Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pondělí 4.3.2002
  • Dvojblok KDU-ČSL a Unie DEU zahájil v Pardubicích kampaň za přímou volbu prezidenta
  • Mluvčí vlády Libor Rouček upozornil, že od roku 1974 existuje mezi Rakouskem a tehdejším Československem, podle níž Rakousko nebude vznášet žádné majetkové nároky
  • Miloš Zeman zopakoval v nedělní partii svoje kritická slova na adresu sudetských Němců a připustil, že 10% jich bylo proti nacismu
  • V témž pořadu Zeman kritizoval projekt ODS na zavedení rovné 15% daně, podle něho zvýhodňuje bohaté a proto si ODS podle něho může dovolit rozmařilou kampaň před volbami
  • Jan Kavan jednal v sobotu s alžírským prezidentem Buteflikou a podpořil saudskoarabsý plán na řešení krize - a dále řekl, že ČR nadále pokládá Arafata za partnera
  • TV Nova oznámila, že čeští včelaři mají předělat všechny úly, aby je přizpůsobili míře rámů do úlu, které jsou o pár cm delší a užší než ty naše
  • V centru Prahy v jedenáct dopoledne v neděli přepadl rusky mluvící lupič vůz bezpečnostní agentury a během dvaceti vteřin ukradl 800 tisíc korun
  • V Hřensku hasiči odstřelovali skály hrozící zřícením na obytné domy
  • V Ústi nad Labem byl odvolán i druhý stupeň povodňové pohotovosti
  • Počasí Praha: Občas bylo hezky, ale taky občas sněhová vánice

České jaro (z Hlinecka):
Sádku, sádku, sádku,
oblíkej se do zeleného kabátku,
zejtra bude mráz,
bude tě to zábst,
dej si nohy na rendlíček,
bude tě to hřát!
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

 

Z deníčku Moby Dicka:

Pondělí 4. března 2002
Dnes poprvé šel na poradu managorů na Severní Město i Trn, nově jmenovaný vedoucí nového oddělení "Tlachy a Mekty", které vzniklo v rámci naší textárny. Zatímco Duto se po návratu z porady zavřel ve svém kanclu a jal se vykonávat prac. přestávku, Trn vychvaloval "profesionální vedení" porady. "Jednání bylo věcné, rychlé, rozhodné," bájil. Viki tvrdí, že neobvykle krátké zasedání bylo způsobeno tím, že už od 11 hodin probíhal na Jižním Městě na závěr slídění privatizačních poradců slavnostní raut. Duto ani Trn nebyli pozváni.ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Hlas rozumu na pozadí řeže
Ministr zahraničí Jan Kavan je na návštěvě v Alžírsku a jednal tam v sobotu s alžírským prezidentem Buteflikou. V rámci žehlení posledního hulvátství Miloše Zemana prohlásil, že Jásir Arafat zůstává pro ČR nadále partnerem pro jednání.

Zde odbočka: Mnozí lidé, i rozumní, prohlašují, že Zeman měl pravdu. Nuže, Miloš Zeman není rozumbrada z hospody, ale předseda vlády České republiky. Pokud by jako takový silou své autority a argumentace a politických schopností dokázal způsobit, aby Česká republika skutečně podporovala Izrael proti teroru, pak ano, pak v pořádku, pak by si Zeman zasloužil potlesk od lidí, kteří si - jako kupříkladu já - myslí, že Arafat je islámský fašista, jak teroristické hnutí charakterizuje Francis Fukuyama. Jenže problém je právě v tom, že tak to není. Zeman nevyjádřil politiku vlády, jíž je předsedou. Tu naopak vyjádřil, jak víme, Kavan. Tudíž se Zeman nezachoval jako státník, ale jako žvanil a rozumbrada , zesměšnil sebe a potažmo i nás všechny, protože ho máme v čele a "zvolili jsme si ho". Konec odbočky.

Tak tedy Jan Kavan v Alžírsku. Setkal se tu i s ministrem zahraničí Belchademem a shodl se s ním na podpoře saúdskoarabského plánu. Ten navrhuje návrat Izraele do stavu před válkou v roce 1967 výměnou za uznání státu Izraele ze strany všech arabských států.

V dané chvíli se návrh jeví jako jediné rozumné řešení, ovšem s mnoha výhradami. Co bude dřív? Stažení (zřejmě tedy se všemi izraelskými osadami?)? Nebo uznání? A hlavně: budou s tím souhlasit islámští fašisté, kteří vysílají zfanatizované mladíky, aby rozsévali smrt na tržištích, v cukrárnách a v mateřských školkách?

Projekt budí velkou skepsi už proto, že saúdskoarabský hluboce nedemokratický režim podporoval a financoval islámský fašismus a pravděpodobně to činí dodnes.
Ale nic lepšího na stole bohužel není.


