Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 5.2.2002
 • Miloš Zeman odmítl možnost, že by vláda měla jednat s Rakouskem o zrušení Benešových dekretů- podle něho byla tato otázka už vyřešena jednáním s Německem a k jednání s Rakouskem není důvod
 • Vláda začne vyjednávat o prodeji Nové Huti novému investorovi, jedná se s firmou ISPAT International, která patří do holdingu LNM, jenž je druhým největším světovým výrobcem oceli
 • Vláda souhlasí se změnou ústavy, která umožní transport cizích vojsk přes naše zemí a naším vzdušným prostorem
 • Do šedesáti dnů budou naše chemické jednotky nasazeny do akcí proti terorismu, armáda místo nasazení tají
 • Podle Miloše Zemana by měla být smlouva o nákupu stíhaček Gripen uzavřena v dubnu
 • Vicepremiér Pavel Rychetský tlumočil názor vlády, že o eventuální změně vzájemných hranic by se měly dohodnout kraje mezi sebou a občané by se k tomu měli vyjádřit v referendech
 • Deník Chicago Tribune obvinil vládu České republiky, že prodává zbraně teroristům, cesta vede přes Gruzii, Azerbajdžan a Jemen
 • Slovenský občan Lubomír Chocholák bude rozhodnutím královéhradeckého soudu vydán do zahraničí k trestnímu stíhání, je podezřelý z organizování nelegální práce v USA
 • Lidovci i sociální demokraté odmítají obvinění Oldřicha Kužílka (ODA), který tvrdí, že rozpad 4koalice byl zinscenován těmito dvěma stranami kvůli povolební koalici
 • Čeští astronomové objevili o víkendu výbuch hvězdy viditelné v souhvězdí Jednorožce
 • Teplé a slunečné počasí pomohlo lidem čelit vlně chřipky. konstatuje hlavní hygienik Michael Vít
 • Tři celníci v Břeclavi byli zapleteni do pašování lidí přes česko - slovenskou hranici
 • U Obvodního soudu v Praze pokračoval soud s někdejším ministrem vnitra Obzinou a vysokými důstojníky StB ve věci "akce Asanace"
 • Počasí Praha: Ráno mlha, přes den se vyčasilo
  Brno: dopoledne mlžno, odpoledne sluníčko    Lubomír Střítecký
  Žilina: pokračuje príjemná slnečná jar    Miroslav Drkoš

Český rok

Česká zima (z Podkrkonoší):
Tancovali dva malí,
měli nohy šmatlavý:
jeden málo, druhej víc,
čouhaly jim z nohavic.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

 

Z deníčku Moby Dicka:

Úterý 5. února 2002
Na včerejším managorské poradě si stěžovala Linda Živá, že ani všichni zaměstnanci neporozuměli zásadní změně v pojetí cen. Je to od nás prý neodpovědné, neboť pak nemůžeme vysvětlit zákazníkům, že nezdražujeme, toliko rozšiřujeme nabídku cenových programů.


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Kužílkova konspirační teorie
Potěšení ztropit závěrečný škandál v ODA přenechal Michael Žantovský svému zástupci ve vedení strany Oldřichovi Kužílkovi, a ten nenechal příležitost padnout: ve svém vstupu do diskusního pořadu ČT Naostro v neděli večer, kde Milan Šíma páčil z Hany Marvanové (předsedkyně Unie) neslaná, zato nemastná prohlášení, obvinil lidovce ze spiknutí se sociálními demokraty. Hned si vysloužil vzteklou repliku Cyrila Svobody, ale myšlenka je to natolik inspirativní, že žije dál.

Na lidoveckou přímost a neúhybnost věří ten typ lidí, kteří se dosud nevzdali představy, že děti nosí čáp. Jejich teze o tom, že sedm let nevěděli o dluhu ODA se dá taky těžko spolknout, a další tezi, že je nenapadlo se zajímat, zda je dluh splácen, vyžaduje silně podcenit inteligenci vedení této strany. Že dluh byl pouhou záminkou k vystrnadění ODA ze čtyřkoalice, to je taky nabíledni. Takže Kužílek měl k zasazení své žahavé kopřivy k disposici kořenáč plný výživné prsti.

Jen to je velmi pochybné, že by se Cyril Svoboda sešel se Zemanem někde v lůně noci a přípitkem becherovkou a mešního vína a spiknutí uzavřeli.
Neměli k tomu důvod.
Čtyřkoalice, nebo to co z ní zbude, neměla nikdy reálnou šanci na nadpoloviční vítězství. No a pak je ta aritmetika jednoduchá. Pokud by 4K nechtěla dále koalovat, musela by se smířit s dalším pokračováním statutu "autentické opozice" a vlády by se ujala koalice ODS+ČSSD. Daleko pravděpodobnější - ještě před krachem 4K - byla varianta spojenectví ČSSD. Ta samozřejmě trvá.

