Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 26.12.2001
Neviditelný pes knižně
Nové knižní vydání Bartových příhod vyšlo! Za 219 Kč je k dostání v lepších knihkupectvích - na př. v Praze v Krakatitu v Jungmannově 14, nebo objednat mailem .

 • Dnešní den 26. prosince je zasvěcen principu UMOJA, prvního ze sedmi principů NGUZO SABA africké slavnosti KWANZA: Umoja znamená jednotu, pospolitost.
  ÚTERÝ 25.12.
 • Karel Kühnl se zúčastnil benefičního kola televizní soutěže Chcete být milionářem a ztroskotal na otázce Který slovenský herec hrál ve filmu Vítězný lid Gottwalda, na charitu vysoutěžil 160 tisíc (Ústav sociální péče ve Stodu), méně úspěšní byli Miroslav Kalousek a Miroslav Výborný
 • V Kaplicích v jižních Čechách policisté zastřelili násilníka, který je ohrožoval nožem
  PONDĚLÍ 24.12.
 • Pražský primátor Jan Kasl servíroval na Staroměstském náměstí rybí polévku
 • Zdravotní stav Václava Havla se o Vánocích nezměnil
 • U Temelína protestovali umírnění odpůrci jaderné energie, kteří přišli z Rakouska, distancovali se od těch "kteří proti vám a vaší zemi bojují", řekli v poselství k Čechům
 • Na Rychnovsku je sněhová kalamita Právě před sto lety, 25. prosince 1901, se narodila Milada Horáková. Žena, kterou nacisté věznili a komunisté popravili.
 • 26. prosince v 11.30 se u Památníku obětí komunismu v Praze na Vyšehradě koná pietní vzpomínka ke stému výročí narození JUDr. Milady Horákové,
 • Obchodníci oznámili po skončení Zlaté neděle rekordní tržby
 • Potápěči se v neděli loučili v Praze se sezónou - na malostranském břehu předváděli moderní výstroj i historický skafandr
 • Firma UPC ukončí začátkem ledna bezdrátový systém vysílání a bude vysílat jen po kabelu
 • Prezident Václav Havel je i nadále ve Vojenské nemocnici v Praze Střešovicích
 • Petr Pithart a Václav Klaus se v Nedělní partii na TV Prima shodli, že je třeba co nejdřív vstoupit do EU, Klaus jen vyjádřil pochybu, zda dnes zvolená cesta EU je ta nejlepší a jediná možná
 • Ve "známkování" vlády udělil Václav Klaus Zemanově vládě dvě mínus
 • V noci ze soboty na neděli bylo kvůli sněhu uzavřeno letiště v Praze Ruzyni
 • Sníh na většině silnic je v rozumné míře uklizen
 • Počasí Praha: 25.12. se výrazně oteplilo, ovšem foukal silný vítr, večer pršelo
  Žilina: celý deň valí sneh a najspolahlivejším dopravným prostriedkom sú bežky    Miroslav Drkoš

Česká zima (z Hlubčicka):
Pastuškové v lese pásli,
přiletěl k nim anděl jasný,
anděl jasný, jasnušinký,
jak slunečko bělušinký.
Pastuškové se polekali,
a na kolenka poklekali.
"Pastuškové, nelekejte se,
ale ztelka veselte se,
neb Maria Panna čistá
porodila Jezu Krista,
porodila, povila,
do jesliček vložila:
Lilej, lilej liliátko,
pěkné, švarné pacholátko!"

(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka:

Středa 26. prosince 2001, 2. svátek vánoční

Telefonoval mi domů vedoucí ing. Duto Hlav: "Zítra mi přijdou vyměnit okna, přijdu do práce až pozítří. Drn s Trnem mají dovolenou. Vypracujte místo nich za naše oddělení výroční přehled Mektů a Tlachů. Máte v tom praxi!"


