Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pondělí 15.4.2002
  • ODA v čele s Michaelem Žantovským uspořádala v sobotu cyklistickou výpravu do centra Prahy, takových cyklistických výletů chce v rámci volební kampaně uspořádat víc
  • Petra Buzková v nedělním pořadu Partie Primy vyloučila obnovu opoziční smlouvy po volbách, a podotkla, že smlouva dnem voleb končí
  • Lubomír Zaorálek (ČSSD) odmítl tvrzení ODS, která interpretuje komuniké Verheugen-Zeman jako by se vláda zavázala k revizi Benešových dekretů
  • Plukovník letectva ve výslužbě, 86letý lékař Karel Macháček byl v sobotu na Pražském hradě pasován na Rytíře českého lékařského stavu
  • Strana Republikáni (odtrhli se od Sládkovy strany) vyžadují zrušení Senátu, snížení počtu poslanců na 150 a snížení a zjednodušení daní
  • Policie oznámila, že pozatýkala sedm pěstitelů marihuany, šlo o obzvlášť účinný druh pěstovaný z holandských semen
  • V Ořechově na Jihlavsku se konala v sobotu slavnost na paměť výsadku skupiny Out Distance, která sem seskočila před 60 lety
  • V Hradci Králové předvedly Kluby vojenské historie v sobotu ukázku bojů ze světové války, o most nad Orlici bojovali figuranti v amerických, britských a německých uniformách
  • Senátní výbor pro lidská práva pořádá v úterý veřejné slyšení na téma obchodování s dětmi a dětská prostituce a pornografie
  • Počasí Praha: Pod mrakem, v neděli po většinu dne mrholilo, až pršelo

České jaro (z Čech):
Písk sem, písk tam,
píšťaličko vyskoč ven,
dám ti krejcar na perníček,
bude z tebe pumprlíček,
dám ti krejcar na mýdlo, bude z tebe fifidlo.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

Z deníčku Moby Dicka:

Pondělí 15. dubna 2002
V Libových novinách vyšla překvapující informace: Velký zájem o doprivatizaci Českých Textáren má naše vlastní dceřinka MeTla! No, dceřinka - ve firmě Mekty&Tlachy držíme 51 % akcií. A MeTla zase vlastní 5 procent akcií našich. To stačilo k tomu, aby na středu svolala valnou hromadu společnosti, kde chce snížit základní hodnotu firmy na setinu. A pak nás nejspíš koupí. Co jen s námi bude?


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Kdo sedí na tygru... jen aby včas slezl
Přísloví (prý indické) říká, že kdo sedí na tygru, nemůže slézt. Je takovým tygrem, ze kterého se nedá slézt, současná vlna nacionalismu?
Jsou zde důvody k optimismu i některé zdroje pesimismu.
Dobrá zpráva zní, že sociální demokracie se drží zpátky, že se zde nestalo zemanovské hulvátství normou hodnou následování, že sám Zeman vypadá, jako by mu po posledních výkonech nasadili náhubek a že převládající stanovisko strany zní - držme pevnou pozici, ale zbytečně nemlaťme do bubnu.

O to usilovněji buší do bubnu ODS. Verheugenovo a Zemanovo komuniké interpretuje tak, jako by obsahovalo přiznání, že se pracuje na revizi Benešových dekretů. Ale budiž, i to může být rétorika, předvolební siláctví, hra na téma "vnější nepřítel". Horší ale je, a to je důvod pro pesimismus a inspirace pro citaci přísloví s tygrem, že se začíná hledat vnitřní nepřítel.
Předvolební agitační stánek tady u nás v Praze na Smíchově u Anděla nabádal kolemjdoucí, aby si dobře všímali, co kdo říká... Lehce se mi zachvěl žaludek při četbě těch řádků... A v Sedmičce televize Nova oznámil Martin Říman, stínový ministr dopravy za ODS, existenci páté kolony v České republice.

To už jde opravdu do tuhého.
Osmisvazková encyklopedie Diderot definuje tento pojem: je to "politická skupina, která tajně působí proti svému státu a pro politiku a ideologii protivníka (obvykle zahraniční mocnost v době krize nebo války)", pojem sám vznikl za občanské války ve Španělsku.
Martin Říman dokonce nepřímo ukázal na jednoho člena této páté kolony. Jde o autora článku S českými blázny se nikdo nebaví v MfD z 11.4.; článek napsal Michal Mocek. Přečtěte si ten článek. Autor v něm vystupuje proti nacionalismu a v souvislosti s ním rozvíjí teorii, podle níž nacisté zneužili československou mobilizaci z roku 1938 ve svůj prospěch k ovlivnění britského postoje, jenž pak vedl k uzavření Mnichovské dohody. Toto je dle Martina Římana akt působení proti našemu státu a Michal Mocek je součástí páté kolony. Podotýkám, že obvinění bylo vyřčeno v době, kdy už zazněly hlasy volající po kriminalizaci určitých politických názorů.

