Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 19.2.2002
 • Miloš Zeman přirovnal v listu Haarec Jásira Arafata k Hitlerovi a měl nápad, že by Izraelci měli Palestince odsunout, jako Češi odsunuli Němce
 • Lidovecký předák Jan Kasal připustil koalici mezi jeho stranou a sociální demokracií
 • Nejvyšší kontrolní úřad zjistil, že během zasedání MFF v roce 2000 se podařilo ukrást výpočetní techniky za 3,5 milionů korun
 • Ve středu by měl být vynesen rozsudek nad Lubomírem Štrougalem v případu neobjasněných vražd spáchaných estébáky ze skupiny Picha-Tůmy
 • Inspekce životního prostředí dala chemičce Precheza v Přerově pokutu 200 tisíc korun za únik oxidu siřičitého
 • V dole ČSA v Karviné zahynul 25letý horník
 • Jeden Čech z šesti pravidelně sleduje přenosy z Olympijských her
 • Oficiálně začala realizace projektu Internet do škol, do konce roku by měly 3,5 tisíce škol dostat patřičné vybavení, aby byly na síti
 • Pokračují jarní prázdniny
 • V Praze se koná festival slovenského divadelnictví
 • Počasí Praha: Ráno a večer pod mrakem, před poledne umírněné sluníčko
  Brno: Ráno těžce mlhovno, pak se to lepšilo a lepšilo    Lubomír Střítecký
  Žilina: zamračené, sychravo, vlhko, daždivo    Miroslav Drkoš

Hádanka:
Tato povedená vysílačka si pochopitelně koleduje o nevybíravou odvetu těch, kteří už mnohdy nemají co ztratit.
Kdo takto komentuje situaci vysílačky Svobodná Evropa v Praze, předák extrémní pravice nebo "radikální levice"?
Český rok

Česká zima (z Chodska):
Zlá robota, zlá žebrota
u sedláka sloužiti!
Než bych u sedláka voral,
radši bych se na vojnu dal,
tam se budu voziti.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

 

Z deníčku Moby Dicka:

Úterý 19. února 2002
V podnikové restauraci pana Mlhy je teď přes poledne plno mlamojů z poradenských firem. Zaslechl jsem úryvek rozhovoru dvou z nich: "S tímhle se obrať na paní Evu, ta to zná nejlíp." "A nepropustil´s ji?" "Aha, asi jo."ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Diplomatický kousek Miloše Zemana
Miloš Zeman se nyní trapně vymlouvá, že novináři z izraelského deníku Ha´aretz "překroutili jeho slova", když zveřejnili úžasný rozhovor, v němž dal najevo svoje mínění, že by Palestinci měli být odsunuti podobně, jako byli odsunuti z poválečného Československa Němci. Zeman je z domova zvyklý, že si může vůči novinářům dovolit všechno, a opravdu může, protože mu soudy zobají z ruky a za Zemanovy lži a pomluvy trestají ne viníka, ale postižené. Izraelští novináři jsou však prvotřídní profesionálové a nelze si představit, že by o své vůli vložili Zemanovi do úst tak nehoráznou myšlenku, jako je ta o odsunutí Palestinců.

Protest Palestinců následoval bezprostředně - reagoval palestinský ministr informací Jásir Abid Rabbo, ale protestovali i ministři zahraničí Rakouska a Německa a podrážděná reakce přišla večer i z Bruselu.

Nám už to nepřijde. Když Zeman na domácí půdě lže a uráží (naposledy hulvátsky zaperlil v rozhovoru s Lidovými novinami), bereme to za součást folklóru, jako je slivovice na Slovácku a holky v mini v Dubí. Prostě jsme si zvykli. Když ale si Zeman zapaluje cigára ve středovýchodní prachárně, pak je to na pováženou. Jistě že to napětí mezi Izraelci a Palestinci nezvýší. Ale i Izraelci sami - jakkoli jim Zeman zahrál do noty, vyjádřili podiv nad použitou dikcí.

Stojí za to si článek přečíst - máme ho zde na Psu v českém překladu. Tady ani nejde o to, jestli má Zeman pravdu nebo nemá. Kdyby seděl u Pinkasů nad pivem a nebyl ministerským předsedou na státní návštěvě, ale promítačem v kině, bylo by vše v pořádku. Vyjádřil svůj názor. Jenže od státníka se předpokládá, že reprezentuje stát z něhož přijel a že to co říká sleduje nějaké cíle a nejsou to jen svalnaté tlachy. My jsme zvyklí na to, že se nemá Zeman brát vážně. Dokážeme tomuto kousku naučit celý svět?

