Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 19.12.2001
Neviditelný pes knižně
Nové knižní vydání Bartových příhod půjde do distribuce 19.12.! Budeme informovat, kde je kniha k dostání.

 • Poslanecká sněmovna schválila druhou verzi rozpočtu
 • Čtyřkoalice namítá, že rozpočet není reálný, protože počítá s příjmy které jsou přinejmenším pochybné
 • Poslanecká sněmovna schválila církevní zákon i přes veto prezidenta republiky
 • Křesťanské církve se hodlají obrátit na Ústavní soud ve věci církevního zákona
 • Bezpečnostní rada státu doporučila vládě, aby zahájila jednání o přestěhování Svobodné Evropy na bezpečnější místo
 • Ministerstvo obrany má vytipováno pět objektů vhodných pro přestěhování rozhlasové stanice RFE
 • Podle předběžných zpráv by mělo být 400 českých vojáků umístěno v Kuvajtu a 200 výsadkářů z Prostějova by mělo působit rovnou v Afghánistánu
 • Lékaři diagnostikovali prezidentovi Václavovi Havlovi zánět pravé plíce
 • Soud odročil líčení s bývalým ministrem vnitra Lubomírem Štrougalem, jelikož se nedostavili svědci
 • Vrchní soud v Praze zamítl žalobu Gizely Lacková, která chtěla sto tisíc korun jako úhradu za údajné újmy, jichž se jí dostalo výstavbou zdi v Matiční ulici v Ústí, Lacková musí platit soudní náklady
 • Světoznámý pěvec José Carreras nevystoupí na chystaném koncertu 21. prosince ve Státní opeře v Praze
 • Počasí Praha: Pod mrakem, vcelku teplo na roční dobu
  Žilina: drobné sneženie, teplota tesne pod nulou    Miroslav Drkoš

Česká zima (z Čech):
Vánoce jsou Vánoce - a pečeně je jejich sestra.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka:

Středa 19. prosince 2001
Ukázalo se, že utratit milion není tak jednoduché. Nakoupili jsme několik krabiček spínáčků a připínáčků, ale to nestačí. Ambrož navrhl, abychom si pořídili nové počítače - ty naše už poněkud nedostačují neustálému přílivu programů z podnikové sítě. Duto Hlav křičel: "Zbláznili jste se? To by se muselo vypsat výběrové řízení. Říkal jsem jasně - utratit se to musí letos!"


SKVĚLÝ NÁPAD NA DÁREK - výpravná obrazová publikace PODIVUHODNÝ SVĚT z vydavatelství Reader´s Digest VÝBĚR
nejzajímavější místa na světě slovem i obrazem - tentokrát navštívíme Asii . Žádný zeměpisný suchopár: strhující vyprávění o přírodě doprovázené nádhernými fotografiemi, mapami a kresbami. Znáte lepší dárek pro někoho, kdo dovede snít o dalekých krajích? .
Inzerce

Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Schválen zákon, se kterým nikdy nebudou všichni souhlasit
Se žádným zákonem nebudou nikdy všichni souhlasit. Některé zákony ale fungují jako boxovací pytel, a k takovým patří tak zvaný zákon o církvích a náboženských společnostech. V úterý přehlasovala poslanecká sněmovna veto prezidenta republiky a zákon je tudíž schválen. Kdo tu kauzu sledoval v médiích, nebude asi moc moudrý. Kdo si text zákona a jeho výklad přečte, bude ještě méně moudrý.
Podle některých interpretací je to zákon proticírkevní, který se ocitá už jen o krůček od okamžiku, kdy církve budou zahnány do katakomb, nebo přinejmenším do pražské Stoky K a její představitelé poslouží jako krmný sponsoring pavilonu lvů. Kdo by se chtěl probrat opačným koncem názorů, nechť kupříkladu navštíví web Volné myšlenky, kde objevíme formulace typu:
"Římanství /.../ zištně zneužilo státního převratu k tomu, aby veřejnoprávní nemovitosti, které mělo kdysi v držbě, získalo jenom pro sebe jako majetek soukromoprávní povahy. Jsme svědky legislativní doslova loupeže století. Římanství tedy projevilo takovou míru chamtivosti, hamižnosti a loupeživosti, která zcela odhalila, o co na prvním místě prelátům této církve jde. Tato loupež je provázena úsilím prelátů přisát se na státní rozpočet a nechat se i nadále vydržovat z peněz občanů bez vyznání nejenom co do platů svých ideologů a agitátorů, ale i ve svých takzvaně charitativních a jiných činnostech. A zde jde už o desítky miliard!"

Osou sporu je otázka, v jakém oboru mohou církve podnikat. V komentáři k zákonu stojí:
Předmětem právní úpravy nejsou taková práva a povinnosti, která mají nebo mohou získat církve a náboženské společnosti pouze na základě splnění podmínek stejných s podmínkami platnými pro ostatní právnické osoby. Jde např. o zřizování nemocnic, charitativních a sociálních zařízení, ale též např. o provozování sociální a charitativní péče a samozřejmě rovněž např. působení ve veřejných sdělovacích prostředcích."

