Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 11.4.2002
 • Vláda rozhodla, ze si stát ještě ponechá většinový podíl v Telecomu, jelikož aktuální nabídky zájemců neodpovídají očekávání, ve hře zůstávají jen dva zájemci
 • Vláda konstatuje, že splnila svoje programové prohlášení hlavně že se jí podařilo obnovit ekonomický růst
 • Centrální banka intervenovala proti tvrdnutí koruny, která během obchodování stoupla na 30,05 za euro, odpoledne byla na 30,50 Kč za euro
 • Rusko bude České republice splácet dluh 40 mld korun vojenskou technikou - zřejmě dostaneme 2 dopravní letouny Antonov a asi 7 bojových vrtulníků MIG 24
 • Benzín zdražuje až o 1,50 Kč za litr, v příštích měsících jeho cena dál poroste
 • Jen 12% občanů věří podle CVVM politickým stranám, vzrostla však důvěra v armádu (56%) a soudy (41%), také STEM nedávno zjistil pokles důvěry ve strany
 • Stát dluží 20 milionů korun firmám, které zajišťují skaliska ve Hřensku proti hroucení
 • Policisté při náhodné prohlídce objevili čtyři obrazy ukradené malíři Vladimírovi Komárkovi a okradenému lup vrátili
 • Počasí Praha: Ráno studené sluníčko, přes den se zatáhlo a bylo jen ošklivo
  Žilina: tak nejako nijako - zamračené a teplota nič moc    Miroslav Drkoš

České jaro (z Hané):
Hop, šup, tanana,
zabil tata barana,
pozval psíčka na jelítka,
aby papal do rána.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

Z deníčku Moby Dicka:

Čtvrtek 11. dubna 2002
Drn si požádal o vyúčtování své pondělní služební cesty na Severní Město. Dělá se to výhradně přes naše intranetové Kecy. Lístky z tramvaje se přikládají jako "poštovní příloha" - posílají se klasickou poštou. Doporučené zaslání lístků v ceně 24 korun přišlo Drna na 14,40. To mu proplatila rovnou Viki - jako drobné náklady.


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Hučínův proces pokračuje
Před soudem v Přerově opět stanul Vladimír Hučín, obžalovaný ze sedmi trestných činů. Jistě že na veřejnosti ve věcech práva nesejde, nicméně přece jen by asi pro dobré ovzduší v zemi bylo užitečné, kdyby veřejnost byla schopna uvěřit v oprávněnost byť jediného ze zmíněných sedmi obvinění. V atmosféře, kdy se kupříkladu provalil skandál kolem rezidenta StB v bezprostřední blízkosti prezidenta republiky, by opravdu bylo třeba přesvědčivých argumentů; zástup svědků a doličné předměty v podobě čajové lžičky "výbušného prášku" a několika nábojů do malorážky nepodporují pocit důvěry, že Hučínovo roční žalářování mělo smysl. Třeba je za tím vším ještě něco, o čem se veřejnost zatím nedozvěděla. Líčení bylo přerušeno z procedurálních důvodů - Hučín odmítl vypovídat, neboť ho vedení tajné služby nezbavilo mlčenlivosti; senát po celý den vyřizoval námitky a stížnosti žaloby i obhajoby. A venku demonstrovali Hučínovi příznivci.

Nešlo by přenést proces na novou půdu, třeba do Prahy? Do prostředí, o kterém se dá předpokládat, že osobní vazby a zájmy a nenávisti budou přece jen menší než v oblasti, kde celá aféra vznikla?
To je ale asi naivní nápad. Jako už tak u nás bývá naivní každá vize, která vypadá jednoduše a logicky.
Hučínův případ se bude znovu projednávat ve čtvrtek.


RODINA A PŘÁTELÉ: Jak to bylo s královnou krásy
Během dne se mě několik čtenářů ptalo na úterní Přesčas: tento pořad na ČT 2 v úterý od začátku dubna moderuji já, veslo jsem převzal po Janě Klusákové. No a toto úterý jsem měl jako hosta Kateřinu Průchovou, letošní Miss ČR. Jaká je Miss, ptali se čtenáři? Čekali zřejmě nějakou "veselou historku z natáčení" na téma Strýc Podger a Miss.

