Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pátek 11.1.2002
  • Český telekomunikační úřad povolil Telecomu zvýšení cen, Telecom hodlá zvýšit paušál až na 400 Kč
  • Místopředseda lidovců Jan Kasal prohlásil, že lidovci nepodpoří návrh unionisty Petra Matějů na zavedení školného na vysokých školách, podle něho nejde o čtyřkoaliční návrh, ale iniciativu poslance Matějů
  • Miloš Zeman a Vladimír Špidla navštívili sídlo BIS v Praze
  • Další čtyři pracovníci Komerční banky jsou stíháni ve věci podnikatele Františka Chvalovského, v kauze jde o 1,5 miliardy korun, které z banky utekly
  • Ministr zahraničí Jan Kavan upozornil, že negativní hodnocení české armády ze strany NATO je prakticky stejné jako loni
  • Úřad pro jadernou bezpečnost povolil zvýšení výkonu reaktoru prvního bloku na 100%
  • Firma Black and Decker postaví v Trnicích na Ústecku továrnu na výrobu nářadí
  • Počasí Praha: slabý mráz, šedivo pod mrakem
    Brno: asi lehce mrzlo, ale jinak bylo docela hnusně    Lubomír Střítecký
    Žilina: zamračené a celkom slušný mráz    Miroslav Drkoš

Česká zima (z Moravy):
Vrní, vrní kolovrátek,
zítra bude velký svátek
a vpozítří ještě větší,
pojedeme do Poříčí
a z Poříčí do Svárova,
dostaneme kus tvaroha.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Myšlenka dne:
Miroslav Beneš pronesl ve čtvrtečním Kotli na Nově nečekaný apel:
Zdůraznil, že zdaleka ne všichni Češi jsou tuneláři a vyzval všechny poctivé občany, aby se přidali.

Z deníčku Moby Dicka:

Pátek 11. ledna 2002
Požární cvičení začalo zapálením dýmovnic na střeše. Drn s Trnem se vrhli na plánovanou oběť, vedoucího D. Hlava, obvázali ho i nosítky a odnesli na seřadiště. Pak se vrátili navařit grog. Ambrož půjčil ing. Mazancovi klíče od strojoven výtahu. Já s Juniorem jsme ohlásili městským hasičům, že všichni textárníci opustili objekt, ale my se musíme vrátit k rozdělané práci. Akci jsme hodnotili jako úspěšnou. Jenom Duto pak přiběhl s ještě ofačovanou hlavou a řval na nás: "Všichni jste uhořeli!"


OKNO DO DALEKÝCH KRAJŮ - výpravná obrazová publikace PODIVUHODNÝ SVĚT z vydavatelství Reader´s Digest VÝBĚR vás doprovodí na nejzajímavější místa na světě slovem i obrazem - tentokrát navštívíme Jižní Ameriku. Nebojte se suchého poučování - je to strhující vyprávění doprovázené množstvím fotografií a ilustračních kreseb a map.
Inzerce

Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Má smysl někoho volit?
Včera večer jsem měl potěšení debatovat v Press klubu Frekvence 1, kam mě pozvala komentátorka a moderátorka Barbora Tachecí - jsem moc rád, že už nedělá mluvčou banky a je zase v novinařině! Zavedla řeč na několik okruhů problémů a k jednomu bych se teď, v klidu, rád vrátil: Má smysl někoho volit?
Mnoho lidí si myslí, že nikoli, a důvody dobře Barbora shrnula: panuje přesvědčení, že to nemá smysl. Těžko se dá předpokládat, že kterýkoli z aktérů voleb získá nadpoloviční většinu, tedy, že převálcuje soupeře a bude po další čtyři roky ve vládě a nikdo mu do vládování nebude mluvit. Bezpochyby půjde o koalici a Barbora to pěkně vyjádřila, že tedy nutně volič, který bude volit stranu A zvolí i stranu B (která vstoupí do koalice), aniž by měl sebemenší možnost spolurozhodnout, kdo tou stranou B bude. Jelikož tomu tak je a bude, mnoho lidí si myslí, že nemá smysl vůbec někoho volit.

Myslím si, že tento názor je zásadně nesprávný a asi nešikovně jsem to říkal v Press klubu a zkusím to říct líp.
Tato teze by byla správná, kdyby šlo o fotbalové utkání, kde je žádoucí, aby z matche vzešel jasný vítěz. Politika je něco jiného. Strany nemají za úkol převálcování protivníka. Strany mají za úkol zastávat zájmy svých voličů. Samozřejmě, že nejefektivněji je zastávají v jednobarevné vládě, ale to, že vstoupí do koalice neznamená, že volič hodil svůj hlas do studny. Při prosazování zájmů svých voličů musí brát v koaliční vládě v potaz zájmy voličů koaličního partnera, o nic jiného nejde. A není pravda, že na výsledku nezáleží a že je jedno, koho budeme volit.
I kdyby, dejme tomu, došlo ke koalici ČSSD a ODS, bude zatracený rozdíl, jestli to bude koalice s převahou ČSSD a podporou ODS anebo naopak. Ten pojem mandát, to není jalový politologický výmysl. To je slovo označující voličské pověření a je to základ demokratické společnosti založené na svobodných volbách. Ostatně, společnost nezaložená na svobodných volbách není demokratická...


