Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pondělí 10.12.2001
Neviditelný pes knižně
Nové knižní vydání Bartových příhod vyjde tento týden! Budeme informovat, kde je kniha k dostání.

  • Vláda váhá stran nákupu nových stíhaček, čeká se, že rozhodnutí odloží
  • Na sobotním zasedání rozhodl ústřední výbor ČSSD, že zapojí tématiku Evropské unie do volební argumentace
  • Vedoucím kandidátem ODS na hradecku se stal Miloslav Kučera, za sociální demokraty Jiří Rusnok, za čtyřkoalu nebo snad za lidovce (nevím) Cyril Svoboda
  • Unie svobody se v sobotu usnesla, že ODS usiluje o zastavení integrace České republiky do Evropském unie
  • Unionisté podporují přijetí evropské ústavy a jsou pro federalizaci Evropy
  • V Unii svobody se vede spor kolem exkomunisty Nováka: jihomoravští unionisté Nováka chtějí, dohoda s DEU to vylučuje
  • Na Jesenicku je zakázáno chodit do lesa, aby lidé nekradli vánoční stromečky
  • Policisté kontrolují lidi kteří se při honech baví zabíjením zvířat, zda nepili alkohol, při honu samém je to technicky nemožné - uvidíme, kolik lidí díky této "zábavě" zase zahyne
  • Lucie Bílá se pošesté stala Českým slavíkem, Karel Gott popáté; jako skupina se umístila na prvním místě skupina Lucie
  • Počasí Praha: Sobota podzim, v neděli se trochu vyčasilo, teplota klesla pod nulu, svítilo studené sluníčko
    Žilina: slnečno, ale psia zima    Miroslav Drkoš

Česká zima (z Moravy):
Vrána na dubě,
žaludy klube,
to sám Pánbůh ví,
čí holka bude.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka:

Pondělí 10. prosince 2001
Vedoucí ing. Duto Hlav nás informoval o čtvrté vlně liberalizace: Proběhne až v květnu příštího roku. Propustí se dalších 10 procent zaměstnanců. "To je pouze nezávazný slib, nikoli plán," uklidňoval nás. Badavá nám pak prozradila, že se podle tohoto "slibu" už sestavují byznis plány na příští rok.


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: V uplynulém týdnu padla silná slova
V týdnu právě uplynulém se bouřilo kolem projevu Václava Klause v Bruselu. Projev vyšel v Lidových novinách, je i na stránce ODS. Klaus v něm neřekl nic, co by nebyl vyslovil již dříve, že totiž je proti pohybu "od mezivládního přístupu k nadnárodnímu" a vyslovil požadavek, "aby příští mezivládní konference zastavila plíživé, tiché sjednocování kontinentu, a formulovala, ať již prostřednictvím kvaziústavních dokumentů nebo jiným způsobem, konečný cíl evropského integračního procesu." To je vážný podnět k diskusi, a ODS ho nedala poprvé. Snad až ten mediální a trochu i parlamentní skandál z minulého týdne k němu přitáhl pozornost.
Unionisté v sobotu se tématu zmocnili a jednak konstatovali, že ODS je brzdou integračního procesu, jednak že se vyslovují pro federalizaci Evropy a přijetí evropské ústavy.
No téda! Takhle jasně to ještě nikdy nebylo řečeno. Mnoho lidí podporuje vstup do EU z rozmanitých důvodů. Chceme se mít líp; chceme, aby se naši papaláši naučili evropským mravům a vstup do EU je k tomu přinutí; chceme mít hvězdičky na poznávací značce a chceme mít pěkný pocit, že jsme něco jako Dánové (nejen v chlastu). Ale chceme být spolkovým státem a chceme platit daně Bruselu a ne Praze?

Zřejmě se tím vcelku zbytečným škandálem z týdnu právě uplynulého dospělo k tomu, že politické strany budou muset jasněji definovat svá stanoviska:
Je to pravda, že hrozí nebezpečí naprostého pohlcení naší státnosti, jak tvrdí ODS? Je žádoucí, abychom se státnosti vzdali, jak navrhuje Unie? Je to pravda, že hrozí degradace na úroveň provincie a ztráty kontroly nad tím, kam naše daně půjdou? Kde tedy budeme platit daně, a jaké? Kdo o tom bude rozhodovat? To jsou základní otázky a v roce, který bude rozhodujícím rokem, se musí vyjasnit. Tento týden se k tomu udčinil krok a to je dobře.

A jak je to s těmi lidovci?
Právo to v pátek začalo a v sobotu to ostatní média rozmazávala a v neděli se nic nevyjasnilo: lidovci údajně nechtějí mít ve čtyřkoalici ODA, jelikož má dluhy. K tomu mě napadá hodně poznámek, bohužel žalovatelných a neprokazatelných, jak víme, panu Kalouskovi nikdo nikdy nic nedokázal. V tomto týdnu bychom se tedy měli dozvědět, jak to vlastně je s tou čtyřkoalicí: má tři členy, nebo dva? Jedno ale víme už dlouho: koho Pán Bůh zkouškou postihnouti ráčí, tomu přidělí lidovce za spojence.