Z českých krajů přicházejí zprávy, že tamním unionistům se vůbec nelíbí myšlenka, že by se měli pohroužit do volebního klání sami. Pod koaliční střechou je jim lépe. I když jim ta střecha nebude patřit. Doufají, že jim v budově nové dvou(?)koalice dovolí lidovci držet domovnictví s deputátním bytem.


RODINA A PŘÁTELÉ: Cesta za nadpřirozenými schopnostmi
Šel jsem po Nádražní ulici, po prázdném chodníku. Svítilo sluníčko, nefoukal vítr, nejbližší živáček šel přede mnou asi dvacet metrů. Najednou se spustil alarm od Volkswagenu New Beatle. Pěkné auto, celé modré, nablejskané, a ječelo, jako kdybych se od něho dobejval krumpáčem.

Jen jsem zrychlil a pokračoval v cestě. Nebyla to příhoda, která by stála za záznam - alarmy se v autě někdy samy od sebe aktivují.

Jenže podruhé se spustil alarm od Forda Mondeo zaparkovaného v Havelské ulici. Zase - šel jsem kolem asi ve vzdálenosti jednoho metru. Auto začalo ječet, a v úzké středověké ulici se jekot násobil, dalo by se říci až zhmotňoval. Lidi se po mně otáčeli, jako kdybych za to mohl...

A v tu chvíli mě poprvé napadlo, že snad za to mohu.
Když se mi stalo totéž na Skořepce, bylo to jasné.
Mám nějakou nadpřirozenou schopnost na dálku aktivovat poplašné zařízení v automobilu.
Že by to dělal můj mobilní telefon? Je už obstarožního data, a třeba vysílá na nějaké tajné vlně. Nebo mi někdo tajně nasypal do aktovky radioaktivní prášek. Nebo mám zmagnetizovaný kroužek od klíčů.

Na nadpřirozených jevech je ošidná jejich občasnost. Kdybych kráčel ulicí a postupně bych rozeřval všechna auta, začali by mě vědátoři zkoumat a třeba by objevili nějakou přirozenou vlastnost, za kterou by někdo byl mi ochoten snad i zaplatit peníze. Jenže já dnes rozeřval jen tři auta. Pro vědátory je to málo, ale na normální náhodu, myslím, že je to až dost.


PSÍ PŘÍHODY: Jaro se hlásí bez ohledu na kalendář
Bart je velmi čmuchací a musím na něho dávat dvakrát větší pozor, než kdykoli jindy. Běží, čumák centimetr od země, a tlapy má jak strunky. Takový "veselý tanečník", chtělo by se mi říct. Chová se jak rozumu zbavený. Naštěstí nepřekračuje meze běžného společenského chování a k Andule a Darině se chová dvorně a svůj zájem nepřehání - uplatňuje ho tak, jak se to sluší: zájem tu je, ale není otravný. Jak ho znám, spíš než po galantním dobrodružství kouká, s kým by se porval, s nějakým důstojným soupeřem kategorie Maxe nebo Broka. Je to prostě natěšený jarní pán. A není sám, kdo má jarní náladu a chová se potřeštěně!
V neděli jsem při úklidu zahrady pozoroval ptáčka, taky pěkně pomateného. Byl to hejl, soudě podle červené náprsenky, velký jako trochu větší vrabec. Prodíral jsem se křovím, abych odtud vytahal staré listí a uschlé větve, a ptáček mi poskakoval snad metr od rukou.
Napadlo mě, jestli tam někde nemá hnízdo a jestli se mu nepletu do rajónu, takže jsem opatrně vycouval a pozoroval, co bude dělat.
Přestěhoval se jinam a zase tam poskakoval a bylo mu jedno, jestli jsem nebo nejsem blízko něho.
Na zahradě nám nekvete zatím nic s výjimkou prvního zvěstovatele jara, totiž keře jménem vilín. Ale už vyrazily listy jarních cibulovin, modřenců a puškinií, krokusy na sebe taky nedají dlouho čekat.

Čekám, kdy to přijde na mne, kdy se do mne opře zběsilost jara a zažehne mi žár v hrudi! Pak popadnu pytlík zobu a vyrazím s pleší rozevlátou na Kampu sypat ptáčkům!


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.