Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: Pondělí 7.1.2002
 • Sněhová kalamita je zřejmě za námi - až na další eventuální překvapení
 • Václav Havel připomněl 25. výročí vzniku Charty 77
 • Náměstek policejního prezidenta Miroslav Antl řekl v sobotu, že v Železného kauze se dají čekat další obvinění
 • Místopředseda ODS Přemysl Sobotka vyslovil v Sedmičce na Nově výhrady proti tomu, že Václav Klaus figurujuje na billboardu propagujícím lyže
 • V sobotu nabyla účinnost novela zákona o provozu autoškol
 • Podle sdělení ČT se muslimští fundamentalisté pokusili v České reublice vyrobit propagační CD ROM napadající protiteroristické akce v Afghánistánu
 • Na farmě v Hevlíkovicích byla u jedné z ovcí zjištěna nemoc zvaná klusavka
 • V neděli se slavil svátek Tří králů a odstrojovaly se stromečky
 • Na horách jsou ideální lyžařské podmínky
 • Počasí Praha: Pořádně mrzne, zvlášť v noci, přes den to ujde; svítilo sluníčko po oba dny
  Brno:    Lubomír Střítecký
  Žilina: typická inverzia - na kopcoch okolo nuly a pekne, dole v meste krutý mráz a dymla (=dym+hmla, podla anglického smog=smoke+fog, po česky kouha=kouř+mlha)    Miroslav Drkoš

Česká zima (z Moravy):
Šel jest Honza kolem lesa
uviděl tam Herodesa.
Herodes byl ukrutný,
strčil Honzu do putny.

(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka:

Pondělí 7. ledna 2002
Vedoucí Duto Hlav přišel z managorské porady velmi vzrušený: "V pátek se v našem objektu bude konat tajné požární cvičení. Prostudujte si pečlivě předem všechny požární, protipožární i hasičské předpisy. Junior s Mobym jsou dobrovolnou požární hlídkou. Já budu oběť."


OKNO DO DALEKÝCH KRAJŮ - výpravná obrazová publikace PODIVUHODNÝ SVĚT z vydavatelství Reader´s Digest VÝBĚR vás doprovodí na nejzajímavější místa na světě slovem i obrazem - tentokrát navštívíme Jižní Ameriku. Nebojte se suchého poučování - je to strhující vyprávění doprovázené množstvím fotografií a ilustračních kreseb a map.
Inzerce

Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Od soboty platí novela zákona o autoškolách
Od soboty platí novelizované tři zákony o autoškolách a dovozu automobilů. Novelám předcházely skandály a protesty jak majitelů autoškol, tak dovozců aut. Máme po ruce několik scénářů, nebo několik předloh pro reakci:

Předloha pro nespokojence: Náš parlament je parta neschopných nejapů, která nedovede udělat zákon napoprvé. Z její dílny vycházejí zmetky, které je třeba okamžitě opravovat.
Předloha pro spokojence: Zákony jsou přijímány standardním postupem. Do něho nepatří jen a pouze práce zákonodárných sborů. Jeho součástí je i tisk jako tlumočník názorů veřejnosti a sama veřejnost, spolky, sdružení i jednotliví občané. Parlament nemá patent na rozum. Něco může být sebelépe zamýšleno a v praxi se to neosvědčí. Právě toto se stalo - a je dobře, že se to stalo.

Námitka nespokojence: Je jasné, že parlament, tedy poslanci a senátoři nemají patent na rozum. Jenže právě proto se předlohy nejdřív projednávají a konzultují - to nebylo možné se nejdřív těch provozovatelů autoškol a dovozců zeptat? To se musely do zákona dostat takové očividné nesmysly, jako jsou překlady manuálů k ojetým automobilům?
Námitka spokojence: Autoškoly i dovozci by samozřejmě chtěli co nejměkčí podmínky pro jejich práci. Při projednávání původních zákonů jistě lobovali, jedni i druzí. Nelze si představit, že nelobovali. Že by nevěděli o projednávání těch zákonů. Že by jen tak seděli s rukama pod zadkem. No, a jaksi to nedopadlo. Nemá smysl spekulovat nad tím, proč nedopadlo. Druhé kolo se odehrávalo před očima veřejnosti. Prostřednictvím tisku mohla posoudit požadavky i dikci zákona.
Závěr? Jestli jsou teď zákony dobré, jestli se osvědčí, dobře se stalo. Jestli se neosvědčí... pak by to už bylo trochu legrační, nemyslíte?


