Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 14.3.2002
 • Miloš Zeman vyvrátil tvrzení komisaře Günthera Verheugena, že je česká vláda připravena konat změny v souvislosti s Benešovými dekrety
 • Pavel Telička k tomu sdělil, že ČR nejednala s unií, je však připravena napravovat nesoulady českého a evropského práva
 • Senát vrátil sněmovně návrh zákona o českém rozhlasu, nesouhlasí s tím, aby sněmovna měla schvalovat rozhlasový kodex
 • Senát schválil poslanecký návrh branného zákona, podle něhož záložáci budou moci sloužit v konkrétních vojenských jednotkách
 • Mezi poslanci ODS a ČSSD vypukla v parlamentu prudká hádka poté, co se ukázalo, že na galerii přihlíží 30 ozbrojených policistů při projednávání návrhu zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních zdrojů
 • Právník Aleš Rozehnal dostal pokutu 300 tisíc korun za střet zájmů
 • Nové expertízy znalců potvrdily, že Jan Masaryk byl zavražděn, avšak nepovede to k žádnému trestnímu stíhání
 • Kvůli neplacení příspěvků bylo vyloučeno 39 členů sociální demokracie z Hradce Králové, vyloučení se brání a tvrdí, že jde o politickou manipulaci před komunálními volbami
 • Kolem Temelína nacvičují havarijní situaci, za cvičných podmínek byli evakuováni obyvatelé ze tří sektorů
 • Občané i organizace navrhují kandidáty na státní vyznamenání, jsou mezi nimi hrdinové protikomunistického odboje bratři Mašínové a bývalý důstojník BIS Vladimír Hučín, nyní pronásledovaný za své aktivity při stíhání komunistických aktivit
 • Ministerstvo zahraničí zrušilo výběrové řízení na odprodej Českého domu v Moskvě
 • V Praze a dalších městech proběhla akce Daruj krev s Českým rozhlasem
 • Počasí Praha: jaro pokračuje, sluníčko svítilo a i večer bylo teplo
  Brno: opět pěkně jarně    Lubomír Střítecký
  Žilina:    Miroslav Drkoš

České jaro (z Čech):
Když jsem jel okolo fary,
kolečka mně mrňoukaly,
pan farář se z okna kouká:
"Chlapče, co ti to mrňouká?"
"Pane farář, kolečka,
kolomaz snědla kočička."
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

Z deníčku Moby Dicka:

Čtvrtek 14. března 2002
Podvedoucí Trn dorazil dnes pět minut po sedmé. Drn s Juniorem už pilně zírali do monitorů. V knize příchodů někdo podtrhl tlustou čarou Drnův a Juniorův včasný příchod. Trn začal křičet: "Tohle je od vás normální habaďůra!"


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Krušný život v defenzívě, bojíme se, kdo otevře hubu
Pštrosí politika je dlouhodobě neudržitelná, pštros má vystrčený zadek a při nejméně vhodné příležitosti ho do něj někdo kopne. To, že naše politické reprezentace nebyly schopny dvanáct let odstranit právní balast vzniklý v poválečném kvasu a zabezpečit majetkové zájmy republiky a jejích občanů a zvolily zbabělou taktiku úkrytu za půl století starými lejstry nese ovoce: stačil jediný projev Günthera Verheugena v Bruselu a oheň byl zase na střeše. Komisař v něm řekl, že česká vláda je připravena řešit nesrovnalosti českého a evropského práva ve věcech restitučních, což je pravda; řekl to však v pasáži, v níž se zmiňoval o Benešových dekretech. Rakušané, kteří se zjevně snaží dostat běh veřejných věcí před rok 1938, možná před rok 1918, napřesrok možná před rok 1212 a do roku 2005 do doby kamenné, z toho udělali senzaci - každý veřejné věci sledující Rakušan už ví, že Brusel žádá Prahu o zrušení Benešových dekretů. Nic nepomohou dementní dementi. V jednu chvíli by bývalo pomohlo vyvolání vládní krize v parlamentu vyúsťující do odvolání nezodpovědného mluvky jménem Miloš Zeman, teď už nepomůže až do voleb nic: jsme v defenzívě a musíme se tetelit, když si někdo stoupne k řečnickému pultíku. Teď se nedá dělat nic. Nová vláda bude mít příležitost obhájit národní zájmy jinak, než siláckými žvásty.

Akce Mironet skončila, ale kdo to zaplatí?
Až Ústavní soud rozhodl v kauze počítačové firmy Mironet,. Čtenáři si možná vzpomenou na bombastickou akci policie, která vtrhla "do Mironetu" a zabavila počítače s nainstalovaným ilegálním softwarem. Ústavní soud konstatuje že šlo "o omyl", neboť šťára neproběhla v sídle společnosti, ale v sesterských firmách, přičemž Mironet na ně neměl přímý vliv. To je hezké a Mironet může být rád. Dostalo se mu spravedlnosti, Ale dostane se mu náhrady poté, co byl veřejně vláčen coby podvodnická organizace? Dá se vyčíslit, jakou finanční ztrátu mu kovbojský nájezd policajtů z Prahy 6 způsobil?