RODINA A PŘÁTELÉ: O půlnoci na Pána prstenů
Už včera jsem se tu holedbal, že se s Míšou a Irenou (žena a dcera) chystáme o půlnoci na premiéru prvního dílu Pána prstenů. Chystala se nás taková menší výprava ze "společenství Rybky" - tedy z party, co se každý čtvrtek scházíme odpoledne v kavárně Rybka v Opatovické ulici.
Film natočený podle stejnojmenného románu britského spisovatele Johna Ronalda Reuela Tolkiena dávali v multikině Slovanský dům - a taky Nový Smíchov, který je od našeho domu coby silný voják kamenem dohodil! Jenže v tolkienovském duchu "cesta tam a zase zpátky" jsme volili Slováč. Bylo plno - a jedna parta tam přišla namaskovaná na Černé rytíře a Skřety, bylo na ně příjemně odporné podívání!

Film natočil novozélandský režisér Peter Jackson za 11 miliard korun - z promítání v Kanadě a USA byly do konce roku dvě třetiny nákladů doma. Předlohu zfilmoval před téměř čtvrt stoletím Ralph Bakshi. Byla to kombinace hraného a kresleného filmu, u kritiků i diváků propadla - je ale fakt, že i po mnoha létech si na celkový dojem tajemna a hrůzného okouzlení pamatuju.

Johnson pracuje čistě se soudobými filmařskými technikami - a je dobře, že s výjimkou Bakshiho experimentu nikdo na Tolkiena dosud nesáhl. Technika musela dostoupit dostatečně daleko, aby bylo možno natočit tuhle pohádku. A do techniky zahrnuju i techniku soustředění peněz - protože za lacino se tenhle film takto dokonale natočit nedá.

Je to sled monumentálních obrazů, zapadajících do novozélandské přírody - plný hnusných potvor s chrupem svědčícím o okázalém nezájmu o zubní hygienu, ale také obývaný krásnými ušatými ženami to jsou víly čili elfové. Znalci Tolkienova díla si všímají drobných nedostatků, jako například toho, že v devítičlenné družině černých jezdců chybí žena - podle románu tam má být žena. Nevím tedy, jak znalci zjistili, že mezi jezdci není žena - není jim vidět do obličeje a tělo mají zahalené plášti a kryté brněním a ve sprše se nevyskytují. Co ale oceňuji nejvíc - tento film prezentuje nové tváře, především hobita Froda ( Elijaha Wooda) a nového mečového hrdinu Viggo Mortensena v roli udatného Arargorna. O příštích vánocích uvidíme v druhém díle, co skvělého ve světě hobitů, elfů a skřetů vyvedou. Kdo četl román už tuší: jak hezky poznamenala v pojednání o filmu Darina Křivánková ve včerejších Lidovkách, bude to: půjdeme - bojujeme - diskutujeme. To není vyjádření kritiky - to je vyjádření podstaty žánru zvaného fantasy, žánru milovaného milióny lidí na celém světě. Tito lidé měli u nás včera tři hodiny od půlnoci svátek.


PSÍ PŘÍHODY: Jsme hodnotiteli počasí
Bartovi je jedno, jaké je počasí, na to jsem tu už několikrát poukázal. Vadí mu jen hustý déšť - když otevřu dveře do lijáku, opatrně vysune čumák z dveřního otvoru a zatáhne ho po prvních kapkových fackách. Když ale sám vykročím do deště, bez váhání mě následuje.
Tohle je ovšem akademický přípodotek - lijáky nepřicházejí v aktuální roční dobu v úvahu. Pominuly mrazy a nastává standardně mizerné počasí. I to je Bartovi lhostejné.
Jako glosátor denního průběhu mám za povinnost počasí sledovat - a jak vědí pravidelní čtenáři, mám v tom tři kolegy, Lubomíra Stříteckého v Brně, Petra Kroula v Orlických Horách a Miroslava Drkoše v Žilině. Ten onehdy přišel s jazykovou novinkou v oblasti meteorologie: vymyslel českou protiváhu anglického slova smog - což je kombinace kouře a mlhy (smoke + fog): navrhuje slovo kouha (kouř a mlha). Ve slovenštině nabízí taky pěkné slovo dymla (dym + hmla) - nedovedu posoudit, jak dymla zní slovenskému uchu, ale mému českému uchu kouha lahodí.

Bartovi je kouha lhostejná, jako všechny ostatní jevy z oblasti počasí. Přitom se tvrdí, že psi mnohem víc než lidé trpí kupříkladu vlivem výfukových plynů, protože jsou menšího vzrůstu než lidé a mají čumák u země. Je ale možné, že Bart čmuchá tak nízko u země, že jím podjede vrstvu, kterou tvoří kouha (vidíte, jak dobře se Drkošovo slovo uplatňuje)!

Čmuchá - kouha nekouha - mimořádně intenzivně v těchto dnech. Nevím, jestli někde v okolí hárají feny, ale musím teď na něho dávat pozor víc, než jindy: Bart je čuchací a tudíž i zdrhací. Čmuchání se povoluje, zdrhání zakazuje.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.