Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pátek 19.4.2002
 • Senát schválil volební novelu, krajané budou volit o den dřív než občané přímo v republice
 • Ministr obrany Jaroslav Tvrdík předložil veřejnosti informace o reformě armády, která má 4500 stránek a obsahuje výhled do roku 2020
 • Tvrdík tvrdí, že nákup Gripenů je jádrem reformy armády
 • Ministr vnitra Stanislav Gross oznámil že jeho zpravodajci nezaznamenali žádné plány na ohrožování chystaného summitu NATO v Praze v listopadu tohoto roku
 • Na návštěvě v Praze je náměstek amerického ministra zahraničí Marc Grossmann, po jednání s Pavlem Teličkou řekl, že USA podporují myšlenku zásadního rozšíření NATO
 • Podle CVVM jsou preference následující: ČCSD 22%, ODS 20%, KSČM 14%, lidovci 8,5%, Unie 6%,  koalice 2,5%, republikáni Sládka 1%, ostatní pod 1%
 • Tři muži obvinění z bankovní loupeže v Praze Dejvicích z října 1997 byli propuštěni pro nedostatek důkazů, protože soud neuznal hodnověrnost pachové stopy
 • V Českém rozhlase na Vinohradské hořelo, požár vypukl v počítačovém centru
 • Na Českolipsku se vyskytla tuberkulóza
 • Před 75 lety, 19. dubna 1927, se v malostranské Umělecké besedě poprvé dávala hra Vest Pocket Revue. Začala zlatá éra Osvobozeného divadla V+W.
 • Počasí Praha: sluníčko po celý den, vcelku teplo, večer se zatáhlo a trochu zapršelo   Lubomír Střítecký
  Žilina: jasno až polojasno a už naozaj teplo    Miroslav Drkoš

České jaro (z Hané):
Byl čermáček malý ptáček,
zlámal si nožičku,
křepelička ještě menší
dala mu hubičku.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

Z deníčku Moby Dicka:

Pátek 19. dubna 2002
Titulek na titulní straně Hospodských novin hlásá: "MeTla bude dále tlačit na vedení Českých Textáren". Ambrož k tomu poznamenal: "Jenom aby něco nevytlačili!" Junior prohlásil: "Ale ono je jedno, jestli nám bude šéfovat Kvakoš, Krakoš, Makoš, Drahoš nebo nějaký jiný hastroš!" Nějak nám chlapec zbujněl.


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Úvodník zcela nepolitický
Virovou invazi jaké jsem svědkem a terčem nepamatuji za dobu od roku 1995, co jsem na webu / mailu. Z kontaktu s kolegy zjišťuji, že jiní na tom nejsou lépe. Jde o nejnovější verzi viru Klez - více se dozvíte na odborném webu Svět namodro. Prostudujte si ten článek. Dozvíte se, že na některých počítačích může dojít k automatickému spuštění přílohy, pokud se nepostaráte o náležitou "záplatu". Virus, přesněji řečeno červ se snaží vyřadit z činnosti i váš antivirový program. Nedbejte na to, že coby odesilatel je uveden někdo, koho dobře znáte - červ si bere "inspiraci" z adresáře napadeného počítače a rozesílá sám sebe hlava nehlava. Ta situace je velmi vážná - toto není žádný planý poplach. Jsem trpělivý člověk (pokud se nenaseru), ale 200 zavirovaných mailů denně je hranice, kdy mě opouští schopnost duševní rovnováhy. Buhužel, mlácení do monitoru, tuří ryk a dupání nevedou ke kýženým léčebných účinkům.

Do úvodníku dávám toto varování zcela mimořádně - a jako samostatný článek vůbec poprvé za dobu existence Psa, neboť se obávám, že začíná být ohrožena komunikační schopnost Netu. Třeba to vidím moc černě, ale asi je to tím, že vidím rudě.


RODINA A PŘÁTELÉ: Nezahynul jsem, jen nešla linka
Tak dlouho linka jde, až přestane. K tomu došlo z odpoledne ve středu 17.dubna na včerejší ráno. Proto se omluvám čtenářům především vydání Hyena.cz, že zůstalo viset úterní vydání. V tiráži vyhrožuji, že Pes bude vycházet, dokud nezešílím, nezastřelím se a pod. Takzvaný Velký pes vyšel v režii Jitky Splítkové, ovšem Hyena zamrzla, stejně jako zamrzly mé technické prostředky. Tolik na vysvětlenou a na omluvu.