Zeman, dáli pánbůh, za čtyři měsíce z politiky odejde.
Ale větrat se po něm bude dlouho.


RODINA A PŘÁTELÉ: Pán s letadýlkem
Odpoledne jsem byl s Bartem na procházce v oblasti zvané Vidoule, v oblasti pusté, kam pronikla výstavba vilek ve stylu podnikatelského baroka zatím jen okrajově, ale už brzy propukne naplno. Dnes tam ještě není nic, jen pláň s prudkým několikametrovým převýšením. Milovníci terénní jízdy tam jezdí na motorkách a v terénních autech.

Dnes jsem tam viděl pána, který pouštěl letadýlko. Byl to model s rozpětím asi tak jednoho metru, typu samokřídlo, jak si pamatuju ze starých Vpředů a Mladých hlasatelů. Tedy, žádný trup, žádný ocas, jen křídlo a tlačná vrtule. V prudkém větru letadélko kroužilo, dělalo (Pavel Mácha promine špatnou terminologii) všelijaké překrucánky a osmičky a kolečka.

Náš Bart si letadélka ani nevšiml, myslím. Prošli jsme pod terénní vlnou a majitel a dálkový pilot letadla stál nahoře, a ovládal vysílačku. Nazpět jsme šli horem. Zdálky ten člověk vypadal trochu jako rybář: byla vidět silueta a z ní čněl vpřed prut, to byla samozřejmě anténa. Teprve když jsem přišel blíž byly vidět podrobnosti. Vysílačku měl na popruhu na břiše, položenou na plocho, asi jako plato se kterým chodívali obchodníci po hospodách a nabízeli cigarety a sirky. Opatrně pohyboval páčkami, anténa trčela vpřed. Oči nespouštěl z letounku.

Opatrně, tiše, abych nerušil, jsem toho člověka obešel. Žádný "dobrej den", natož pak "jé, to je pěkný letadýlko, to jste si udělal sám"! On by třeba jen po mně mrknul, aby řekl "nekecejte mi do toho, člověče" a chvilka nepozornosti by stačila a letadélko by třísklo o zem.

Vzdálili jsme se a on tam pořád stál v hnědavé krajině, uprostřed planiny suché trávy, a jeho bzučivá vážka mávala sbohem samotě toho místa.


PSÍ PŘÍHODY: Nelze spoléhat na čtyřkolku, tedy čtyřnožku
Čtyřkolka, tak se říká autům s náhonem na čtyři kola. Pes je taky taková čtyřkolka. Mimochodem, slovo čtyřkolka je absurdní, vždyť prakticky všechna auta mají čtyři kola, s výjimkou našich historických velorexů které tak miluje Kája Saudek, a pak těch divných tříkolových aut, která jsou dosud někdy vídána v Anglii.

Pes má nohy čtyři a jeho stabilita se obdivuhodná. Někdy se ocitne na kraji nestability - onehdy málem sklouzl do bazénu, který je teď přes zimní období napůl vypuštěný a zakrytý plachtou. Taky na ledě mu to někdy ustřelí na jednu tlapu, tři zbývající zachrání situaci, tedy stabilitu.

Bartova čtyřkolkovost selhala dnes na plné čáře.
Byli jsme po obědě na krátkém výletě. Vrátili jsme se, zajel jsem na pozemek, otevřel dveře a Bart, místo aby - jako obvykle - elegantně vyhupnul ven, brknul tlapou a vypadl z auta jak ožrala vykopnutý od Banzetů, rovnou na hubu a ještě na bok! Nemohoucí babičce bych nepomáhal na nohy s větší překotností a nešetřil jsem slov útěchy. Bart chvilku kulhal a dělal nemocného, pak ale si všiml, že kolem našich vrátek jde nějaký nežádoucí pes a odběhl, už po všech čtyřech nekulhajících nohách, aby psovi sdělil, jakými charakterovými vadami je zatížen.

Je to věkem? Bude to čím dál horší? Nebo se to stalo náhodou, nepozorností? Nebo byl Bart unaven po procházce, a pokud ano, byl unaven více než jindy proto, že už není žádný mladík?

Budu si podobné otázky klást čím dál častěji. Nebude mi to dělat potíže, mám v tom cvik, když zpytuji všelijaké svoje pády na hubu.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.