Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 20.3.2002
 • Sněmovna schválila zákon převádějící pravomoci ze 78 okresních úřadů na 194 pověřených obcí
 • Krajský soud v Olomouci povolal politiky jako je Václav Havel, Václav Klaus a Vladimír Mečiar (?) aby vypovídali před soudem v případu 24letého komunisty Davida Pěchy, který čelí obvinění z "propagace komunismu"
 • Branný výbor parlamentu odložil schůzi, v níž by měl policejní prezident Jiří Kolář vysvětlit, proč se na divácké galerii objevila skupina 30 policistů, někteří z nich byli dokonce ozbrojeni
 • Ministerstvo obrany rozmlžilo pondělní prohlášení náčelníka generálního štábu Šedivého, který řekl, že by se služby v polní nemocnici v Afghánistánu mohli účastnit i slovenští vojáci
 • ODA podmiňuje podporu vydání dluhopisů na financování polní nemocnice odložením rozhodnutí ve věci nákupu nadzvukových letounů
 • Ministr obrany Jaroslav Tvrdík řekl, že by podal demisi, kdyby nebylo možno financovat polní nemocnici v Afghánistánu
 • Na pražském magistrátu jednali o reportáži České televize o zfalšovaných taxametrech v některých pražských taxících, což je věc, kterou ví v Praze prakticky každý
 • Koncern Macušita otevřel v Pardubicích závod na výrobu mobilů a autorádií Panasonic
 • V jižních Čechách stoupají hladiny řek
 • Počasí Praha: Pošmourné počasí, občas s deštěm ba slejvákem
  Brno: skoro celej den propršel    Lubomír Střítecký
  Žilina: ráno sa začalo krásne slnečne jarne, do večera to však prešlo až do priam jesenného nepríjemného dažďa    Miroslav Drkoš

České jaro (z jižních Čech):
Sedláček rozsívá,
ptáček za ním sbírá.
"Sej, sedláčku, hodně hustě,
ať za tebou pěkně roste
pšenička zelená!"
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

Z deníčku Moby Dicka:

Středa 20. března 2002
Novináři z Hospodských novin dotírali na Běsného Kokota: "V únorovém rozhovoru pro Prager Spiegel jste uvedl, že přirozeným partnerem pro České Textárny jsou Deutsche Texts. Máte již připravené na vyvěšení vlajky s jejich růžovou orlicí?" Kokot odvětil diplomaticky: "Neříkám ja ani nein."


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Uděleny Bludné balvany za matení hlav

"Člověk není ničím jiným než tím, čím se učiní." J. P. Sartre
Dnes jsem si znovu připomněla tuto Sartrovu moudrost, ano člověk sám má zodpovědnost za sebe, za své činy, myšlení, vzdělání... Jenže jak se má v dnešní době vyznat v tom doslova návalu informací, co se mu tlačí do mozku? Jak má poznat, co je pravda, co hypotéza a co klam? Někdy k tomuto rozlišení nestačí všestranné vzdělání, vysoké IQ , schopnost orientovat se a ani používání kritického myšlení. Jedinec nemůže znát všechno ze všech lidských oborů, ale může si zajistit přísun informací. Může, když chce. A chce? Jak kdo.
Ptáte se proč se takto zamýšlím? Má to své opodstatnění, dnes Český klub skeptiků Sisyfos opět uděloval svoji cenu Bludný balvan jednotlivcům a skupinám za "matení české veřejnosti".
(Kdo nevíte oč se jedná, více ve vědecké sekci Neviditelného psa a ve FOTOREPORTAŽI zde na titulní stránce.)
Tato akce je vítána příznivci kritického myšlení a zatracována zástupci onoho druhého břehu, kde sídlí jak sny a pohádky, tak i kupčení s neznalostí a bezmocností.
Samozřejmě, že nemám nic proti snům, pohádkám a bujné fantazii naopak, jen mezi nimi a vědou je velice ostrá hranice a to si musíme jednou pro vždy uvědomit. A ten, kdo vydává ať už vědomě nebo z opravdového přesvědčení fantazii za vědu a obchoduje s tímto, ten se vlastně vysmívá ostatním lidem a musí se mu dostat, ne výsměchu, ale žertovné ceny - Bludného balvanu. Není to arogance Sisyfovců, je to jejich právo, jako má právo jakýkoli astrolog, léčitel mluvit kde chce a kdy chce a šířit tak svoji slávu. To právo má a nikdo mu ho nebere, je na jedinci jak se rozhodne (ovšem ten jedinec musí mít právo na přísun informací i z tábora vědy a tyto informace ke své smůle, vyžadují připraveného čtenáře a myslícího).
Ano, možná, že je věda v některých případech až moc rigidní, jenže kdyby nebyla například ani naši hlavu státu by nezachránily nějaké "magické" kameny, i kdyby byly sebe magičtější, prezidenta zachránila a zachraňuje věda a nejen jeho. Nemám strach, že nám věda něco zatají (píši věda ne vědci - to jsou samozřejmě také jen lidé). Pokud něco skutečně existuje nezůstane to lidstvu skryto, jen dnes k ještě většímu poznání nemáme patřičné vědomosti a technické zázemí... ale jednou...
Místo závěru posílám pozdrav všem, kteří v jakémkoliv věku v plujících oblacích na nebi vidí draky, ale když pohlédnou na zem, vědí, že to byla jen oblaka...