Středu, čtvrtek a pátek trávím na holešovickém Výstavišti, kde se koná Interkamera Digital. Podotýkám, že klasická Interkamera se pořádá v Praze už od šedesátých let - právě dnes jsem s dalším veteránem Petrem Hyanem vzpomínal, kdy se vlastně pořádala ta první. Jenže Interkamera je obrok, a předloni vznikla první "digitální", péčí společnosti Atemi. Letošní "digi" je velkolepý podnik, který svědčí o rozvoji digitální fotografie u nás - však to taky vidím na nárůstu čtenosti mého druhého deníku Digineff. Na této Interkameře mám dvě přednášky denně - na téma Anatomie elektronického filmu. O této problematice je u nás asi nejlépe informovaný ing. Milič Jiráček. Hodně jsem na něho myslel, když jsem si připravoval prezentaci, v níž se snažím postihnout některé technické finesy přenosu elektrického náboje uvnitř struktury CCD... Při práci jsem si říkal: "Téda.. kdyby tě viděl Milič Jiráček!"

Ve středu, když Interkamera začala, byl Milič Jiráček snad první člověk, kterého jsem potkal. Říkal jsem si: "Téda, jestli tě bude poslouchat Milič Jiráček..." Naštěstí se ukázalo, že má jiné zájmy a v auditoriu nebyl.

Až dneska dopoledne. Přijdu na plac a pan Jiráček seděl v druhé řadě. Říkal jsem si: "Téda... to bude vostuda, až se Milič Jiráček začne nahlas smát!"
Jenže těsně před tím, než jsem začal, Milič Jiráček šel po svých.

No vida, tohle dobře dopadlo, Milič Jiráček se nesmál.
Blbý je, že jsem někde zašantročil diář. V pátek se půjdu poptávat po kamarádech, jestli někdo můj diář někde neviděl. A budu vyhlížet Miliče Jiráčka.

Téda... aby bylo jasno i těm, kdo čtou méně pozorně: rád bych vyjádřil obdiv, úctu a díky pánovi, kterého pokládám za svého učitele a guru. Kdy jindy, než u příležitosti digi-svátku, jímž je Interkamera Digi?


PSÍ PŘÍHODY: Pes coby zámotek
Také Barta vodím na navijáku, na vodítku na principu rolety: držíte v ruce něco jako penál nebo tašku, je to z umělé hmoty, a uvnitř je na navijáku popruh, v mém případě 8 m dlouhý. Je to takový socialismus s lidskou tváří: pes je na šňůře, ale i on a jeho pán má jakousi iluzi čehosi jako svoboda. Užití takového nástroje se totožné s aplikací jakéhokoli socialismu: sice ubývá průserů, ale mizí i svoboda. Ony asi ty průsery svobodu provázejí.

Investice do továrny na výrobu takových navijáků není nejhorší a nedivil bych se, kdyby se ukázalo, že hlavním investorem je poslanec Kořistka. Podařilo se dosáhnout hlavního záměru: ve společnosti se vydělila skupina veřejně nenáviditelných zlosynů, totiž množina majitelů psů. Kdo jiný má být objektem obecné nelibosti? Komunisté? To jsou hlavní obhajitelé našich národních zájmů. Velkozloději a salónní podvodníci? Podnikatelé jsou pod ochranou. Nepřizpůsobivé obyvatelstvo? Jsou obětí předsudků a xenofobie veřejnosti. Feťáci? To je revoltující mládež. Kuřáci? Každý kouří, v čele s premiérministrem. Takže nakonec zbyli majitelé psů. Brzy nás budou přitloukat na vrata jako se to kdysi dělalo s netopýry. Já budou přitlučený na sousedovic vratech a soused na našich.

Dlouhé vodítko je jakýs takýs pokus o řešení. Samosebou, že naviják si pořídím já nebo pořídí si ho slušný pan Josef Novák, kdežto polohladoví zdivočelí kříženci budou dál prchat z kotců všelijakých existencí a budou strhávat v lese zvěř a občas i někoho pokoušou... Ale tak to prostě chodí. Veřejnost chce mít občany určené k ukamenování a momentálně to jsou majitelé psů.

Berme to z té lepší, legrační stránky. To jsem si říkal dnes, když jsem viděl kousek odsud paní s pejskem na dlouhatánském navijákovém vodítku. Pes šel očuchat kandelábr, nastoupil zprava, vracel se zleva, pak ho něco napadlo, přeskočil vodítko a když paní volala "Alfréde, ale tohle nesmíš dělat, kolikrát jsem ti to říkala," otočil se, a aby své paní udělal radost, už vodítko zpátky nepřeskočil, nýbrž ho podlezl. Na tom by nebylo zase nic tak mimořádného, kdyby se to neodehrávalo za hranicí trubkového zábradlí, kam paní, poněkud letitější, už nemohla.
Ze psa se stal dokonalý zámotek.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.