Závěrem něco optimismu: zatím to nacionalistické napínání svalů jen zvyšuje všeobecnou blbou náladu v zemi. Zatím Češi zůstávají u piva. Zatím jich není půl druhého milionu v ulicích, jako v Maďarsku. Jakmile totiž po padouších začnou pátrat ne politici a publicisté, ale masy lidí, ano, pak je šovinismus tygr, ze kterého nelze slézt.


RODINA A PŘÁTELÉ: Pražáci a Nepražáci
Před pár dny zapředl přítel takovou debatu: dívají se Pražáci na Nepražáky skrz prsty? A když ano, tak proč? S touhle otázkou se obrátil na mne, jelikož pocházím ze starého pražského patricijského rodu.

Zvláštní otázka!
I s tím patricijstvím je to zvláštní! Pražští patricijové Neffové pocházejí z Lipníku nad Bečvou, pradědeček Jan Neff tam má ulici a pomník na hřbitově a desku na gymnáziu (které založil). Část rodiny přišla z Chrudimi. Moje maminka se narodila v Dluhonicích u Přerova.
Ale připusťme, že jsou nějaké staropražské rody, a že existuje cosi jako pražské uvědomění nebo dokonce pražský šovinismus.
Pátral jsem v paměti, zdali jsem se s ním někdy setkal.
Malíř Kamil Lhoták říkával, že Balkán začíná za Negrelliho viaduktem (míněno po proudu Vltavy). Tento výrok nebyl ovšem míněn pro-pražsky. Pražáci taky vytýkají Nepražákům-řidičům, že zmatkují na křižovatkách a pozdě se rozjíždějí na zelenou. Budiž, asi na tom něco je. Chudák Nepražák, který se vydá do Prahy autem a chce projet jejím středem! Však ani Pražáci na tom nejsou o moc líp. Nedávno mě málem naboural jeden Pražák, který zapomněl, že ulice Ostrovského je z části jednosměrná a nedá se do ní od Anděla z ulice Nádražní vjet.

Jinak ale - nenapadá mě nic a nenapadá mě jediný případ, kdy by se kvůli něčemu konkrétnímu nebo vůbec nějak Pražáci dívali na Nepražáky skrz prsty.

Možná ovšem, že právě toto je vrchol arogance a nafoukanosti lidí z velkého města vůči obyvatelům měst menších, ještě menších, ba vesnic.

Jo, z druhé strany, tedy vůči Pražákům, to je jiná radost z pošklebování! Však si na to ještě dobře pamatuju z dob, kdy jsem byl vesnický kluk z obce Slapy...


PSÍ PŘÍHODY: Všechno je příroda
Kde příroda končí a začíná svět lidské kultury? Tohle je otázka, kterou pejskové nechápou. Bart je velkorysý: nedělá rozdíl mezi kmenem stromu anebo nožkou stolku, na kterém stojí broušené skleničky. Jakmile ho začne něco svědit, podrbe se. Drbe se o to, co je zrovna po... po ruce ne, spíš po těle nebo při těle nebo blízko těla. Když strom, tak strom, když stoleček, tak stoleček.

Což o to... stolečků a broušených skleniček rozestavených po bytě zas tak moc nemáme. Zato se stává, že Bart za mnou přijde do pracovny, chvíli se mi motá kolem křesla a pak ho začnou svrbět záda.
Stůl pod počítačem, to je pro něho příroda, přesně stejná, jako kmen stromu, jak jsem už předeslal.
Vleze pod stůl. Není to nějaký chatrný stoleček pro slečinky, je to nejdůkladnější myslitelný stůl, má ocelový rám a do něho vložené dřevěné desky a je zatížený dvěma monitory, audiosoupravou, kupou knih a autíčkem na klíček (Schuco Mercedes s diferenciálem, model 1937). Následuje výjev, který by mohl být převzat do katastrofického filmu o zemětřesení.
Proč na něj nezařvu a nevyženu ho?
Ale to se má samo sebou, že na něho řvu a vyháním ho. Jenže jeho to řvaní baví a drbe se s vervou o to větší.

Zeptáte se, proč na něho nezařvu pořádně a nevyženu ho zpod stolu, jako, inu, jako psa?
Inu proto, že mě to taky baví...


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.