prestižní, rozsáhlou a dlouho očekávanou výstavou.
RODINA A PŘÁTELÉ: To jsou mi vyhlídky, v kavárně!
Měl jsem dnes nějaké řízení v kavárně v centru města. A právě tam jsem měl příležitost podumat o emancipaci, neboli Emanově pacce, jak říká přítel Daniel Špička.

Jistě jste někdy v hospodě viděli sedět tlusťocha, kterému se gatě svezou až do půlky zadele, takže jsou mu vidět trenýrky a ty se časem taky svezou, až se žasnoucímu světu zjeví pohled na holou. Je to pokládáno za nemrav, za známku pivního křupanství a za klasický příklad chlapácké bezohlednosti.

No a vida! Přesně totéž jsem dnes zahlédl v kavárně ve středu města. Byla ta holka pěkný macek, a bombarďáky i zadel jí svítily nad horní hranicí kalhot, která se ocitla hluboko pod rovníkem. Neberte to tak, že se nad tím rozčiluji nebo pohoršuji. Myslím, že každý má právo na to vypadat hnusně a není důvod, proč by toto právo mělo být vyhrazeno chlapům. Proč by měly ženy vypadat pořád jen půvabně? Mohly by se konat i závody v odpudivosti a myslím, že leckterá mladá dáma by měla šanci na dobré umístění.

Jenom mi k tomu nějak nepasovala ta kavárna. Kalhoty pod rovníkem a odhalené bombarďáky a čouhající půlky zadele, to se přece jen více hodí k hospodám, které už přestávají existovat, jako bývala tady u nás na Smíchově ještě nedávno hospoda U Tatrovky, kde se otevíralo, myslím, ve čtyři ráno a zavíralo v poledne a pilo se tam pivo se zelenou (magické oko) a rum. V kavárně je to jev spíše nepatřičný. Nebo - že by jen byl a bombarďáky se stanou normou?

Nic není vyloučeno, nechme se překvapit.
Možná, abych šel s dobou a dosáhl posledních výkřiků elegance, si budu muset koupit červené trenýrky. Třeba se ze mě ještě stane těžkotonážní dandy.


PSÍ PŘÍHODY: Zalehlý partyzán
Zatím jenom fenka Sindy se pokoušela zalehnout jako partyzán v mlází, když spatřila Barta. Nyní na stejnou metodu nastoupil malinký pejsánek, o kterém jsem už tady před několika dny psal. Metoda se prohlubuje. Pejsánek, jakmile spatří Barta, už nezalehne jen tak, kdekoli: volí vrstvu listí, aby dokonale zmizel, a počíná si jako výsadkář SAS při lovu na Ben Ladena.

Bart ho vidí i přes jeho mimikry. Taky on si vytvořil jakýsi rituál. Běží cik cak, předstírá že pejsánka nevidí, pak namíří skoro k němu - a mine ho o třicet centimetrů a běží dál.

Ještě posledně mu za to pejsánek pořádně vynadal, cenil na něho zuby a štěkal.
Ale dnes, když ho Bart zase tak okázale ignoroval, vyskočil,běžel za ním a chtěl se s ním kamarádit!

Chudák pejsánek. Netuší, že jediný pes, se kterým se Bart opravdu kamarádí, jsem já.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.