Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 23.1.2002
 • Civilní rozvědka neví, jak se do republiky dostalo 21 miliard korun, které firma Falkon zaplatila za ruský státní dluh
 • Vladimír Železný nabídl firmě CME vyrovnání - zaplatí 1 miliardu, pokud prodá svůj podíl v CET 21 firmě MEF
 • Rada pro rozhlasové a televizní vysílání prodloužila licenci televize Nova
 • 915 220 Rakušanů podepsalo petici proti Temelínu, vedení Haiderovy strany je nadšeno
 • Wolfgang Schüssel upozornil, že 85 procent rakouských občanů se nezúčastnilo referenda
 • Čeští politici od komunistů po ODS se rozhodli, že rakouské referendum nemá žádnou důležitost
 • Jan Kavan doporučuje nespojovat Temelín s Evropskou unií
 • Ve středu se sejde politická rada čtyřkoalice, aby jednala o nastalé krizi
 • ODA přistupuje na návrhy Unie svobody, avšak nehodlá změnit podstatu nadace, jíž chce splácet dluh
 • Předseda ODA Michael Žantovský je v této situaci na dovolené
 • Václav Havel by chtěl posunout volby do sněmovny na květen
 • Stanislav Gross v závěsu s Petrou Buzkovou se stal nejoblíbenějším politikem, následuje Jaroslav Tvrdík
 • Plzeňské pivo bude dražší
 • V Praze 2 vyhořela ústředna Telecomu
 • Silná obleva zvedá hladinu českých toků
 • Počasí Praha: Skoro jarní počasí, sluníčko, na květ nasadily keře vilínu
  Brno: furt mlha, odpoledne na chvilku vykouklo sluníčko a bylo jaro    Lubomír Střítecký
  Žilina: stále zamračené a teplo, sneh sa rýchlo topí a padá zo striech    Miroslav Drkoš

Pranostika:
Česká zima (z Berounska):
Co je komu hodně,
kdo má milou v domě!
Kdo ji má přes pole,
přesmutné pachole!
Musí za ní jíti,
by měl krk sraziti.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)
  Z deníčku Moby Dicka:

Středa 23. ledna 2002
V mailech přišla nová várka ROZŘEĎ a POS: Jak objednávat stravenky, jak vykazovat spotřebu sponek a připínáčků, jak vyplňovat knihu pracovních přestávek, jak si mýt ruce. Podepsali jsme prokazatelné seznámení - jakákoli odchylka od předpisů bude posuzována jako "závažné porušení pracovní kázně" (tj. vyhazov bez odstupného).


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Nežijeme ve světě jednovětých sloganů
Někteří novináři a komentátoři neustále opakují lež o tom, že Zeman řekl o Rakušanech, že jsou idioti a že je vyzval, aby se zbavili Haidera. Obojí je lež, stačí si přečíst tu větu v kontextu. Takové čtení mezi řádky, spíše tedy záměrné zjednodušování v duchu bulváru (kvůli senzaci) a televizních zpráv (kvůli ceně vysílací minuty), není omluvitelné. Nežijeme ve světě jednovětých sloganů. Zatím.

Včerejší MFD opakovala zjednodušený Zemanův výrok hned několikrát. Václav Dolejší napsal, že Zeman "přirovnal Rakušany k idiotům". Renomovaný Petr Pravda soudí, že Zeman označil Rakušany, kteří "petici podepíší, za neinformované idioty". A Vladimír Kučera žije v představě, že "Zeman řekl, že občané, kteří v Rakousku podepisují protitemelínskou petici, jsou idioti". Ten šel ještě dál, neboť vydedukoval, že Klaus sice občany, kteří se z jeho pohledu nevhodně ptají, idioty nenazývá, "ale idioti se mu jistě honí hlavou". Co se v tom případě honí hlavou Kučerovi, není těžké uhodnout.

Pokud jde o ty idioty, ve starém Řecku se takto označovali lidé nezajímající o věci veřejné. A Zeman, v širším kontextu, řekl: "Proto nerozumím tomu, proč Rakušané neustále protestují proti Temelínu, a ne proti Dukovanům, Jaslovským Bohunicím ... či proti německým a francouzským elektrárnám. To je přece licoměrnost. Pouze někdo, kdo není informován - vyhýbám se pojmu idiot - , může tuto petici podporovat."

Neméně renomovaný Bohumil Doležal zase soudí, že "důrazně doporučil našim sousedům, aby se ho (Haidra) koukali zbavit". Petr Pravda zase slyšel výrok "tvrdého kalibru": "Rakušané by se měli Haidra zbavit". Přitom jde o poslední větu argumenty podloženého delšího výroku, a ta věta zní: "A podle mého názoru čím dříve se Rakušané zbaví pana Haidera a jeho postfašistické strany, tím lépe."