RODINA A PŘÁTELÉ: Poslední míle na ledu
O problému poslední míle, posledního metru jsem zde psal 28. prosince. Psal jsem to s klidným svědomím, o úsek cesty kolem našeho pozemku se myslím dobře starám a sousedi neméně pečlivě pečují o ten jejich.

Dokonce - jsem měl právě do-uklizeno, za hustého sněhu, pravda, který padal před několika dny. Bylo tak jedenáct v noci. Najednou - zvonek u vrátek. Byl to můj syn David. Volal na mě, abych hned přišel, že má něco s autem.

Evidentně stojí na nohou a mluví, blýskalo mi hlavou, zatímco jsem běžel k vrátkům.
Jeho auto tam stálo - bez poškození - a bylo nějak divně natočené ke sloupku k vrátkům.
Vysvětlení jednoduché: třebaže jel David nulovou rychlostí, auto bylo prakticky neovladatelné a zastavilo se snad jen na modlitbu, než na brzdy. Jak ho teď dostat na pozemek?

Cestu máme dlážděnou betonovou zámkovou dlažbou - dosti kluzká. Nějakých pět šest metrů od branky cesta zahýbá ostře vlevo a v nejostřejším bodu zatáčky je kamenný patník. Zatím tu do něj naboural jen jeden automobilový závodník (bez přehánění, fakt! jmenovat nebudu...), a teď byla šance to zopakovat. Opravdu to děsně klouzalo.

V první fázi jsem vlezl do auta a o kousek odcouval - za Davidova vydatného tlačení. Popojel jsem o metr a dál jsem se neodvážil. Vylezl jsem z vozu, samozřejmě stojícího, samozřejmě zabrzděného. A ta potvora se dala do pohybu, sama od sebe, smýkala se centimetr po centimetru směrem na patník! Zastavili jsme ji až špalkem hozeným pod kolo.

Bylo to horečnaté dumání v předpůlnočním mraze. Auto stálo mezi vraty, nechat jsme ho tam nemohli, vrata by nešla zavřít. A popojet jsme se báli.

Na řešení přišla až moje moudrá žena Michaela. Najednou se vyhrnula a vlekla sebou vyhozený, avšak ne úplně vyhozený koberec kovral, který kdysi sloužil našim psům jako pelech a od té doby byl v garáži (pro případ, že se bude hodit). Takže po koberci vjel David na pozemek.

Toho večera snad ani nepadal z nebe sníh - bylo to nejmazlavější mejdlo. Kovral je opět v garáži - kdyby se svatý Petr rozhodl znovu mydlit.


PSÍ PŘÍHODY: Nový rituál - sezení na schodech
Bart se naučil sedět na schodech už jako štěně - posadí se na schod a přední tlapy si opře o spodní schod. Když jsem to viděl poprvé zajásal jsem, že máme doma vynálezce - pak se ale ukázalo, že takhle si hoví mnoho pejsků.

Plynula léta.
Bart někdy takhle sedí, jindy nesedí, vleze si nahoru na podestu anebo ulehne na pelech za domovními dveřmi.
V poslední době však začal zachovávat pravidelný rituál.
Vrátíme se z procházky a on hned zamíří na schody. Tam si sedne na čtvrtý schod, tlapy opře o třetí schod. Já usedám na druhý schod a zouvám se. Bart mi olízne ucho. To je jistý druh poděkování za to, že jsem ho vzal na procházku.

Zuju se a uložím boty do botníku. Natáhnu na nohy trepky a mířím ke schodišti.
"Tak co, Barte, půjdeme?"
Vzhlédne a zůstane sedět.
Vyjdu až nahoru a Bart dál sedí a o něčem přemýšlí.
"Barte," oslovím ho, "pojď. Nedělej záhadnou bytost."
Jemu se ale líbí dělat záhadnou bytost.
Počká, až zavřu dveře a dojdu do kuchyně. Tam natočím do konvice vodu a zapnu ji.
Teprve potom se mu uráčí vstát, vyběhne po schodech nahoru, otevře si sám dveře a taky běží zkoumat, co mu dám k snídani dobrého.

Smysl rituálu nechápu, je mi záhadný jeho vznik, nevím, zda ho bude Bart dodržovat navždycky. Teď ho to ale už nejmíň čtrnáct dní drží.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.