Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 7.2.2002
 • Těsnou většinou, díky chybějícím poslancům pravicových stran, sociální demokraté a komunisté protlačili novelu zákona, která umožní vyplácet přídavky na děti plošně
 • Rusko zaplatí část svého dluhu zbožím v hodnotě 210 milionů dolarů, bude to metalurgické produkty, hnojivo, elektrická energie a vojenské náhradní díly
 • Podle novely zbrojního zákona bude možno usvědčeným výtržníkům a násilníkům zabavit na tři roky zbrojní pas
 • Unionisté se rozhodli jít do voleb společně s lidovci, Unie si klade podmínku, že na místo kandidátů ODA budou "lidé z občanských iniciativ"
 • Úmysl nahradit kandidáty ODA aktivisty uvítal prezident Václav Havel
 • Prezident Václav Havel se rozhodl neprověřit dva navržené komisaře do Komise pro cenné papíry, protože jsou spjati s politickými stranami
 • Americký právník Ed Fagan má údajně ve vlastnictví důležité dokumenty o bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín, které získal z amerických zdrojů Westinghouse
 • Sněmovna schválila přísnější podmínky pro reklamu tabákových výrobků a léčiv
 • Šimon Pánek z organizace Člověk v tísni míní, že by se na humanitární pomoc mělo uvolnit 100 milionů, zatím je to necelá třetina této sumy
 • Počasí Praha: zlom počasí, ráno kouha přecházející v mrholení, celý den pod mrakem, stále ale teplo na tuto roční dobu
  Brno: celej den mlhovno, jako na podzim    Lubomír Střítecký
  Žilina: doobeda bolo zase teplo a slnečno, poobede sa zamračilo a tak to už večer nevychladlo    Miroslav Drkoš

Český rok

Česká zima (z Moravy):
A ty, pane domine,
maso visí v komíně,
jenom nám ho dejte,
s prázdnou nepouštějte!
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

 

Z deníčku Moby Dicka:

Čtvrtek 7. února 2002
Pondělní porada byla hustá. Dur Durak na ní vyjádřil nespokojenost s tím, že "naši zákazníci nejsou stoprocentně loajální". Přestávají si vážit našich služeb a odcházejí ke konkurenci. Na závěr zprávy o útěku zákazníků dodal: "Je to spíše jejich chyba, než naše."


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS:Jestlipak lidovci spolknou toho hada?
Spolknouti hada čili "sežrat jógra" znamená skočit na návnadu a pozřít ji i s navijákem. Ten had neboli jógr se zrodil ve středu po půlnoci, když se unionisté uvolili jít do voleb spolu s lidovci, namísto toho, aby se pokoušeli přeskočit pětiprocentní hranici vlastními silami. Už ve včerejším úvodníku jsem uvažoval, jakpak se asi naloží se 17 okýnky na kandidátní listině, odkud vypadli lidé z ODA. Nenapadlo mě, že Hana Marvanová bude mít jasno ještě dřív, než skončila hodina duchů: nabídla je k obsazení "nezávislým osobnostem z občanských iniciativ".

Je to rozhodnutí pozoruhodné z několika zorných úhlů.
Především je kupodivu, že rozhodnutí ve věci tak závažné vzala Marvanová, respektive vedení Unie na sebe. Čtyřkoala či co z toho zbylo je přece jen nějaký spolek vázaný smlouvou, a bylo by přinejmenším slušné porokovat s partnerem, co on si o tom myslí a ne stavět ho před hotovou věc. Kdyby si někdo odhlasoval, že ho vezmu sebou autem do Banské Bystrice, asi bych se podivil, kdyby si položil podmínku, že sebou vezme Jana Beránka z Hnutí Duha. Marvanová to sice zmírnila tím, že nabídka je určena mj. těm iniciativám, s nimiž lidovci uzavřeli Brandýskou deklaraci, ale stejně je to přinejmenším zvláštní postup.

Pěkné je i samo označení "nezávislá osobnost". Jakmile je někdo nezávislá osobnost, pozná se to podle toho, že je to osobnost nezávislá - ano, tak prosté to je. Jakmile nezávislá osobnost vezme na sebe úkol kandidáta politického uskupení, stává se závislým na tomto politickém uskupení.

No a konečně - pročpak to asi unionisté udělali? Pochvala z Hradu přišla už za několik hodin. Václav Havel znovu podpořil koncept jakési politiky bez politických stran, pro nějž se ujal název "občanská společnost": jako by společnost kde funguje parlamentní demokracie založená na politických stranách nebyla společností občanů, ale jakýchsi stranicky manipulovaných pimprlat. Otázkou ovšem zůstává, zda podpora Václava Havla je to, co přivede lidi k urnám s "dvojblokovou" kandidátkou v hrsti. Čtyřkoalice měla ještě donedávna půvab alternativy vůči oposmluvní ekonomicko-politické mašinérii. Občané jí dali důvěru ve volbách do senátu. Šéfové čtyřkoalice tuto důvěru hned poté promrhali, když odmítli vytvořit společný senátní klub. Vyměnili garáž s auty, příděl kafe a půl tuctu sekretářek za vítězství ve volbách, prebendy z privátních senátních klubů byli "vůdcům národa" bližší. Od té doby to šlo s důvěrou z kopce, jak ukazovaly preference, až se dospělo do dolíku. Že by teď důvěru voličů zvedl pan Beránek z hnutí Duha? To je otázka, kterou si musí položit lidovci - kteří v nejbližší době budou muset na nápad Hany Marvanové tak či onak reagovat.