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Vánoční svátky vrcholí
Chcete být milionářem - to je populární soutěž, mezinárodně známá a ověřená; když jde na Nově Milionář, klesá prý spotřeba vody! Tentokrát se hrálo o peníze, ty však měly přijít do Ústavu sociální péče ve Stodu, účastníky byli politici. Karel Kühnl vyhrál pro ústav 160 tisíc, ztroskotal na otázce Který slovenský herec hrál ve filmu Vítězný lid Gottwalda, na charitu vysoutěžil 160 tisíc. Miroslav Výborný následoval po něm: nevěděl, jakou barvu má formulář pro daňové doznání... Šťastný to muž! Pak nevěděl, ve kterém městě se konaly olympijské hry v roce 2000, ale dostalo se mu nápovědy. Nakonec Výborný shořel na otázce "který spisovatel nemohl obdržet Nobelovu cenu" a myslel, že by to mohl být Jules Verne - Victor Hugo umřel v roce 1885. Takže ústav od něho dostane pouhých deset tisíc. Miroslav Kalousek pohořel na prostředním jménu Margaret Thatcherová - ta se jmenuje Hilda a Kalousek myslel že Evelyn. Myslím, že to bylo dobré zpestření této "lidové univerzity", a kdo říká, že to byla "laciná cesta k popularitě", ať se jde před Vladimíra Čecha posadit.
Toho Verna a Huga bych věděl, ale na Thatcherové bych shořel stejně jako pan Kalousek.
Text z 24.12. Jaké to jsou Vánoce?
Jako na všechno můžeme se na Vánoce dívat ze dvou úhlů. Jelikož jsem optimista, líbí se mi především, že to jsou Vánoce na sněhu a ne na blátě. Nejsem sice právě nadšený, když musím s bolavými zády protahovat cestu kolem našeho domu, ale pak přijdu domů, podívám se z okna, a všechno je bílé a svítí do toho sluníčko a záda přestávají bolet. Pravda, nastala nevyhnutelná silniční kalamita. Pěkný byl onehdy titulek v novinách: Republiku překvapil sníh! No, myslím, že nárok na překvapení by republika měla, dejme tomu, v červenci, v prosinci, obávám se, nárok na překvapení zaniká.

Jaký dárek?
Dostali jsme dárky dva. Telecom udělil zdražení svých služeb - jak se ukazuje, co vůbec nejvíce zdokonalil a vylepšil, je schopnost mlžení, to je zdvořilé označení klamavosti a falše. Je to umožněno tím, že - bohužel - zejména tisk si odmítá uvědomovat, že zvůle Telecomu je umožněno politickou dohodou ODS a ČSSD. Nebýt jí, Telecom by si nikdy nemohl dovolit to, co si troufá.
Druhý dárek je pozitivní - je to rozhodnutí Toyoty a Pažouta postavit v Kolíně automobilku. Pětatřicet dalších firem, které by fungovaly jako dodavatelé dílů, se k investici chystají. To je hojivá náplast na dvě rány či ranky - investovat odmítl bavorský BMW a nějak se přestalo mluvit o Intelu.

Po celý rok odborníci debatovali o tom, zda Zemanova vláda se zasloužila za hospodářský vzestup, anebo zda se vezeme jako Smolíček Pacholíček na liščím ocasu konjunktury. Podíl vládních snah na investičních úspěších se však popřít dá jen s ideologickými brýlemi na očích, se stupněm filtrace, jaký má pěticentimetrová dubová fošna.

Zajímavost na konci - v nedělní politické diskusi Partie zasedli Petr Pithart a Václav Klaus. Nepřekvapilo, že vládu Pithart chválil - s výjimkou jejího skandálního útoku na týdeník Respekt. Ale i Klaus jí dal vcelku příznivou známku dvě mínus. Jestli si dobře pamatuju ze školních dob, stačilo by - byť o fous - to na konstataci "prospěl s vyznamenáním".


PSÍ PŘÍHODY: Šťastně obdarovaný Bart
Toť se ví, že jsme taky Barta obdarovali. Ovšem bezkonkurenčně největší úspěch měl dárek od našich sousedů a přátel, manželů Špičkových: pískací činku.

Být z litiny, byla by to pořádná činka, určitě - odhaduju - sedmikilová. Už na první pohled vypadala podstatně přívětivěji, než litinová činka. Měla barvu bílou s pestrobarevnými fleky, červenými, modrými, a připomínala spíš dort než tělocvičné nářadí.

Pískala.
Bart nikdy nedostal nic pískacího. Moje zkušenost s těmito hračkami vychází ze zkušeností s Gordonem, německým ovčákem,naším prvním psem. Ten spolehlivě zbavil pískací hračku její základní vlastnosti během deseti vteřin.
Od té doby ale uplynulo mnoho vody v řekách a bylo toho hodně napískáno a výrobci se poučili - a tahle činka obdivuhodně vzdorovala.

Bart byl nadšený. Snad ještě nikdy jsem ho neviděl v tak radostném stavu. Každou chvilku odbíhal s hračkou do předsíně - asi abychom mu ji nesebrali, jenže pak se vracel a všem členům rodiny ji ukazoval a vyžadoval chválu. Pak zase zmizel - a bylo mi jasné, že by ji zahrabal do sněhové závěje, kdybych ho pustil ven. Šel spát velmi pozdě a pochopitelně že si na pelech vzal pískadlo. Ráno mě nechal spát o něco déle než obvykle.

Ještě u snídaně ležel pod stolem, to je jeho hájemství, a zpracovával činku čelistmi. Uvažovali jsme o tom, že budeme muset občas tu zatracenou věc položit na skříň, jinak přijdeme o nervy.
Nebylo toho třeba.
Ta věc naposledy vykvíkla a v následujících několika vteřinách se rozpadla na pískadlové molekuly.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.