Kateřina není první Miss, kterou jsem v životě potkal. Vůbec první byla Carola Biedermannová, spisovatelka sci-fi, citovaná též jako jedna z prvních českých feministek. Někdy v roce 1965 jsem byl u toho, kdy získala - myslím - titul Vicemiss Majáles! Takže jsem ji vidě v plavkách, na molu u Křižíkovy fontány, zatímco Allen Ginsberg u toho třískal do maličkých činelů... Jo, s Carolou bych věděl "veselé historky z natáčení". Když například jsem držel s Honzou Kantůrkem na jednom scifistickém conu v Chotěboři diskusi na téma "sex a Mimozemšťané", načež přišla Carola, zasedla k nám do čela sálu, pravila, že tomu prd rozumíme, típla mi cigaretu do fajfky a usnula. Což bylo v jistém smyslu dobře, protože jsme mohli pokračovat ve výkladu o intergalaktických ejakulátech.

Pak jsem při jakési společenské příležitosti musel komunikovat s Miss České republiky. Tehdy jsem dospěl k poznání, že jsem nejen nemožný plešoun a pupkáč - že jsem i prcek, jelikož Miss byla i s podpatky o půl hlavy větší než já. Nicméně, víc o ní nedovedu říct, a kloudné slovo z ní nevypadlo, takže jsem chvílemi propadal pochybám, jestli není umělohmotná.

No a vidíte: teď jsem měl s Miss ČR mluvit 17 minut před televizními kamerami. Po předchozí zkušenosti jsem uvažoval o tom, že si vezmu do studia knihu Míša Kulička v Černém lese a budu ji divákům předčítat, když z ní nevypravím slovo... A vida, jak jsem se spletl. Četl jsem, že se za poslední roky změnila kritéria. Ona taková Miss není jen krásná a dlouhá, ona je i ostrá holka, která se chová jako tvrdý chlapík, schopný někomu i jednu natáhnout, když je toho třeba. Měl jsem připravené otázky na téma "žena coby vykořisťovaný objekt v žoldu zisku" a ona na to - "je to prostě reklama a já dělám svou práci". Ano, takto jednoduché to je. Řeknete si, že to třeba není moc chytré, ale řeči o vykořisťovaném objektu v žoldu zisku jsou moc blbé a ve srovnání s nimi cokoli aspoň trochu normálního je po mém soudu skvělé.

Jo, ony ty missky dovedou být i chytré, což ostatně dokazuje Carola Biedermannová (ne zrovna když mi típe cigáro do fajfky - ale když píše svoje knížky).


PSÍ PŘÍHODY: Jednoduchá řešení bývají nejúčinnější
Odpoledne mi přivezli balíček. Kdo by nerad dostával balíčky? I když víte, co obsahuje, i když je to v podstatě úřední balíček, vždycky je v tom moment jakési dětinské radosti. Až jednou budou hmotné zásilky překonány technikou, až se jednou budou předměty posílat elektromagneticky nebo čertvíjak, o hodně přijdeme.

Ochuzen by byl i Bart, pokud by to zažil.
Když přijede auto s balíčkem, šofér zastaví před brankou a zazvoní. Bart je se mnou u počítače. Vyletí a pádí ke dveřím.Mohl bych ho nechat doma zavřeného, nebo bych ho mohl přivázat k plůtku dělícímu obě části zahrady na půlky, jenže by to mělo svoje úskalí. Přišel by o tu radost!

Mám na to jinou metodu. Přivážu ho u vrátek, aby viděl návštěvu a mohl vychutnávat předávání balíčku. Funguje to bezproblémově, tedy - vždycky to fungovalo.
Jenomže dnes mi v okamžiku, kdy jsem docházel k brance, zavolal důležitý pán z Brna a navíc se ukázalo, že smyčka na konci vodítka praskla, takže bych ho musel uvázat na uzel.

Pan messenger, neboli mesík jak se v poslední době říká, pozoroval se zjevnou nedůvěrou moje vázací pokusy, zatímco jsem cosi důležitého domlouval telefonem. Asi usoudil, že jsem nebyl u vodních skautů, a pokud ano, nesvěřovali mi tam uvazování náčelníkovy kanoe u břehu nad jezem. Barta jsem uvázal a chystal jsem se, že odemknu.

"Nechcete, abych vám to podal přes plot?" navrhl mesík opatrně.
Skvělé řešení! V tu chvíli pán v Brně, jako by vytušil, že nastala chvíle osvícení, se rozloučil a Bart úžasem přestal štěkat.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.