RODINA A PŘÁTELÉ: Český lev s dvojím ocasem
Ceremoniál se vysílal v přímém přenosu z pražské Lucerny v sobotu večer. Moderoval ho Jaroslav Dušek - dodejme, že skvěle, v duchu absurdní grotesky ve stylu bratří Marxů (nejvíc se mi líbilo polití papaláše-sponzora benzínem od neslyšícího fakíra a pak zapálení téhož - tedy sponzora, fakír hořel jak svíce celou tu dobu). Co chvíli byly na obrazovce pohledy do řad diváků - a v záběru se ocital i Zdeněk Svěrák. Pozorný divák si říkal, hromtěťukni, co že je ten Svěrák tak napučenej?

Bodejď by nebyl napučenej, když svěrácký Tmavomodrý svět nedostal lva v kategorii nejlepší český film a Zdeněk Svěrák to jistě věděl dopředu!
Tmavomodrý svět dostal sošku za nejlepší režii (Jan Svěrák), za kameru (Vladimír Smutný), za střih (Alois Fišárek), za hudbu (Ondřej Soukup) a s výjimkou kategorie hlavní ženský herecký výkon bylo nominovaný ve všech kategoriích. No jo, jak by mohli čeští akademici nominovat cizáckou herečku Taru Fitzgeraldovou! Divácky nejúspěšnější film roku - neuhodnete, Tmavomodrý svět. Na celé čáře vyhrál Tmavomodrý svět v časopisu Cinema. Ovšem Kristiána, cenu kritiky - jak asi tušíte, dostal Otesánek.

Úspěch se v Čechách neodpouští. To by čeští kritici a akademici a hofráti umění dříve spolkli oba lví ocasy přišpendlené k saku Jaroslava Duška, než aby připustili, že úspěch by se eventuálně mohl snad i částečně setkat s uměleckou hodnotou. Oni jsou tu od toho, aby určovali hodnoty, a ne ta pakáž, která chodí do kina nebo čte Cinemu. Jen tak se mohlo stát, že dvanáctkrát nominovaný film nedostal hlavní cenu (čímž netvrdím, že je Otesánek špatný film!).
Není to nic specificky filmového, tak nějak hodnotí a oceňují zřejmě všechny odborné poroty ve Fidlovačce, zaslíbené zemi závistivých padouchů. Pánům Svěrákům otci a synovi bych poradil jen jedno: chcete-li i úspěch od hofrátů, umřete. Pak vám postaví na Náměstí Svěrákových na Barrandově pomník a budou v diskusních pořadech v televizi vyprávět, jak jste posunuli český film o velký, opravdu velký kus dopředu a v pořadu Nikdo není dokonalý budou o vás vyprávět, jaká s vámi byla legrace.


PSÍ PŘÍHODY: Opatrnosti nikdy nezbývá
Musím mít kocoury v merku - nerad bych, aby se někdy zkřížila cesta našeho Barta a libovolného kocoura na našem pozemku. Venku, myslím, si kocouři na sebe dají pozor, ale tady na pozemku by mohli zabloudit nebo zblbnout - zkrátka, mohli by přijít k úhoně.

Jsou to ale mužové obezřetní, jak jsem se dnes přesvědčil. Díval jsem se oknem, ani jsem se nehnul, abych kocoura - byl to Zrzeček (černý jako bota, původně zrzavý, až pak zčernal, odtud jméno) - nevyplašil.

Kráčel od plotu v té části zahrady, která je oddělena plotem, aby tam Bart nemohl (a nehonil kocoury). Právě tam je bazén gumák, zapuštěný do země, od září přikrytý plachtou. Ta plachta přesahuje přes bazén asi tak o metr na každé straně. Na jednom místě toho přesahu se udělala v záhybu louže, a právě k ní Zrzeček směřoval, aby se napil.

Opakuji, plachta je zde od září, tedy půl roku. Zrzeček je u nás jako doma, špacíruje se zde několikrát denně, a kolem bazénu se musel šmrdolit bezpočtukrát.
Nicméně, na plachtu vstoupil takto:
Zastavil se na trávníku, vztáhl packu a opatrně ji kladl na povrch plachty - jako by čekal, že to bude rozpálená plotna.
Nebyla rozpálená.
Přitiskl tedy bříška tlapky k jejímu povrchu a opatrně přenášel váhu. Bylo vidět, že je připraven okamžitě skočit nazad, kdyby se ukázalo, že někdo - buď já nebo Bart - přes noc vykopal pod plachtou vlčí jámu.
Nebyla tam vlčí jáma. Tak tedy Zrzeček udělal krok, druhý sice méně opatrný, ale pořád ještě opatrný, pak třetí, až se zastavil u louže.
Hra se opakovala. Vztáhl packu a pomaličku zkoumal, jestli je louže dost mokrá. Byla. Pak teprve se napil, elegantně louži přeskočil a zmizel v křoví.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.