RODINA A PŘÁTELÉ: Co muž dělá, když není žena doma
Když žena opustí domov, muž reaguje - různě. Některý vyrazí do města za kamarády, aby s nimi pobyl a opil se, divočejší povaha jde do hampýzu anebo zkusí, zda v něm donjuanské schopnosti doposud nevyhasly. Já konám práce, které by mi žena nedovolila konat, kdyby byla doma.

V poslední době - vyrazila na čtrnáct dní s kamarádkou do Ameriky (loni na jaře) a já toho využil k přestavbě kotelny! Dnes šla do města na celý den. I toho jsem využil - zapálil jsem hromadu klestí, uschlých větví, šlahounů pořezané vistárie, prostě palivo nashromážděné za celou zimu.

Možná je to naposledy, možná už v příští sezóně vyjde nějaké to nařízení, zakazující takové svévolné pálení. Míša ho u nás doma vyhlásila už dávno. Nevedly ji k tomu ani tak ohledy ke vzduchu - dobře by se žilo na světě, kdyby k nebi stoupaly jen kouře k ohýnků na kterých se pálí větve! Má představy o ohýnku asi takové, jako globáci o elektrárně v Temelíně: od ohýnku chytne betonová zeď, od zdi náš dům, pak oheň přeskočí na sousední domy a do týdne lehne popelem levobřežní část Prahy. To je maximalistická vize zkázy. Minimalistická, mnohem reálnější: propálené kalhoty, otevřeným oknem nafoukaný smrad do bytu, ohořelé vlasy, saze po zahradě.

Nutno dodat, že ke všemu tomuto výše uvedenému došlo.
A navíc - nemůžu teď najít brejle!
Když zápasíte s ohněm, bráníte kalhotám ve vzplanutí, pozorujete, zda se sloup kouře vyhýbá otevřenému oknu (nevyhýbá se), přestanete na brejle dávat pozor. A teď si říkám: spadly mi z nosu a já si toho v zápalu ohněstrůjcovství nevšiml? Neměl jsem je? Najdu rozbitá sklíčka v popelu?

Ale nešť. Drobné i méně drobné ztráty patří k dobrodružství, a konání zakázaných prací za manželčiny nepřítomnosti je dobrodružství.


PSÍ PŘÍHODY: Oběť nezkrotné vášně
Udeřilo jaro a nastal čas kropení zahrádky. Ošemetná doba! V létě, to je jiná situace: je horko a Bart se namočí a hned zase uschne. Ochladí ho to, pobaví ho to a ještě navíc prokoukne, vykoupe se. Jenže v tuhle přechodnou dobu by mohl nastydnout.

Mám samozřejmě dvě metody, jak Barta oddělit od proudu vody tryskajícího ze stříkací pistole. Jedna je nehumánní, druhá lstivá.
Ta nehumánní spočívá v tom, že ho zavřu v domě, případně ho strčím za plůtek oddělující dvě poloviny naší zahrady. Je to metoda stoprocentně efektivní, jak už ty nehumánní metody bývají, jenže na ni nemám srdce.

Druhá metoda je lstivá: držím stříkací pistoli hodně vysoko, tedy nad hlavou. Bart z nějakého důvodu chce zakousnout proud vody asi tak metr od ústí pistole - nikdy neběží ve směru balistické křivky a nevrhá se do proudu v místech, kde už je zlomen gravitací a padá k zemi. No a když tady držím pistoli nad hlavou, Bart nedoskočí. Zdá se, že ho to baví, skáče a skáče a já kropím a kropím a všichni z toho mají užitek: Bart má legraci, květiny vodu, Bart je suchý, a já nemám špatný pocit z toho, že jsem psa nehumánně zavřel do separace.

Tak tomu bylo i dnes. Začal jsem stříkat, pistole byla pěkně vysoko, Bart skákal... načež se vzchopil ke skoku svého života, nabyl takřka kosmické rychlosti, gravitace přestala působit... načež se vzpamatovala, postřehla že se jí pes vymyká z náruče, chňapla ho a strhla - a on padnul na záda, jak se ve vzduchu přetočil!

Je to tvrdý chlapík a ani nekvíkl, jen se překulil a pustil se dál do boje s vodou.

To už jsem ho chlácholil a hladil a abych ho odškodnil, pustil jsem vodu ve výši jednoho metru a Bart se do ní s chutí zakousl a blaženě se topil a pak vběhl do křoví, aby se osušil v prachu a uschlém listí, takže jsem ho musel honit pryč. Dosušil jsem ho froté ručníkem (má speciální froťák s dírou uprostřed) a nezdálo se, že by nebyl se svým výkonem spokojen.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.