Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 28.2.2002
 • I tentokrát skončilo výjezdní zasedání vlády slibem miliard, tentokrát patnácti pro Karlovarský kraj, původně měl dostat miliardy jen Ústecký, ale výjezdní zasedání se dnes konalo v Karlových Varech
 • Vláda podpořila návrh zákona o vojenských hrobech, plyne z něho povinnost pečovat o hroby cizích vojáků padlých na našem území během obou světových válek
 • Bývalý místopředseda českomoravského fotbalu Jan Gottwald byl vzat do vazby poté, co se sám přihlásil na policii po půlročním skrývání
 • Jednotka vojenských chemiků začala na nádraží v Chrastavě nakládat materiál pro přesun do Kuvajtu
 • Americké ministerstvo zahraničí jmenovalo mezi zeměmi bojujícími proti terorismu i Českou republiku
 • Na přechodu ve Starém Hrozenkově skupina slovenských celníků v kuklách a s brokovnicemi v rukou zatkla dva lidi na českém území
 • Česká republika zatím nebude reagovat na zjištění dvou případů slintavky u ovcí v Británii
 • Zemní plyn bude levnější podle regionů, protože na světovém trhu klesly ceny a navíc se zpevňuje koruna; na severní Moravě bude zlevnění největší
 • Občané Šumperka přivítali ohňostrojem a fanfárami svého rodáka Aleše Valentu, který pro ČR získal v Salt "Lake City jedinou zlatou olympijskou medaili v kategorii akrobatických skoků na lyžích
 • Z Tanvaldu do Harrachova bude jezdit vláček zubačka, jediný svého druhu v Česku
 • Na některých řekách stoupají hladiny, týká se to zejména Labe
 • Na západě Čech byla vichřice, servala několik střech
 • Počasí Praha: Bídné počasí, kolem poledne lilo,
  Brno:
  Žilina: chvílu bolo slnko a potom zase pršalo, ale už to bol taký teplý jarný dážď    Miroslav Drkoš

Česká zima (z Hořicka):
Hruška se hněvá,
že listí nemá,
že jí je ta prokletá
zima nedá.
Zimo, zimo zlá,
nebuď taková!
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

 

Z deníčku Moby Dicka:

Čtvrtek 28. února 2002
Obrat mektů a tlachů v Českých Textárnách za poslední rok ohromujícím způsobem narostl. Ovšem, čím větší jsou investice do nich, tím větší je i ztráta. Výpadek v zisku dotují naše "výběhové texty". Ale to se má prý brzy změnit - absolutní likvidací klasického textárenství.ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Bez obecenstva není představení
Polský ministr zahraničí Wlodzimierz Cimoszewicz si posteskl na okraj posledních napnelizmů, které, jak to tak vypadá, roztrhly visegrádskou čtyřku: na vině jsou podle něho volby jak v Česku, tak v Maďarsku a na Slovensku. Ty nutí, jak řekl, politiky k radikalismu.

Je to velmi smutné konstatování. Není spektáklu bez publika, a jaké publikum, takový špektákl. Kdyby české publikum bylo dostatečně duchovně hluboké, široké a bystrozraké, Vladimír Železný by řekl Petrovi Novotnému "nejslabší, máš padáka", poslal by ho dělat bungee umping na zavařovací gumě nad betónem a angažoval by místo něho Václava Bělohradského. Kdyby maďarské publikum bylo jiné, Viktor Orbán by volil jiný slovník a Miloš Zeman, kdyby ho poslouchalo jinak naladěné publikum, by nehovořil o idiotech Rakušanech, ale o vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí.

Na vině tedy jsou volby v tom smyslu, že v době předvolební se snaží uchazeči o moc nabízet to, o čem se domnívají, že nejvíc zabere: vychází nám z toho chrapounství, arogance, poťouchlé koruptérství, důmyslná lstivost - záleží na nátuře uchazečově a taky na tom, ke kterému segmentu publika se chce vyjadřovat.

Takže, když už se nejchytřejšímu muži jakého kdy zplodila česká matka podařilo přispět k rozdmýchání hysterie kolem Benešových dekretů, slušelo by se, aby uchazeči o moc, lidé s autoritou (nebo aspoň zbytkem) a důvěrou (nebo aspoň zbytkem) užili rozumu a upozornili, že:

strašení skrze navracení majetku Německu jest nesmyslem , jelikož Německo se čehokoli takového vzdalo smluvním závazkem už v roce 1954; zásadně platí dohody zakazující zpochybňovat jakákoli rozhodnutí států protihitlerovské koalice o majetcích se týkají také mnohých západních zemí. Ty se však neozývají, protože je to pro ně jednou provždy vyřešené. Důkazem toho budiž soudní rozhodnutí, jež odmítlo lichtenštejnský požadavek na zabavení vzácného obrazu z majetku našeho sátu. Otevřeny mohou být otázky mravní, otázky viny, otázky odpovědnosti, nikoli otázky majetku.

