Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 5.3.2002
 • Vojenští experti jsou v Afghánistánu a zkoumají situaci v rámci příprav účasti české vojenské nemocnice v této zemi; misi musí schválit vláda a parlament
 • Armáda čeká, zda ji Británie požádá o spolupráci v Afghánistánu - jde také o to, aby Británie zabezpečovala dopravu a logistiku vzhledem k neslýchané drahotě, zejména pohonných hmot
 • Hospodářské noviny uvedly, že policie z pověření ministerstva vnitra prověřuje ředitele BIS, zda se nepodílel na vydávání falešných lustračních osvědčení
 • Úřad pro jadernou bezpečnost schválil zavážení paliva do druhého bloku jaderné elektrárny v Temelíně
 • Česká ambasáda v Bukurešti požádala rumunské úřady o spolupráci ve věci českého občana Františka Příplaty, který je v Rumunsku vyšetřován na svobodě v kauze vraždy odborového předáka Virgila Sahleana
 • Ministr zahraničí Jan Kavan vyjádřil předpoklad, že by se Rumunsko mohlo už letos stát členem NATO
 • Časopis Týden otevřel spekulace o tajném kontu ODS, na něž měly přijít peníze od švýcarsko-nizozemského konsorcia TelSource
 • Na lovu černé zvěře na Zlínsku zastřelil lovec kolegu
 • Policie objevila v Šumperku dvě výrobny pervitinu a rozbila gang pašeráků drog
 • Při požáru rodinného domku v Brně zahynuli dva lidé, požár byl pravděpodobně záměrně založen
 • Ministerstvo životního prostředí nesouhlasí se stavbou jezů na Labi v Prostředním Žlebu a Malém Březně
 • V Ústi nad Labem byl odvolán i druhý stupeň povodňové pohotovosti
 • Počasí Praha: Krásné jarní počasí se sluníčkem
  Brno: docela pěkně jarně    Lubomír Střítecký

České jaro (z Čech):

Už je o jeden kožich tepleji.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

 

Z deníčku Moby Dicka:

Úterý 5. března 2002
Podvedoucí Trn svolal poradu svého úseku, kde Drnovi a Juniorovi vykládal, že pro ně má být "přirozenou potřebou pracovat s plným nasazením". Apeloval na ně: "Chci, aby se tak stalo nikoliv cestou zákazů, příkazů či hrozeb, ale spontánně, z vědomí sounáležitosti k Českým Textárnám, z pocitu hrdosti, že zde můžete pracovat." Drn se zeptal, kdy se budou zvyšovat platy. Trn odvětil, že chce zaměstnance "loajální, vysoce motivované a oddané firmě, jejíž prosperitu budou považovat za svoji vlastní".ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Hlavou proti zdi
Čtyři operátoři pevné telefonie se rozhodli podniknout právní kroky proti Českému Telecomu. Důvod? Psali jsme o tom 12. února. Tehdy Lidové noviny přinesly informace o tom, že se Telecom chystá překročit telekomunikační zákon. Jde o to, že abonenti tarifu Home Mini nebudou moci využít tzv. přenositelnosti účastnických čísel (oddíl 3, §78 telekomunikačního zákona). 300 tisíc zákazníků bude o tuto službu připraveno, třebaže zákon to výslovně ukládá - opakuji původní informaci:

Provozovatelé veřejných telekomunikačních sítí s výrazným podílem na trhu jsou povinni ve svých sítích podle číslovacího plánu umožnit přístup ke službám kteréhokoliv s uvedenými sítěmi propojeného poskytovatele veřejných telekomunikačních služeb, kromě služby pronájmu okruhů, a to buď formou nastavení předvolby čísel, nebo individuální volbou čísel pro jednotlivá volání.
Provozovatelé veřejných pevných telefonních sítí ve svých sítích zajistí přenositelnost telefonních čísel podle číslovacího plánu tak, aby účastníci veřejné telefonní služby, kteří o to požádají, si mohli ponechat svoje účastnické číslo, jestliže se rozhodnou změnit provozovatele veřejné pevné telefonní sítě nebo provozovatele veřejné digitální sítě ISDN nebo poskytovatele veřejné telefonní služby, své zeměpisné umístění nebo službu.

Nebylo překvapující, že se Telecom pokusil ze zákona vyvléci argumentem, že ho zákon zavazuje, aby přenositelnost zavedl, ale nenutí ho, aby pro každého. Je to samozřejmě jen výmluva. Zákon cituje jen situaci, kdy "účastník veřejné telefonní služby, který o to požádá" a nikoli jako účastník, který si platí specifický tarif. Takže podle zákona o službu může požádat i abonent tarifu Home Mini, neboť on je ten, kdo o to požádal, a podle ústavy od něho nemůže nikdo chtít něco, co není v zákoně. Telecom by mohl - podle své logiky - zavést Tarif Gold s paušálem 5000 Kč měsíčně - a jenom pro tento tarif uvolnit přenositelnost čísel.

