Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pondělí 14.1.2002
  • Václav Klaus se stal volebním lídrem ODS v Praze a půjde proti Haně Marvanové (4K) a Petře Buzkové (soc-dem)
  • Jan Zahradil je volební dvojkou ODS, na těžko volitelná místa se propadli Jiří Payne a Petr Koháček
  • Ministr školství Eduard Zeman přislíbil učitelům zvýšení platu už v březnu "pokud se najdou peníze"
  • Ústřední kontrolní komise ČSSD potvrdila platnost všech kandidátních listin strany
  • V úterý vyprší ultimátum lidovců vůči ODA, že musí vyřešit svůj 70milionový dluh, ODA zatím dluh nevyřešila
  • Po pátečním výpadku generátoru elektrárna v Temelíně opět ve zkušebním provozu pracuje na 100% výkonu
  • V Rakousku se bude konat antitemelínské referendum
  • Počasí Praha: Ze soboty na neděli hodně nasněžilo, v neděli pod mrakem, slabě nad nulou

Česká zima (z Moravy):
Shůry, zdůli,
zprostředka,
od Adama, od dědka,
z Moravy, ze všech stran,
přijďte, chlapci, k nám!
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka:

Pondělí 14. ledna 2002
Vedoucí ing. Duto Hlav přišel z managorské porady ve výtečné náladě. V hodnocení pátečního protipožárního cvičení byl vyzdvižen jako nejlepší oběť. Další dobrá zpráva: Letos má být peněz dost! Psáno odpoledne: Ale ne na platy.


OKNO DO DALEKÝCH KRAJŮ - výpravná obrazová publikace PODIVUHODNÝ SVĚT z vydavatelství Reader´s Digest VÝBĚR vás doprovodí na nejzajímavější místa na světě slovem i obrazem - tentokrát navštívíme Jižní Ameriku. Nebojte se suchého poučování - je to strhující vyprávění doprovázené množstvím fotografií a ilustračních kreseb a map.
Inzerce

Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Ve víru obecného blbení
Rakušané budou hlasovat v referendu, zda smíme mít atomovou elektrárnu nebo ne. Ono to bude zároveň referendum o soudnosti našich jižních sousedů, referendum o tom, jak jsou schopni skočit na špek a jak zvažují fakta. Nedělejme si o tom velké iluze. Mladá fronta Dnes, náš největší deník aspirující na to být seriózním deníkem evropského formátu referoval v sobotu o páteční poruše na generátoru slovy: "Pouhých pět hodin vydržel Temelín spuštěný na plný výkon. Poté jaderný reaktor vyřadila porucha." Ona je to do jisté míry pravda - ona ho vyřadila porucha, ale ne jaderného reaktoru, ale generátoru, jaký je (v obměně) v kterékoli jiné elektrárně kdekoli na světě. To je taková ta informace "jakoby". Napůl pravda, jen jakoby, napůl výmysl, jakoby.

Obecnému blbení se naopak staví dopis "skupiny intelektuálů", adresovaný Václavovi Klausovi. Týká se televize Nova a ředitele Železného. V dopise jsou položeny tři otázky - v podstatě ty otázky, jaké si klade každý, kdo se o záležitosti kolem Novy jen trochu zajímá. Signatáře dopisu zajímá mimosoudní dohoda Klause se Železným, která následovala poté, co Nova fakticky obvinila Klause z toho, že ulil peníze do Švýcarska. Ona to skutečně není soukromá záležitost, když uvážíme, že Klaus je jedním z nejmocnějších mužů v zemi a Železný šéf největší televizní stanice. Co Železný slíbil, aby ho Klaus nestáhl před soudem z kůže, což snadno mohl? Zcela legitimní otázka. Druhá zní, proč Klaus veřejně podporuje člověka podrobeného arbitrážnímu řízení a policejnímu vyšetřování. Klaus se odvolává na presumpci neviny - jenže jeho podpora má charakter demonstrativní a veřejnost je přirozeně zvědava na to, co má ta demonstrace znamenat. No a třetí otázka zní, zda ODS slíbí voličům, že nebudou platit dluhy, pokud republika prohraje arbitráž. To je z hlediska voliče zásadní otázka. Ty předešlé jsou snad rázu akademického, jenže ta třetí, ta se týká kapsy každého z nás. Zde je třeba připomenout, že ODS není jediná, kdo nadržoval Železnému - a jeho tehdejším americkým spojencům - je namístě připomenout roli Jana Kasala v mediálním výboru parlamentu (například jeho slova o tom, že je jedno, komu Nova patří, hlavně že platí daně). Ale ta otázka je taky naprosto legitimní a logická a široce diskutovaná.

Václav Klaus zprostředkovaně přislíbil, že na otázky odpoví. Pokud by odpověděl přímo a bez vytáček, byl by to protiproud proti obecnému informačnímu blbení. Jenže to je tak pravděpodobné, jako že budeme od zítřka chodit po stropě.


RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem se nechával napálit v autobazarech
Pro informaci zejména zahraničním čtenářům, domácí o aféře vědí z tisku: týdeník Reflex zveřejnil ve čtvrtek velkou reportáž o největším českém autobazaru AAA. Vystupují v ní zákazníci, které podle Reflexu v AAA ošidili, jednoho dokonce nechali vyhodit ochrankou. K věci samé se nevyjadřuji, neznám ty lidi, neznám ty případy. Přesto mi rozhořčování nad "zločinnými AAA" připadá směšné, mám totiž zkušenosti s bazary. V životě jsem měl celkem čtyři ojetá auta, jen jedno bylo bez problému, tedy: bylo s těmi problémy, o kterých jsem dopředu věděl. Prodala mi ho teta, takže jsem věděl, že ten fiátek 127 ve vlhku a zimě nestartuje a že jeví nutkání k rezivění, i kdybych s ním parkoval v Tasíli na Sahaře. Jelikož jsem to věděl, nechápal jsem to jako újmu.