Jenže rozum je laciné zboží ve společnosti, kde má nerozum tak silné slovo. Proto s námi uchazeči o moc hovoří jako s prosťáčky. A v takové atmosféře není nasloucháno těm, kdo upozorňují na umělost celé aféry - větší pozornost je upřena na lidi, kteří "straší" tím, že na nás přijdou ti nechutně pracovití a spořádaní Němci a změní naši zemi k nepoznání.


RODINA A PŘÁTELÉ: Kdo je doma prorokem
Já prorokem doma nejsem. A ukázalo se, že ani moje žena Míša. Lze to dovodit na tomto detailu:
Máme vrata/vrátka rodu podvojného. Vrata jsou ukotvena v dlažbě kulatou tyčkou, která je zakončena pákou. Tyčka je vedena v rámu vrat. Jakmile jsou vrata zavřena, jazýček zámku vrátek zapadá do otvoru v rámu vrat. Totéž platí o jazýčku zámku. A teď pozor: jakmile se zamkne na jeden západ, jazýček zapadne jen nepříliš hluboko do otvoru. Teprve po druhém pootočení klíče vklouzne tak hluboko, že brání páce vrat ve vysunutí vzhůru a kulatá tyčka zůstane vězet v lůžku vsazeném do dlažby.
Takže - teprve po dvojím otočením klíče je páka blokována a vrata nejdou otevřít. Klíčem se tedy zamkne jedno i druhé, jak vrata, tak vrátka.
Do lůžka v dlažbě padá svinstvo a stane se, že tyčka nezapadne dosti hluboko a tím stoupá i úroveň, v níž zůstává páka, takže to dojde tak daleko, že zámek vrátek nejde zamknout na dva západy - jazýček narazí na bok páky.
To je výchozí situace, technická. Nyní přejděme k lidskému aspektu.
Prorokem byla moje žena Míša. Neustále říkala:
"Udělej s tím něco. Někdo půjde kolem a vytáhne páku a otevře vrata a Bart vyběhne a pokouše stařenu a z ní se vyklube Královna matka a nastane ozbrojený konflikt a někdo se splete a vypustí rakety a bude konec světa přestane svítit slunce atd." (Připouštím, že od Královny matky jemně přeháním.)
Domácím prorokům není nasloucháno.... Až se stalo, že jsem přijížděl k našemu domu s přítelem Jirkou Sojákem, já řídil, zastavil jsem a než jsem stačil vydolovat z kapsy klíče, Jiří vystoupil a vyhákoval vrata přesně tím způsobem, jaký předvídala Míša. Královna matka nebyla v dohledu, ani Bart nebyl na zahradě. Teprve tato zkušenost mě donutila k pětiminutové intenzivní práci. Hrotem šroubováku jsem špínu vydoloval a od té chvíle se může královna matka špacírovat kolem našich vrat, aniž by byla nebeská mechanika ohrožena.
PSÍ PŘÍHODY: Logický zavřený kruh
Když opravuji vrátka, musí Bart zůstat zavřený doma. Nese to sebou jisté logické a morální komplikace.
Netvrdím, že jde o problém světoborně vážný- je to spíš jemnůstka.
Zákaz vstupu na zahradu v době, kdy opravuji vrátka, má tuto příčinu, imperativně vyjádřenou:
"Zůstaneš doma, Barte. Ty bys otevřenými vrátky utek."
Dalo by se to říci ještě jinak:
"Zůstaneš doma, Barte. Ty bys otevřenými vrátky utek. Tvoje uvěznění je tedy trest za čin nikoli učiněný, ale očekávatelný."
Nebo ještě jinak.
"Zůstaneš doma, Barte. Ty bys otevřenými vrátky utek. Tvoje uvěznění je tedy trest za čin nikoli učiněný, ale očekávatelný. Jsi mizera a pacholek a preventivní trest je odezvou na mrzkost tvých mravních kvalit. Kdyby tomu bylo jinak a ty bys mizerou nebyl a nezdrhal bys a nezneužíval situace, kdy pán opravuje vrátka, mohl bys volně pobíhat po zahradě i ve chvílích, kdy otevřené vrátka zvou ke zdrhnutí."

Jenže Bart by měl právo na stejně logickou odpověď:
"Kdybych nebyl pes a byl vůl, a kdybych zůstával na pozemku i když jsou vrátka otevřená, k čemu by tam ta vrátka byla a proč by je pán musel opravovat? Vrátka tam jsou proto, že jsem takový jaký jsem, proč ty řeči?"

Tak dost. Zůstaneš doma, rozumíš?
Rozumí. Bude doma po celou dobu opravy vrátek. A zdrhne, až je zapomenu zavřít.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.