K smíchu?
Tak zvaní regulátoři by pravděpodobně souhlasili. Pan David Stádník, hlava Českého telekomunikačního úřadu, byl okamžitě hotov s úsudkem už v polovině února a věděl, že Telecom nehodlá překročit zákon. A jsme u toho: tohle není ekonomický problém, tohle pravděpodobně není ani kriminální kauza (přestože Týden dnes otevřel spekulace o peněžních vlivech TelSource) - to je politický problém. Za Telecomem stojí ruku v ruce ODS a ČSSD už řadu let. Tyto dvě politické strany nesou zodpovědnost. A protest konkurečních operátorů? To je akce ve stylu hlavou proti zdi.


RODINA A PŘÁTELÉ: Modrá je vzpomínka na Mikyho Volka
Na pytlíčku s negativy mám napsaný letopočet 1962. Znamená to, že to asi nebude to první vystoupení - v dokumentu říkali, že v Merkuru se skupinou Crazzy Boys začal Volek zpívat, když mu bylo osmnáct. Na tom ale nesejde - jisté je, že to bylo v Merkuru, v sále v Pařížské ulici. Rock´n roll se už směl - občas hrát, jak ze snímku plyne, pod přísným dohledem soudruha Antonína Novotného, který byl na rockovém koncertu přítomen alespoň na portrétu v nadživotní velikosti (těm později narozeným: to byl šéf komunistické strany a zároveň prezident republiky). Miky měl na očích černé brýle - to mu vydrželo do smrti. Zpíval jak pánbů a my mohli vylítnout z kůže - to byl můj první rock, který jsem slyšel jinak, než z gramofonové desky nebo z "laxíku" -jediné rozhlasové hudební stanici, která se v Praze dala jakž takž slušně chytit.

Na druhé fotce je vidět, jak byli lidé oblečení. Mladá dáma v centru má natupírované vlasy, a mužové jsou všichni v saku - konec konců, Miky taky zpívá v nějaké nenápadné sako-bundičce. Na fotce zahlédneme dokonce jednoho kravaťáka! Už si po těch létech nepamatuji, zda to byl koncert, nebo zda se tam tancovalo - spíš to prvé bylo pravdou. Rokáč se tancovat nesměl - "volné držení partnerky" bylo pronásledováno a trestáno vyhazovem ze sálu. Takže spíš tam byla atmosféra velmi klidná.

Vyprávěl jsem to Davidovi, mému synovi. Pravil:
"Byl jsem na koncertu Elton Johna v Madison Square Garden v New Yorku. Kdo se tam zved ze židle, toho pořadatelé vyhodili. A kdo si vzal do sálu pivo, toho policajti hned zavřeli."

No vida, kam až došly móresy ze sálu Merkur z Pařížské ulice v Praze za čtyřicet let!


PSÍ PŘÍHODY: Krajina ve které je přepsáno
V polední pauze jsem se vypravil s Bartem na Vidoule, do pusté krajiny za Jinonicemi. Ani živáčka tam nespatříte jak je rok dlouhý... s výjimkou dnešního dne.

Vzduch byl velmi jasný a bylo vidět na kilometry daleko. Chvilkami jsem propadal dojmu, že se na té doposud neživé pláni, pokryté hnědými troskami bejlí, koná sjezd velkých černých psů, že si tam dali dostaveníčko a že přicházejí proto, aby se poprali s Bartem - nebo spíš, aby mu dali možnost se s nimi poprat.

Byla to zvláštní situace. Přece jen pes se drží u země a moje převýšení, přestože není na centimetry veliké, Bart má v kohoutku 63 cm, pak je krk a hlava, já měřím 183, takže faktické převýšení jedné a druhé roviny očí je sotva metr, metr deset. Přece jen vidím podstatně dál, i proto, že Bart pobíhá ustavičně s čumákem u země.

Připnul jsem ho k vodítku.
Podíval se na mě žasle.
Nemá rád změny, a ze všeho nejméně miluje změny horšímu, přičemž upoutání na vodítko jinak než jako změnu k velmi horšímu charakterizovat nejde. Nezbláznil ses, pane? díval se na mě tázavě.

V prvním popudu bych se nejraděj očistil z nařčení a ukázal bych mu prstem - podívej na toho ovčouna, tam na obzoru jsou dva psi a to co vypadá jako pohřební vůz je novofoundlák. Neřekl jsem nic. To co já viděl, jemu zakrývalo uschlé bejlí, a dobře tak.

Vrátili jsme se dřív než obvykle.

Míša na mne zpytavě hleděla. "Neporvali jste se? Jste tu nějak brzo!"
"Ne," řekl jsem. "Díky tomu, že jsme tu brzo."


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.