Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 22.1.2002
  • Miloš Zeman opět kritizoval protitemelínské referendum v Rakousku a zmínil se o možnosti českého referenda o rakouských tunelech ve zjevné narážce na internetovou petici, kterou zveřejňujeme v tomto čísle
  • Centrální banka se pustila do zápasu s příliš pevnou korunou, všechny intervence však nebyly k ničemu
  • Proces s Lubomírem Štrougalem byl odročen na začátek února, nedostavil se klíčový svědek
  • Krajské organizace lidovců podporují Cyrila Svobodu v jeho tlaku na ODA
  • Policie našla pachatele vandalského zničení židovského hřbitova v Uhříněvsi, většina z nich jsou mladiství a nic se jim nemůže stát
  • Plzeňští zlatníci chtějí vypsat odměnu 100 tisíc korun na dopadení muže, který se dopustil dvojnásobné vraždy při přepadení klenotnictví
  • V Rakousku skončila petiční akce proti Temelínu, čeká se milionová účast
  • Počasí Praha: Oteplení pokračuje, dokonce i sluníčko se objevilo
    Brno: škaredě a teplo, sníh mizel před očima    Lubomír Střítecký

Česká zima (z Čech):
Dybych já věděla,
co můj tkadlec dělá,
míla bych srdíčko zveselené.
Von sedí za stavem,
vykouká z vokna ven,
von si svým člunečkem pohazuje.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Kouzelný přerek:
Nechte to na prokuratuře, ta je kvalifikanější
Lubomír Štrougal poté, co byl odročen jeho soudní proces

Z deníčku Moby Dicka:
Úterý 22. ledna 2002
Ředitel Běsný Kokot přednesl v závodním rozhlase projev, ve kterém sliboval další zlepšení v chodu společnosti: "V rámci implementace Business modelu řízení je třeba odpovědně posoudit možnost další redukce liniových stupňů řízení a optimalizaci počtu manažerů ve společnosti". Prý se začnou propouštět dílenští mistři.


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Čtyřkoalice aneb Tanec nad propastí
V době, kdy se ODA ocitla v nejhorší situaci své existence, odjel předseda strany Michael Žantovský a nechal podnik v rukou Oldřicha Kužílka, který je z toho - očividně - všecek rozvrkočený. Situace nyní vplynula do stavu, který se dá charakterizovat slovy - trička vykasána, skutek utek.
Svalnaté ultimatum lidovců připomínající rozkaz rudého komisaře Jaroslava Haška, že se mužici mají naučit do tří dnů číst a psát, tedy že ODA se sloučí do neděle o půlnoci s Unií, jinak budou její kandidáti vyloučeni z kandidátek, toto ultimatum se jaksi vytratilo. Cyril Svoboda se sice pořád ještě tváří udatně, ale skutek utek. Unionistům se samozřejmě do nuceného svazku nechce, bodejť by chtělo, když nevěsta přináší jako věno sedmdesátimiliónový dluh a žádné voliče. Zajímavé: v krajských organizacích ODA roste velký hněv proti lidovcům a hroutí se tam čtyřkoalí spolupráce.

Žantovský možná udělal dobře, že odjel na dovolenou a nechal kuchaře, aby se dusili ve vlastní šťávě. Vylučování ODA totiž přivede do prekérní situace US se 4 procenty volebních preferencí: dostanou se - pokud vše půjde ultimativním způsobem dál - do pozice trpěného domácího mazlíčka, něco mezi angorským kocourem a mopsem. Řeči o "dvojbloku" znějí rozumně dokud si neuvědomíme, že tenhle dvounožec má jednu nohu podstatně kratší než druhou.

Lze si ale představit i jinou situaci.
Takovou situaci, že by ODA upytlíkovala nějaký rozumně vysvětlitelný způsob splátek (navíc za situace, kdy prasklo, že ty peníze měla a rozfrcala a dluh nesplatila!!) a zůstala ve čtyřkoalici s Unií+DEU, a kdyby vzala do počtu ještě jedno pravicové politické uskupení, byli by čtyři, firma Čtyřkoalice by zůstala zachována a to by to byl čert, aby se takové uskupení přes těch 5 procent ve volbách nepřehouplo. Vždyť čtyřkoalice je dnes už zavedená značka , mnoha voličům slibuje změnu. A že by v ní nebyli lidovci? Třeba by si právě tento druh voličů oddychl.