Závěrem postřeh mediální: O problému referovaly obě hlavní televize. Česká televize vyvolala dojem, že lidovci schvalují nápad, že by měly "nezávislé osobnosti" nahradit vykopnuté jednorožce, kdežto Nova tlumočila názor zcela opačný, někdy dokonce od týchž osob (konkrétně: Jan Kasal). Dodejme, že obě televize užívají týchž manipulačních prostředků - zejména pak mozaikového sestřihu obrazů a výpovědí, ze kterých se dá sestavit jakákoli výpověď podle libovůle sestavitele. Takto čarovat se nedá do nekonečna - jednou ty kandidátky sestaveny být musí. A to je jediné, co je důležité.


RODINA A PŘÁTELÉ: Praskl nejslabší článek řetězu
Jde o můj mobil. Čekal jsem, že přestane mobilit. Nebo mu zamrznou puntíky. Nebo mu oslepne displej. Nic takového. Praskl ten nejslabší článek. Doslova: ulomil se ani ne milimetrový čudlík, který drží zadní víčko akumulátoru. Neulomil se úplně, o to hůře. Drží, ale docela maličko. Stačí, aby kolem proletěla můra a silněji zabrala křídly a víčko odskočí.

Řešení číslo jedna: gumička! To je bastlířova záchrana. Chod světa by zaskřípěl, kdyby Satan ukradl všechny gumičky. Spadly by podkolenky, a snad i satelity by se zřítily z oběžných drah.
Gumička by se mi ale pletla do knoflíků. Znám gumičky, už jsem jimi ledascos bastlil. Jsou to věrné, leč všetečné přítelkyně. Někdy se pletou tam, kam nemají, a je mi jasné, že by gumička - sotva bych zapomněl zamknout klávesnici, zavolala někomu, koho ze všech nejmíň potřebuju.

Stejně hodnotný, jako gumička, je i jiný bastlířův pomocník - lepicí páska. Tu jsem nakonec zvolil i já. Přilepil jsem neposlušné víčko a drží. Bohužel, tím odpadá jedna výhoda. Mám totiž dva akumulátory, jeden se nabíjí, druhý je v aparátu a večer je vyměním a mám pořád nabito.

Už vidím, že se mi brzy přestanou kamarádi posmívat, že mám sto let starý, veliký, těžký, neforemný mobil se směšně velkými knoflíky.
Koupím si nový.
Jen co objevím nějaký model, který bude dostatečně velký, těžký, neforemný, s příjemně velkými knoflíky, které nahmatám i v kapse nebo potmě.


PSÍ PŘÍHODY: Setkání s jedlým psem
Šlo o toho nejvíce jedlého psa, jakého si lze představit - velký, černý, chlupatý, dokonce sám knírač! Rasu zvýrazňuji, protože knírač to byl, kdo na Barta, tehdy malinkého a naivního a hravého a nervavého, vylítnul z křoví, povalil a chystal se ho sežrat. Bart se tehdy během pěti, deseti vteřin naučil prát, naučil se vítězit a když pak hnal agresora zpátky do křoví, naučil se milovat vítězství. Tolik tedy ke kníračům.

Dnes ráno jsme šli na obvyklou procházku. V zátočině cesty jsem spatři nějakou bázlivou babičku s pudlíkem. Taková paní nepochopí, že pudlíci jsou pod horizontem zájmu našeho Barta. Raději jsem tedy zahnul na lesní cestu do džungle za humny hotelu. Tam mi na chvilku zmizel z očí.
Pak jsem zaslechl hvízdání a volání - někomu se ztratil pes.
Spěchal jsem vpřed, a v průhledu jsem spatřil...
Bart se tam přátelil s kníračem. Podotýkám, že to byl pes, nikoli fena! Oba vrtěli ocásky a chodili kolem sebe do kolečka (to je někdy předzvěst rvačky!). Vzápětí jsem spatřil pána toho knírače. Tvářil se velmi starostlivě a chtěl svého psa odchytit. Radil jsem, aby zachoval odstup. Osvědčilo se už mnohokrát, že rvačka začala, jakmile se jeden ze psů ocitl na vodítku. A tak vše dopadlo dobře, pán na knírače zavolal, já na Barta zavolal, psi se rozloučili a přiběhli. Tak jak to má být, skoro jako v učebnici!

Barta jsem chválil. Tvářil se, jako kdyby to byla samozřejmost. Dal mi najevo, že za všechny ty rvačky které před tím podstoupil jsem zavinil já: vždyť on jenom hájil dobré jméno rodiny! A protože jsem se nekoukal, beze všeho se s cizím psem skamarádil. Když jsem pak přišel, už to nestálo za to.
No dobře. Kéž by se to příště takto opakovalo.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.