EDDA (čili JITA a Splítková k tomu :-)


RODINA A PŘÁTELÉ: Ošidnost očitého svědectví
Včera jsem psal:
V poledních hodinách, až někdy do dvou, měli Pražané příležitost na úžasnou podívanou: nad Vltavou, v prostoru mezi Vyšehradem a (snad) Mánesem létal vrtulník a vlekl za sebou muže na padáku.

Dlouze jsem se rozepisoval o tom, jak to bylo zvláštní, že ten chlap létal před helikoptérou a nad ní. Jenže, jak je dneska všechno možné, lidi skáčou na gumovém laně z mostu a nechávají se přejet dvacetitunovým autem a chodí po Měsíci a přestože je jim dokázána lež a pomluva novináře Breziny, vyhrají soud, bezděčně propadám přesvědčení, že je absolutně všechno možné, tedy i to, aby vrtulník tlačil před sebou chlapa na padáku.

Vysvětlení je ale prosté. Není záhad. Jsou jen nedokonalá pozorování a zbrklé úsudky: žádný vrtulník nikoho netahal, natož pak nikoho před sebou na padáku netlačil. Pravda je taková, že po Vltavě jezdil motorový člun (Vltavu, pravda, z okna nevidím) a vlekl za sebou chlapa na padáku a vrtulník se kolem toliko motal.

Dnes udílel klub Sysifos Bludné balvany, jak o tom referujeme v jiné části listu. Jsou udíleny hlasatelům největších bludů. Snad bych si zasloužil aspoň bludný kamínek, nebo kamenem do hlavy, aby se mi v ní rozbřesklo. Snad mi budiž polehčující okolností, že - byv upozorněn na pravý stav věcí - doznávám chybu jako pozorování, tak úsudku. Takže nejsem bludařem soustavným a záměrným.

Jak jsem se kdysi dostal v rozhlase před mikrofonem do sporu s jedním věrozvěstem létajících talířů UFO. Já zastával tezi, že UFO jsou podvod a humbuk a on triumfoval: "Ale vy o UFO taky píšete!"
A já mu řekl: "Píšu, ale v povídkách, abych pobavil lidi, jenže vy jim soustavně blbnete hlavu."

A co myslíte, že se stalo? Záznam sestříhali a odvysílali jen ty jeho bláboly o UFO a moje protiargumenty hodili do koše. Bylo to v Banské Bystrici, někdy v roce 1988. Kamenem do hlavy by zasloužili tenkrát tamti rozhlasáci, kteří tohle provedli.
Stejně jsem ale rád, že a) jsem ten výjev s padákem viděl, b) a že se mi ho podařilo vyfotit tikitálem Olympus C-700 UZ s plně vytroubeným digitálním zoomem. I když jsem ho špatně interpretoval.


PSÍ PŘÍHODY: Zámek na lednici
Bart se naučil otevírat ledničku! jásal jsem tu včera - a také jsem si trochu stěžoval. Ukázalo se, že to není neřešitelný problém. Paní Petra Polesná k tomu napsala:

Psa sice nemáme, ale naše malé dítě ho docela nahradilo. A tak jakmile Kuba pochopil, že lednice se dá otevřít a je v ní moc zajímavých věcí jemu nedostupných, začal se o to samozřejmě pokoušet. Vzápětí následovalo vylité mléko na podlahu (to ta lepší varianta), rozbitá vejce atd.
Nejdřív jsme to řešili neustálým hlídáním, ale potom mi moje sestra, která žije ve Francii, přivezla "zámek" na ledničku. Je to takové plastové udělátko, které se jedním dílem přilepí na ledničku z boku a druhým dílem na kraj dveří. Ten díl, který je přilepen z boku, má otvor, do kterého se zasouvá vystupující camfrňous (jakpak se to asi řekne hezky česky?) z dílu na dveřích. Jsou tam protizuby, takže nehrozí, že by malé dítě tuto překážku překonalo (ten pes na tom asi bude stejně) a dospělému to nebrání v konzumaci čehokoli (jako dieta tento zámek nefunguje, to mám ozkoušené). Ale teď to hlavní - přece jen je vidět, že kapitalismus pokročil až sem - tento zámek jsem viděla ve známém obchodním domě Ikea, ale také v běžné drogerii (zřejmě v PeMi - máme ji nejblíž) v takové té části, kde prodávají dudlíky, zásypy na mimina apod. Je v cenových relacích tak kolem 100 Kč (podle provedení).

Skvělé řešení! Jen by mě zajímalo, jestli by Barta nejvíc nezaujal ten čouhající camfrňous. Budu situaci kolem lednice hlídat a podám zprávu. Snad u toho hlídání nenaberu ještě další kila navíc.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.