Tento postoj je interpretován jako brzda charitativní činnosti... Proč by charitativní podniky a organizace neměly podléhat laickému právu? Nechápu. A ještě jedna námitka proti zákonu právě schválenému: je údajně brzdou vzniku nových církví. Náhledem do textu zjistíme, stačí podpisy 300 zletilých občanů ČR nebo občanů s trvalým pobytem, dále je třeba předložit dokumentaci o tom, co je církev zač, a k výkonu "zvláštních práv" (což je výuka, fungování v armádě a pod.) je třeba aspoň 10 let řádně definované a dokumentované činnosti a dokumentovanou podporu dvou promile obyvatel ČR. To jest, po deseti letech fungování 20 tisíc přívrženců.
Já si "pronásledování církevního života" představuji jinak. Na tom ale nezáleží, co já si představuji. Zákon o církvích patří k těm zákonům, které budou vždycky vyvolávat negativní emoce.RODINA A PŘÁTELÉ: Wattův regulátor úspěchu
Nastal čas vánoční. Znamená to, že krom ruchu nákupního vládne ruch oslavovací a večírkovací! Asi není podnik, není instituce, není organizace, která by tak či onak nevzpomněla na vánoce. Jakmile máte ve své práci nějaký šířeji známý a z větší dálky očividný úspěch, zvou vás na podnikové slávy. O vánočním čase je to obzvlášť časté - slávy se ale konají i přes rok.

Takže si představuji úspěšného pana X.Y. nebo úspěšnou paní P.Q. Každopádně jde o osobu známou, oblíbenou - a musí být na každém večírku, už proto, aby zůstala známá a oblíbená, jelikož, když nebude chodit na večírky, z osoby známé a oblíbené se postupně stane osobou neznámou a neoblíbenou.

Na podobném principu funguje Wattův odstředivý regulátor parního kotle. Kotel kotluje, pára paruje, tlak stoupá, větší síla je vyvíjena - a kuličky odstředivého regulátoru se točí rychleji. Tím se více vzdalují od své osy (odstředivou silou) a utahují klapku, tlak klesá, menší síla je vyvíjena...

Vraťme se k osobě známé a oblíbené. Každý večer je na nějakém společenském podniku a pracuje tam na své slávě a oblibě. Ráno se probouzí s okem krhavým a hlavou plnou přiboudlého peří. Jakž takž se dá do večerních hodin do pořádku, aby spěchala na podnikový večírek, kde pracuje na své slávě a oblibě. Jenže ráno, to je ouvej... Čím dál je to těžší, dát se do pořádku. Daří se to s úspěchem den ode dne menším. No a pracovní výkon? Ten jde do kytek.

Je to totéž, jako když odstředivý regulátor zatáhne za klapku. Tlak klesá, zde klesá výkon pracovní i společenský. Z pana X.Y. či paní P.Q. se stává neoblíbený element, který je málo zván na podnikové trachtace. Má více času na práci, přes den je čilejší a výkonnější. Taky nálada se zvedá a když náhodou přijde na večírek, srší vtipem a stává se elementem oblíbeným...

A tak to trvá a trvá, až do ztvrdnutí jater.
Na zdraví!


PSÍ PŘÍHODY: Kdy jindy, než teď a na ledě
Doplním - kdy jindy má Bart potkat Broka, než v den kdy je náledí a mě bolí záda!
Vše podstatné je řečeno, mohl bych tímto povzdechem článek zakončit. Snad jen z dodatkem, že si za to můžu sám, protože vím, kdy se Brok objevuje v našich končinách: v půl osmé, protože to jdou děti do školy a Brokův pán je doprovází a bere Broka jako pomocníka.
Jenže ono se to všechno nějak semlelo a jak mě drží ta bolest v zádech, vyštrachal jsem se na procházku o něco později, a to "něco později" je právě ta chvíle, kdy Brok, úhlavní to Bartův nepřítel, kráčí kolem hotelu Blaženka.

To byl koncert! A hlavně - je tu u nás na kopci pěkně kluzko, takže jsem cítil, jak mě Bart vleče ke svému sokovi. Připadal jsem si jako námořník za bouře na palubě rybářské lodice. Taky jsem se chytil stěžně, přesněji - lucerny.
Onehdy jsem Brokova pána potkal na stanici autobusu. Přátelsky jsme se pozdravili a vyměnili si několik trefných komentářů stran počasí. Měl jsem při tom trochu pocit, že se dopouštím na Bartovi zrady. Měl bych aspoň zavrčet a nahrbit vyzývavě hřbet...
Ne, hřbet ne. Nebudu dnes žertovat o hřbetu.
Přitom já a Brokův pán jsme se už před několika lety pokusili přispět k vyrovnání hněvu - prostě tím, že jsme oba psy pustili, s košíky na tlamách, aby si to tak zvaně vyřídili. To se totiž mezi lidmi tvrdí. Slýchám rady, abych dal ději volný průběh, že zápas soky udobří.
Holý nesmysl. Brok vidí v Bartovi kreténa, kterému mohl napráskat a málem se mu to povedlo, a Bart vidí v Brokovi drzého spratka, který dostal za vyučenou a potřeboval by přidat. Oba sokové jsou ochotni svou nadřazenost kdykoli prokázat.
Ach jo. Nezbude mi, než si přivstat, abych byl v půl osmé s Bartem doma.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.