Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: Čtvrtek 3.1.2002
Neviditelný pes knižně
Nové knižní vydání Bartových příhod vyšlo! Za 219 Kč je k dostání v lepších knihkupectvích - na př. v Praze v Krakatitu v Jungmannově 14, nebo objednat mailem .

 • Ve třetině okresů České republiky je vyhlášen kalamitní stav v důsledku přívalů sněhu
 • Armáda pomáhá na Pardubicku a Rakovnicku, uvažuje se i o dalších místech nasazení
 • Hraniční přechody do Německa jsou v mnoha případech uzavřeny
 • Přes Českomoravskou vrchovinu se nedoporučuje jezdit
 • Vladimír Špidla vysoce ocenil novoroční projev Václava Havla
 • Také Miloš Kužvart ocenil projev a řekl, že "burcuje občany k aktivitě a občanskému sebevědomí"
 • O víkendu bude budova senátu otevřena veřejnosti od 10 do 16 hodin
 • Václav Havel hodlá odletět na Kanárské ostrovy, aby se tam doléčil
 • Počasí Praha: Mírně kolem nuly, silný vítr, občas trochu sněhu spadlo
  Brno: sluníčko se střídalo se sněhovejma vánicema    Lubomír Střítecký
  Žilina: už by toho snehu aj stačilo, lebo čo je vela, to je vela    Miroslav Drkoš

Česká zima (z Vysočiny):
Já sem malej chocholáč
přišel jsem k vám pro koláč;
koláček mi dejte,
nic se mi nesmějte!
Budete-li se mi smát,
čtyry koláče mi musíte dát.

(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka:

Středa 2. ledna 2002
Ředitel Běsný Kokot zahájil nový pracovní rok projevem v závodním rozhlase: "Bouřlivě se rozvíjející trh na poli mektů a tlachů, větší flexibilita konkurence a cenové tlaky způsobují, že se nám nedaří plnit očekávaný nárůst výnosů. Tento nepříznivý trend vyrovnáme pružnou tvorbou cenových programů." Je to tak. Zdražujeme.

Čtvrtek 3. ledna 2002
Na závěr včerejšího rozhlasového projevu ředitel Běsný Kokot pravil: "Největším kapitálem, který naše firma má, jste právě vy, naši zaměstnanci, se svým technickým i lidským potenciálem. Čekáme vaše zapojení do realizace plánů, projektů a stanovených cílů." Čtvrtá vlna liberalizace se blíží, nikdo nesmí zůstat nezapojen. Pro nové čtenáře mého deníčku - zase se bude propouštět.


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Třetina republiky je sevřena sněhem
Pražáci jsou z toho zase venku, říkají si asi v trpkosti obyvatelé míst, zavalených sněhem. Mimořádně špatná je situace v kraji Vysočina. Ve srovnání s tím, co se děje v těchto místech, jsou naše potíže v Praze skoro komické - pokud ovšem se někdo nenaboural. Přinejmenším tady v centru o ničem skoro nevíme. A přitom u Rudné - to je kousek odsud - je pod sněhem zahrabaný celý vlak!

Pěknou sněhovou kalamitu jsem zažil v roce 1969, když jsem sloužil na vojně v Bratislavě. Tehdy to ovšem bylo i ve městě - chodníky byly zasypané do výše zábradlí na křižovatkách a když jste chtěli přejít ulici, museli jste sestoupit po schůdcích vydlabaných ve sněhu.

My obyvatelé pražského centra tedy sledujeme kalamitu v teple, na obrazovkách televizoru. Přece jenom je to méně děsivá podívaná, než záplavy. I když... kdo ví, co nás čeká na jaře.

Takže - přeji čtenářům z postižených okresů (pokud mají náladu hrabat se v internetu), aby vše šťastně přečkali. A na ulice a silnice se nepouštějte bez zimních pneumatik! Údajně je používá jen třicet procent řidičů.


RODINA A PŘÁTELÉ: Potěšující zpráva z Rokytnice
Na silnicích se odehrávají sněhové horory. O to více mě potěšilo, co mi vyprávěl kamarád, který se vrátil z Orlických hor. Samozřejmě, že je tam stejné boží dopuštění, jako všude jinde. Sněhová potopa (nemělo by se říkat posněha?) nebo záplava, jak chcete. Do té posněhy vyrukovala na víkend armáda Pražáků. Společné znamení: inteligence novinářské hyeny, projevuje se mimo jiné tím, že nasazují řetězy až když uváznou a nedovedou to. Změť sněhu, plechu a nadávek.

Do toho přijíždí Deus Ex Machina.
Vyprávěl kamarád:
"Na sněžném skútru Yamaha přijel chlapík s vizáží a chováním Paul Newmana, v černé kombinéze s nápisem POLICIE. S nikým se nedohadoval, nikomu nenadával, od nikoho nechtěl papíry. Nasazoval lidem řetězy a ani nechtěl, aby vylezli - jediné co chtěl bylo, aby už byli pryč. A tohle trvalo tři dny!"

Nechtělo se mi tomu věřit. Letos oslavím čtyřicáté výročí držby řidičáku a stalo se mi jedinkrát v životě, že v kritické situaci policajti pomáhali - stalo se to myslím před dvěma lety v Brně, psal jsem o tom ve Psu. Kamarád je taky takový veterán českých silnic a má podobné zážitky.

"Nezajímavější ale na tom bylo, že..." Skoro se zdráhal to doříct. "Vony po tom policajtovi letěly holky!"

Božínku, proč by ne! Holky letěj na pořádné chlapy, kéž by jich bylo u policie čím dál víc!


PSÍ PŘÍHODY: Jak se mi nechtělo z postele
Málo chybělo a Bart by mě dnes nebyl vyheveroval z postele. Měl jsem k tomu dobrý důvod. Nad ránem jsem se probudil a opatrně, abych Barta nevzbudil, jsem se plížil na záchod. Cestou jsem se podíval prosklenými balkónovými dveřmi ven. A tam bylo půl metru... no, dvacet centimetrů sněhu.
Hýml, řekl jsem si, budu muset prohazovat cestu. A pak, po návratu do postele, jsem rychle zavřel oči a poslední bdělá myšlenka zněla: To bude zase leknutí, až se probudím!

Probudil jsem se, když mi pes ryl čumákem díru do ledvin. S vizí odklízení sněhu na mysli jsem vložil do hlasu hodně vemlouvavost. Přiměl jsem ho k odkladu, byl milosrdný, ulehl, chvilku podřimoval. Potom, když bylo na hodinách sedm, vstal a dal najevo, že další odklady nestrpí. Byl nekompromisní.

Nebudu z toho dělat drama. Konec konců, vždycky se vychopím, vždycky popadnu hráblo, vždycky tu cestu proházím.

Zabalený do bundy, šály, obut do křusek, otevřel jsem dveře, připraven vnořit se do závěje.
Před barákem nebyla závěj.
Před barákem dokonce nebyla ani vrstva sněhu, aby stála za řeč. Dokonce tam nebyla ani sněhová krupička a cesta před naším pozemkem byla absolutně čistá.
Už jsem si říkal, že mě bere fantas, anebo že došlo k unikátnímu meteorologickému jevu - že totiž sněžilo na jedné straně domu a na druhé nikoli.
Pak ale jsem přišel na jiné vysvětlení: foukal vítr a navál ze střechy sníh na balkón. Vysvětlil jsme to Bartovi. Toho však zajímají jiné věci.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.