Připomíná mi to mediální selhání před zavedením nového pravidla pro přednost chodců na přechodech. Všichni jako stádo mluvili o "absolutní přednosti", ačkoli v zákoně se toto slovní spojení, dokonce ani slovo "absolutní" nikde nevyskytovalo a redaktor Lidovek, jehož jsem na to upozornil, samolibě opáčil, že si to nemyslí. Po roce, kdy dramaticky narostl počet mrtvých na přechodech, samozřejmě napsal, že média tehdy nesprávně informovala veřejnost.

Gentleman


RODINA A PŘÁTELÉ: Opatrné opěvování předčasného jara
Zima přišla sakra náhle a teď se sem cpe něco co vypadá jako jaro, jenže kalendář tomu nepřeje. Oteplilo se a dokonce celý den svítilo sluníčko. Vzal jsem koště a zametl balkón a náš Bart na něm ležel a díval se přísně dolů a vůbec ho nenapadlo, že je to poprvé v letošním roce - a že už to neměl hezkých pár týdnů příležitost udělat!

Vzpírám se pojmu "jarní počasí", protože to nejhorší může ještě přijít. Co tyto řádky píšu, venku fouká vítr a kalendář - uvnitř - ukazuje 22. leden. Jenže ráno jsem cítil vůni - i když to byla vůně zetlelého listí - i když to byla vůně zmaru , byla to přece jen vůně, kdežto zima, řekl bych, nevoní.
Přinejmenším já nic necítím.
Zvláštní... Je to jediný čas v roce bez vůně, pokud nechceme přimíchat vůně člověkem stvořené, jako je vůně purpury, vůně vánočních svíček nebo vůně páleného dřeva.

Taky nasadil na květ keř vilínu. Ještě ráno jsem si stěžoval, že vilín dělá mrtvého brouka, nebo spíš křova - a už se ozval.
Navíc, jeden brouk se taky objevil, dokonce mě v noci probudil. Byla to žlutá beruška a šimrala mě na obličeji.

Nebe bylo jasné a chtělo se mi jít ven bez kabátu. Dole ve městě jsem dokonce zahlédl chlapíka v tričku. A na Vltavě pluly kry a vozili se na nich rackové a tvářili se hrdě, jako by ten led rozklovali.

Kdybych měl následovat hlas srdce, zvolám: je tu jaro, usadí se mezi námi a nebude jinak!
Politický pozorovatel by řekl, že jsou jisté jarní indicie, leč nepotvrzené oficiálními zdroji, zvláště pak meteorologickým ústavem a vůbec nejvíc kalendářem, a tudíž že se zdá býti jarní počasí.

A jako člověk se těším, že bude zase sluníčko a půjdu se aspoň na chvilku vyhřívat. Je to, řekl bych, to nejrozumnější, co se dá 23. ledna dělat - pokud je sluníčko.


PSÍ PŘÍHODY: Nedůsledný milovník
Dalo by se soudit, že Bart miluje Andulu a Darinu. Dalo by se soudit, že Bart kašle na Andulu a Darinu. Jak se v tom vyznat? Věru, těžko rozšifrovat děje v jeho kotrbě. Pro ilustraci uvedu dnešní výjev - nikterak ojedinělý.
Vyjdeme na procházku, dojdeme na roh stadionu Sokola, načež se Bart rozběhne a vlají mu uši. Tohle znám - navětřil Andulu a Darinu, a jsem zvědav, na jakou vzdálenost. Tentokrát to bylo na vzdálenost 250 metrů - zdaleka ne rekordní výkon. Bart běží, Bart letí, uši mu plácají - a neodbytně se mi vtírá představa, že plácání uší ho vyzvedne do vzduchu a on poletí a ujme se vedení šiku divokých husí. Je na něm vidět dychtivý zájem, úporné usilování. Kdyby byl přivázán na kotevním řetězu, utrhl by ho.
Běžel, a doběhl.

No vida, řeknu si, když dojdu rychlým krokem k zátočině: Bart nalezl ty, které hledal - sešel se s Andulou a Darinou. Přeju mu to. Je to něco jako Romeo a Julie s happy endem.

Teď by měla nastat další fáze - tedy nemyslím až na to, ale aspoň na nějaké společenské obcování. Na výměnu názorů, na popovídání. Ahoj, co děláš, jak se máš, co doma, nevotravujou tě lidi, je dost žrádla?

Jenže happy end trvá jen nějakých pět, deset vteřin: Bart své kamarádky jenom oběhne, očuchá a dává jim najevo tak okázalý nezájem, že je mi to před panem Suchým až trapné. Ovšem do takových záležitostí nemám nejmenší možnost zasáhnout.
A to je dobře.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.