Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pondělí 24.12.2001
Neviditelný pes knižně
Nové knižní vydání Bartových příhod vyšlo! Za 219 Kč je k dostání v lepších knihkupectvích - na př. v Praze v Krakatitu v Jungmannově 14, nebo objednat mailem .

 • Obchodníci oznámili po skončení Zlaté neděle rekordní tržby
 • Potápěči se v neděli loučili v Praze se sezónou - na malostranském břehu předváděli moderní výstroj i historický skafandr
 • Firma UPC ukončí začátkem ledna bezdrátový systém vysílání a bude vysílat jen po kabelu
 • Prezident Václav Havel je i nadále ve Vojenské nemocnici v Praze Střešovicích
 • Petr Pithart a Václav Klaus se v Nedělní partii na TV Prima shodli, že je třeba co nejdřív vstoupit do EU, Klaus jen vyjádřil pochybu, zda dnes zvolená cesta EU je ta nejlepší a jediná možná
 • Ve "známkování" vlády udělil Václav Klaus Zemanově vládě dvě mínus
 • V noci ze soboty na neděli bylo kvůli sněhu uzavřeno letiště v Praze Ruzyni
 • Sníh na většině silnic je v rozumné míře uklizen
 • Počasí Praha: sněží v noci, přes den sluníčko, nepříliš velký mráz
  Žilina: mierny mráz, premenlivá oblačnosť, snehové prehánky, občas slnko, krásne biele Vianoce    Miroslav Drkoš

Česká zima (z Kladska):
Stromečku, vstávej,
ovoce dávej,
umej se, ustroj se,
je Štědrý den!
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Myšlenka dne:
Jsem nejméně líný ze všech potenciálních kandidátů
Václav Klaus vysvětluje, že se nebojí přímé volby prezidenta, která by vyžadovala objíždění republiky

Z deníčku Moby Dicka:

Pondělí 24. prosince 2001, Štědrý den
Není nad Vánoce v kruhu rodinném. Zejména zpěv koled mne povznáší. Přehnal jsem ochutnávku vánočního grogu a povzneseně zpíval: "Půjdem spolu do Textáren, hudla, hudlaj, hudlajdá..." Naše menší dítě mě napomenulo: "Do toho chlíva dneska nechoď!"


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Neviditelný pes přeje příjemné svátky vánoční
Jaké to jsou Vánoce?
Jako na všechno můžeme se na Vánoce dívat ze dvou úhlů. Jelikož jsem optimista, líbí se mi především, že to jsou Vánoce na sněhu a ne na blátě. Nejsem sice právě nadšený, když musím s bolavými zády protahovat cestu kolem našeho domu, ale pak přijdu domů, podívám se z okna, a všechno je bílé a svítí do toho sluníčko a záda přestávají bolet. Pravda, nastala nevyhnutelná silniční kalamita. Pěkný byl onehdy titulek v novinách: Republiku překvapil sníh! No, myslím, že nárok na překvapení by republika měla, dejme tomu, v červenci, v prosinci, obávám se, nárok na překvapení zaniká.

Jaký dárek?
Dostali jsme dárky dva. Telecom udělil zdražení svých služeb - jak se ukazuje, co vůbec nejvíce zdokonalil a vylepšil, je schopnost mlžení, to je zdvořilé označení klamavosti a falše. Je to umožněno tím, že - bohužel - zejména tisk si odmítá uvědomovat, že zvůle Telecomu je umožněno politickou dohodou ODS a ČSSD. Nebýt jí, Telecom by si nikdy nemohl dovolit to, co si troufá.
Druhý dárek je pozitivní - je to rozhodnutí Toyoty a Pažouta postavit v Kolíně automobilku. Pětatřicet dalších firem, které by fungovaly jako dodavatelé dílů, se k investici chystají. To je hojivá náplast na dvě rány či ranky - investovat odmítl bavorský BMW a nějak se přestalo mluvit o Intelu.

Po celý rok odborníci debatovali o tom, zda Zemanova vláda se zasloužila za hospodářský vzestup, anebo zda se vezeme jako Smolíček Pacholíček na liščím ocasu konjunktury. Podíl vládních snah na investičních úspěších se však popřít dá jen s ideologickými brýlemi na očích, se stupněm filtrace, jaký má pěticentimetrová dubová fošna.