RODINA A PŘÁTELÉ: Oční kontakt
Tady u nás na kopci žijeme trochu jako na vesnici - ne snad, že by tu běhaly husy a slepice, ale protože jsme mimo hlavní městský ruch a lidé jsou na sebe zvyklí se potkávat. S moha lidmi jsem se tu za ta léta stačil seznámit, jiné znám od vidění a zdravíme se - ale kupodivu, s většinou jsem nikdy nevyměnil ani obyčejné dobrýtro.

Skutečně, většina lidí jde po chodníku, kouká na zem, a tváří se, jako kdyby hledala vytroušenou dvacku. Zrak je zapíchnutý dva, tři metry před špičky nohou. Hlavně nevzhlédnout! Takový člověk je jako příslušník Lotovy rodiny. Prchejte, nařídil Hospodin, a nikam nekoukejte, mažte pryč. Jen Lotova žena neposlechla, ohlédla se po městě, kde se narodila a vyrostla, a změnila se v solný sloup.

Těžko říct, čeho se obávají lidé, kteří si navykli klusat po světě s očima zabořenýma do země. Třeba na konci toho zraku kutálejí nějaké strašné tajemství, nebo nějaký sen. Kdyby to druhé bylo pravdou, bylo by to dobré - ze snu včerejška je utkána realita dneška, a má-li někdo sen a dokonce si ho nese sebou, vyhněme se mu po špičkách.

Zajímavé: v okolí hotelu Mövenpick potkávám hotelové hosty, kteří si vyšli na špacír. Taky jsou mezi nimi okozabořenci, ne že vůbec ne! Tvoří však spíše výjimku. Většina se zvědavě rozhlíží kolem sebe a čtu jim ze zraku, že jsou i zvědavi, co je to za chlapíka v placaté čepici s divoce vyhlížejícím psem u nohy.

"Dobrý den," pozdravím.
Odpovídají ve svém jazyce a jdou dál, s očima upřenýma před sebe.


PSÍ PŘÍHODY: Obleva? Jo, ale trochu o hubu
Obleva začala - a to se v praxi projevilo tak, že se u nás na Mrázovce změnil sníh v led. Je to zajímavý jev - pokud ho pozoruji z okna. Je to nechutný jev - pokud mám po ledu kráčet.

Bart má náhon na všechny čtyři a náledí mu nevadí. Trochu se před ním stydím za to, jak kráčím po zledovatělé vozovce - můj otec říkal takovému stylu podesraný Sax. Čekal bych, že se bude Bart řezat smíchy. Naštěstí, před psem se nemusíte nikdy bát, že se ztrapníte. Ať uděláte co uděláte, pes to bude vždycky přijímat jako výborný pánův nápad. I když upadnete, pes přiběhne a čuchne k vám, nikdy se vám nebude smát.

Moje obavy jsou podvojné povahy. Jednak se obávám pádu. Pochopitelně, protože vozovka je ďábelsky kluzká a když řeknu ďábelsky, mám tím na mysli její důvtip, vynalézavost a záludnost. Náledí není rovné, to by ještě bylo dobré, na rovné ploše se můžete šourat. Jenže ono je to hrbolaté náledí, noha vám našlapuje pokaždé v jiném úhlu...

Pro Barta je to směšná, zcela nepodstatná lapálie. Ne snad, že by mu to někdy neuklouzlo - noha mu najednou odlétne stranou, i to jsem několikrát viděl, že se svalil na bok. Nikdy jsem však neviděl, že by se za pád styděl.

Náledí je hnusná, prachpitomá věc.
Má jednu výhodu: když už se dostanu přes ledovou hůrku na starou Mrázovku a odbočím na cestu vedoucí k zahrádkářské kolonii, mohu si být jist, že nepotkáme žádného nežádoucího cizího - k sežrání určeného - psa.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.