RODINA A PŘÁTELÉ: Případ utrženého poutka
Utrhlo se mi poutko kabátu. Uvědomil jsem si to dole ve městě: přišel jsem do oficíny, chtěl jsem si sundat kabát a ono to nešlo. Bylo to, jako kdyby mi ho někdo přišpendlil vzadu ke svetru. Už to vypadalo skoro až dobrodružně - dovedl bych si představit hororovou povídku ve které by obětem přirůstaly části oděvu k tělu. Nakonec se mi ale podařilo kabát sundat. Utrhlo se poutko, v daném případě řetízek sloužící jako poutko. Zvláštní věc, uvědomil jsem si. Řetízky bývají na kožichu, ne na obyčejném, navíc docela lehkém kabátku tříčtvrťáku. Pak taky jsem si uvědomil, že Míša, až na to přijde, že mám utržené poutko, bude tvrdit, že je to tím, že si doma kabát nevěším na ramínko.

Přišiju si to sám, Míša se nic nedozví, rozhodl jsem se.
Pak jsem na poutko zapomněl a poté se mi ještě několikrát stalo, že jsem zápasil s kabátem. Měl jsem jen méně nepříčetný výraz, než v den, kdy se mi to stalo poprvé. Už jsem věděl, že to nejsou žádní Ptáci nebo Bodysnatchers, ale obyčejné poutko.

V sobotu jsme byli s Míšou v kině na Amélii z Montmartru (skvělý film, pohodový, líbezný - nenechte se odradit tím, že ho chválila kritika a hlavně tím, že dostal od kritiků cenu za nejlepší evropský film: navzdory tomu, že dostal cenu, je to opravdu vynikající dílo!).
"Pozor, na ten kabát," řekl jsem šatnářce. "Má utržené poutko."
Míša se těšila na Amélii, takže nijak případ poutko nekomentovala. Když jsme šli z kina, prohodila jen, že dřív, za solidnějších dob, které doznívaly za našeho dětství a mládí, šatnářky přišívaly utržená poutka a vydělaly si tak pětikorunu navíc.

Až doma, to už Amélie vyšuměla a melodie chansonů přestal znít v uších, řekla:
"To je tím, že si nevěšíš kabát na ramínko a flákneš ho za poutko na věšák."
Neřekl jsem nic. Jsem toho názoru, že poutko je na kabátě proto, aby se za poutko kabát věšel na věšák, a pak si taky vždycky vzpomenu na ten pitomý vtip o pánovi, který odmítl nabídku prodavače, že mu k novému saku dá ramínko.
"Žádný ramínko!" bránil se. "Posledně jsem si ho nechal vnutit a furt mě tlačilo a tím vohnutým mi shazovalo klobouk!"
Vzal jsem si šití, že si ho přišiju. Neuznávám ženské a mužské práce. Je to přece můj kabát a moje poutko.
Nakonec se ukázalo, že to není na šití, ale na kombinačky: byl to řetízek a uvolnilo se mu očko!


PSÍ PŘÍHODY: Tak tohle na sebe nevemu
Edu jsme potkali dnes ráno s Bartem na staré Mrázovce. Bart nevidí v jezevčících své nepřátele a nezařadí je na jídelní lístek, ani když na něho štěkají. Eda je jezevčík nad jiné rozumný. Díval se na něho úkosem a dával najevo mírně znechucenou nedůvěru: Vím, že tě nepřeperu, chlape, ale nečekej, že ti budu panáčkovat. A Bart ho přehlížel zcela klausovsky: A vy jste kdo?

Vraceli jsme se zvolna s Edovou paní, rozmlouvali o tom i onom, přirozeně že taky o počasí. Ochladilo se, je pod nulou.

Paní vytáhla z kapsy cosi pleteného - pokládal jsem ten červený úplet za čepici. Nikoli. Byl to Edův svetřík.

"Nechtěl to mít na sobě! Nadával, musela jsem ho sprdnout a pak šel schválně kolem všeho hnusnýho, kolem popelnic, ale jen těch pobryndanejch, kolem rohů, kolem zablácenejch kol od auta..."
Nemusela pokračovat. Výsledek hovořil za vše. Eda si vykračoval nahatý, svetr zůstal v kapse.
"To jsou jezevčíci," podotkl jsem neutrálně. Nikdy jsem Barta do svetru neoblékal - jen jednou, jen tak legračně - pokusně, do svého svetru, a překvapilo mě, že se mu to celkem líbilo. Ovšem pokus trval pět minut.
"Já ho chápu..." řekla paní vlídně. "Když si vzpomenu... Máma mi navlíkla bundu... (těžko písemně vyjádřit míru znechucení), a k tomu špičatou čepici (totéž, ale dvojnásobek). Však jsem nadávala. No a dostala jsem přes hubu."

Eda se motal kolem nás a Bart jen hlídal, abych ho snad nepohladil. To by přišel a chtěl by taky, dvakrát.
Nemusel jsem Edu hladit. Má hodnou maminku. Nebude ho nutit do bundy a odporně špičaté čepice.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.