|
|
O Hyeně:
Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres). | |||
[an error occurred while processing this directive]
|
Český podzim (z Moravy):
Na poli mandel, doma dva,
za pecí dětí hromada,
máma je shání lopatou:
"Běžte si, děti, za tátou!"
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf
vybral Šaman.)
Úterý 27. listopadu 2001
Trn porazil v prvním zápase stolní kopané Drna těsně 10:9, poté Duto
zdrtil Viki 7:1. "Konečně jsem našel měřitelnost synergie!", jásal Duto.
"Totiž to je jejím zcela klíčovým prvkem. Obvykle se nedá jednoduše oddělit
vliv synergie a ostatních faktorů. Ale zde jasně hovoří skóre".
Jak to bude za čtyři roky?
Těžká otázka pro prognostika. Především bychom tam už měli být jako členský stát Evropské unie. Pro vstup se vyslovilo 43% občanů - podle posledního výzkumu, proti je 14%. Možná taky, že budeme mít čím se chlubit.
Nebo to řeknu ještě jinak - opustíme tu naši doposud převládající libůstku patlat se v negativních věcech a nevidět to pozitivní. To, že se životní prostředí zlepšilo natolik, že ekologickým problémem (nepřeháním) je kupříkladu fakt, že jedni přivandrovalí raci žerou domácí raky, to je obrovský úspěch, kterým se asi na Expu lze těžko chlubit. Jak chcete prezentovat, že se prodloužil průměrný věk? Nad tím každý pokrčí rameny.
To, že ponorku Kursk tahali ven na hácích vyrobených naší firmou v naší zemi, to je, řekl bych, takový pěkný úspěch na výstavu. Dovedu si představit prezentaci - tahání Kursku: vy jste si ho potopili, my ho pomáhali vytáhnout.
Nebo ještě: nový lék pro lidi nakažené virem HIV. Skvělý úspěch, měly by ho být plné noviny. No, byl v novinách, v přiměřené míře.
Jsem optimista. V roce 2005 bychom mohli začít se učit být hrdí na to, co si hrdosti zaslouží. No a to ukázat na výstavě. Zní to prostě.
Ještě pamatuji legitimace z dob totáčních, kdy vládly domovnice, v domech byly domovní knihy - a v legitimaci měli lidi otisk palce! Divil jsem se, proč rodiče na moje obdivné komentáře stran otisku palce reagují nevrle a nechtěli mi vysvětlit, jak je možné, že je ten otisk palce v legitimaci tak veliký. Zřetelně neodpovídal fyzickému rozměru bříška palce maminky a tatínka! Pak jsem taky nechápal, proč tam ten otisk je. Vysvětlili mi, že se podle otisku prstu poznají lupičové. Jdou loupit, sáhnou na kliku nebo sklenici, pak přijdou detektývové a popráší kliku a sklenici prášíčkem a podle otisku na lupiče přijdou. Potud jsem to chápal. Jen to jsem nedovedl pochopit, proč mají otisk v legitimaci moji rodičové, u kterých jsem nikdy nepozoroval žádné sklony k nočním lupičským výpravám!
Nakonec jsem se taky dočkal legitimace - v patnácti letech nám je ve škole rozdával policajt. Téhož dne jsme mazali do bio Slávie na nepřístupný film s Janou Brejchovou v hlavní roli. Byl to pro mne významný den:
Byl to jediný den, kdy mi byla legitimace byť sebeméně k čemusi, co by se dalo charakterizovat jako náznak užitku.
Bez ohledu na to, že film byl blbej a že v něm Brejchová nebyla ani trošku nahatá.
Pro mě,za mě - nejlíp by bylo se legitimovat řidičákem nebo šalinkartou. Proč nemůže být jedna ta věc na legitimování?
Nemám to srdce montovat ho do něčeho co sám nemám rád. O půl hodiny později jsme kráčeli společně hustým studeným deštěm. Jakmile jsme dorazili na roh ulice Mrázovka, tam kde stojí kontejnery na tříděný odpad, ujely mi nohy. Ne fatálně, bral jsem to, nicméně byl to jasný náběh k pádu. I tentokrát byl Bartův pohled plný negativismu: vždyť já to říkám pořád, pane: šetřit na počtu nohou se prostě nevyplácí.
Moje chůze pozbyla na ráznosti, Bartova nikoli. Takto jsme minuli horní část hotelu Mövenpick. Sestoupili jsme ulicí Mrázovka, podešli lanovku - a v tu chvíli Bart navětřil svoje kamarádky Darinu a Andulu a rozběhl se za nimi.
Ulice či dnes cesta tam dělá vlásenku - a kdo si chce ušetřit sto osmdesát metrů tam a
sto osmdesát zpátky (měřeno na digitální mapě PJ Soft), může seběhnout po schodech
přetínajících souřadnice.
Seběhl Bart.
Já jsem se pomaličku spouštěl po žulových stupních, pokrytých ledem. Stupně byly
kluzké, zato vratké, zábradlí vachrlaté. Ony to jsou úředně neexistující schody. Kdysi
sloužily ke komunikaci obyvatel kolonie Mrázovka, ta byla zbourána a úředně schody
neexistují.
No jo, ale vysvětlete to Bartovi!