Jako újmu jsem chápal, když jsem si v bazaru - ještě za totáče, koupil renaultku osmičku. Časem se ukázalo, že je to někdejší taxík, který měl najeto 350 tisíc kilometrů. Navíc byl bouraný a samonosnou karosérii měl překříženou tak rafinovaně, že v rychlostech mezi 105 a 115 kilometrů byl skoro neovladatelný a když jsem s rodinkou jel po Hitlerově dálnici v DDR na Rujánu, musel jsem si počínat jako pilot překonávající rychlost zvuku: přidat plný céres, vydržet to a dostat se na 120 km/hod. Nakonec jsem to auto prodal policajtovi který mě v noci zastavil, protože si všiml, že auto má vyhnilé brzdové světlo. Ten příběh stojí za vyprávění, povím zítra, teď nebudu odbočovat víc, než je nutné.

Druhé auto z bazaru bylo audi stovka. Byl skvělé, až na to, že se ukázalo, že mělo na policii zfikslované papíry. Bazarista to musel vědět, bezpochyby to on nechal zfikslovat. Ale co s tím? Kde se odvolám? Nakonec jsem auto prodal na součástky.

Třetí auto z bazaru bylo taky audi stovka. Skvělé, nebourané. Tak to stálo v papírech z bazaru. Po dvou kilometrech jízdy jsem se dostal do štrůdlu v Ječné ulici (kdo jezdí po Praze ví, o čem mluvím), auto se ohřálo a ta žvejkací guma co s ním byl přilepený chladič se roztavila a chladič se utrhl a třísknul do vrtule. Jistě že jsem se mohl s bazarem tahat a soudit. Času a kvality života si vážím víc, než nákladů za opravu.

Z těchto případů vycházím jako pitomec já. Byl jsme málo obezřetný. Když jdu do bazaru, jakéhokoli, ať se jmenuje AAA a má reklamy třeba s Klausem na billboardu, nebo ať se jmenuje ZZZ, musím mít oči na stopkách. Nevěřte nikomu, nevěřte ničemu, nevěřte reklamě - té už vůbec ne! Jde o ojetá auta. Ta se prodávají ze třech důvodů: bohatí je dávají pryč s důvodů daňových, zchudlí kvůli penězům, většina lidí kvůli tomu, že přestávají fungovat. Tak to prostě je, bazar nebazar. Je možné, že někdo jde hrát BINGO pod vlivem reklamy, na níž bídník gangster (hraje ho Jan Přeučil) vykládá - celý život jsem přepadal banky a teď hraju bingo a jsem za vodou. Jenže pak ať se nediví.


PSÍ PŘÍHODY: Co je a co není zásluha
Nekladu na Barta přehnané nároky. Když ze soboty na neděli napadlo deset centimetrů sněhu, nečekal,jsem, že Bart ráno popadne škrabku a začne protahovat cestu. Bylo by ale dobré, kdyby mi nepřekážel, když já protahuju cestu - a nesnažil se sežrat škrabku a pozřít kupu nahrnutého sněhu.
No, v tomto ohledu mi nevyšel vstříc.
Přitom, on pacholek moc dobře ví, co se od něho chce.Kupříkladu po něm chci, aby nepojídal jedlé psy. Těžko splnitelný požadavek! Proto chodí ven výhradně z náhubkem a na žádné přemlouvání, sliby a smutné oči nedám. Naštěstí se postupem času, řekl bych postupem stárnutí, mění Bartův jídelníček. Ne každý pes už je jedlý - samozřejmě, v menu je na prvním místě trojice Max, Brok a Tom, tyhle tři ovčouny by Bart chtěl spořádat ke snídani v kteroukoli dobu pro snídani vhodnou či nevhodnou. Ale teď už nechává v klidu i kokršpaněly, a to je takové mezní rasa, kterou pokládal za nežádoucí a k akci vybízející už Bartův předchůdce Gordon.
Jakmile potkáme problematického psa, Barta přivolám a připnu na vodítko. Míjíme psa a Bart přísně hledí a je mi jasné, že kdybych vodítko uvolnil, uvázal by si kolem krku ubrousek a připravil se k hodům. Nepřipustím to. Mineme problematického psa, načež se na mě Bart podívá a přitulí hlavu k noze: žádá chválu. Viděl jsi, pane, jak jsem byl hodnej?
Pohladím ho. Ano, byl jsi hodnej, Barte. Ať si o míře zásluh myslím cokoli, je to zásluha a zaslouží odměnu.

Potkáme jezevčíka. To není - a nikdy nebyl - v Bartových očích jedlý pes. Bart se nerad při jídle ohýbá. A přesto, zase se ke mně přimáčkl a žádal odměnu.

Tentokrát jsem byl pevný. Ne, žádné chválení nebude. Jezevčík není žádná zásluha, Barte! Až bez keců a vrčení a sopení potkáme Maxe, dostaneš ne pohlazení, ale věnec buřťů.
To ale nehrozí, to věru nehrozí.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.