Zajímavost na konci - v nedělní politické diskusi Partie zasedli Petr Pithart a Václav Klaus. Nepřekvapilo, že vládu Pithart chválil - s výjimkou jejího skandálního útoku na týdeník Respekt. Ale i Klaus jí dal vcelku příznivou známku dvě mínus. Jestli si dobře pamatuju ze školních dob, stačilo by - byť o fous - to na konstataci "prospěl s vyznamenáním".


RODINA A PŘÁTELÉ: Přeji vám hezkého Ježíška
Za oknem se stmívá, u ruky mám pořádný kafáč a v něm hodně ředěné "nes" s mlékem a z rozhlasu poslouchám divení nad tím, že lidi před Štědrým dnem nakupují. I to je zvláštní rozměr moderních Vánoc. Dalo by se čekat, že od rána do večera budeme poslouchat koledy a Karla Gotta, v horším případě obé. Místo obvyklého "nesehem vaham novihiny..." posloucháme řeči o tom, že lidé ztrácejí ze zřetele duchovní rozměr a propadají konzumní hysterii.

Koledy zpívat neumím a právě tak bych nedokázal vyprodukovat takovou úvahu. Jako kluk jsem rád o Vánocích dárky dostával a to mi zůstalo. Rád taky dárky dávám. Každý dává to, na co mu stačí fantazie a peněženka. A taky si myslím, že duchovní rozměr a dárky nejsou v rozporu. My co tady bydlíme v našem cípu vesnice dáváme dárky i psům ze sousedství! Takže Bára i Sára a Arísek dostanou něco uzeného duchovního rozměru pod stromeček.

Ne, o duchovní rozměr nemějme starost. On si každý rozjímá třeba i ve frontě u kasy v hypermarketu. Ona se to hezky vzývá prostota a duchovnost z dob, kdy nebylo co do huby... Jenže, ono nebylo o co stát. Z dětství si pamatuju ty skutečně ladovské vánoce, se stromkem uříznutým v lese, stromek ozdobený pár jablíčky a řetězy z barevných papírů. Takové vánoce mívali u sousedů - pantáta dřel od tří od rána na hospodářství, k pomoci měl ženu a starou maminku. No a jeho dva synové, ti toho pod stromečkem nikdy moc nenašli. Všichni spali v jedné místnosti, dílem na peci, dílem na lavicích kolem pece. A housata, ta spala pod lavicí v krabici. Smrad jak v polepšovně. Duchovní rozměr? Nevzpomínám si. Jen chudoba - nezaměňovat s prostotou. Prostotu v tom pravém smyslu volíme, kdežto chudoba, to je úděl.

Přeji vám radostného Ježíška a hlavně - ať je vám spolu dobře!


PSÍ PŘÍHODY: Bart asistentem při adjustáži vánočního stromečku
Střízlivě uváženo, adjustoval jsem vánoční stromeček jistě padesátkrát. V posledních patnácti létech mi v tom pomáhali psi, nejdřív Gordon, nyní Bart. Ano, padesátkrát, možná déle, protože už co děcko docela malé jsem vypomáhal přinejmenším při zdobení stromečku.

Obvykle bývá taková adjustáž velké drama. Stromeček strkáme do litinového stojanu z výbavy mého dědečka, je to možná výrobek ještě z devatenáctého století - poněkud obludný objekt, sestávající z trubky, tří zasouvacích nohou a utahovacích šroubů, to vše spodobněno do tvaru větviček a kořenů!

Přiznám, že letos poprvé jsem postupoval jako profesionál. Stromeček jsme s mým synem Davidem odnesli do garáže, kde máme hoblici neboli ponk. Uklidil jsem pracoviště, vybral nářadí - pily, rámovou a ocasku, dláto a paličku, změřil jsem otvor ve stojanu (4 cm), tužkou narýsoval správný rozměr a pak jsme se s Davidem střídali v řezání a otáčení stromkem - jeden stál z jedné strany, druhý z opačné. Bart při tom asistoval do té chvíle, kdy venku zaštěkal pes.

Okamžitě ztratil o stromeček zájem a o několik vteřin už byl u vrátek a účastnil se jiného obřadu, mnohem starobylejšího, než je instalace vánočního stromku.

Nebyla to snadná práce a trvala jistě dvacet minut.
Pak, když bylo vše hotovo, David stromek odnesl. Zůstal jsem v garáži sám. Pečlivě jsem uklidil hoblici, zametl podlahu, vše nahrnul na lopatku.
Přišel Bart.
Právě jsem se skláněl nad lopatkou. Bart mi olízl ucho a pak šlápl na okraj lopatky tak šikovně, že lopatka vyletěla a všechno se zase vysypalo.
I to je součást starobylého obřadu.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.